Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21

Aktualności

Rok szkolny

DROGI RODZICU WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy  m.in. do rodziców naszych przedszkolaków o wypełnienie ankiet dotyczących energii elektrycznej i cieplnej. Wyniki badań ankietowych będą wykorzystane w pracach naukowych, a w sposób szczególny posłużą do realizacji projektu na terenie naszej gminy. Udział w ankiecie jest dobrowolny i anonimowy. 

http://anikieta_energia_cieplna.docx (233.1 KB)

http://ankieta_energia_elektryczna.docx (139.7 KB)

Wypełnione ankiety można składać do 10 marca 2017 r. w ratuszu, w pokoju nr 9.

Wszelkie informacje na stronie urzędu  http://sedziszow-mlp.pl/pl/wydarzenia/wypelnij-ankiete.html

OGŁOSZENIE

W dniu wyjazdu do rzeszowskiego Teatru MASKA, tj w piątek- 10.03.2017r., śniadanie będzie podane o godz 7.30. Prosimy rodziców o punktualne przyprowadzenie dzieci. Wyjazd o godz.8.00, początek spektaklu o godz.9.00.

Podziękowanie dla Rodziców

Podsumowując akcję Książka dla szpitala, z przyjemnością informujemy, że dzięki Państwa zrozumieniu, zaangażowaniu i dobrej woli, udało nam się zebrać i przekazać małym pacjentom oddziału dla dzieci dębickiego szpitala : 12 układanek i gier edukacyjnych, 33 książki dla dzieci, 21 kolorowanek i zestawów papierów kolorowych, 16 opakowań kredek i flamastrów, 7 opakowań plasteliny i zestaw nożyczek do ozdobnego wycinania wzorów.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom w imieniu własnym i dzieci przebywających w szpitalu ! Mamy nadzieję, że trudny okres choroby i pobytu w szpitalu, stanie się choć trochę milszy, weselszy i mniej stresujący. Życzymy im i Państwu dużo zdrowia !

 

 

Audycja muzyczna

Dziś 28 litego odbyło się spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa. Audycja muzyczna: "Karnawałowa podróż dookoła świata". Dzieci posłuchały połączenia niezwykłych rytmów muzycznych z odległych zakątków świata: samba, cha-cha, tango. Było rytmicznie, tanecznie i bardzo wesoło.

Zajęcia otwarte

Dnia 7 marca 2017r. o godzinie 8:30 w grupie "Biedronek" odbędą się zajęcia otwarte z j. angielskiego pt. "English is fun!". Chętnych Rodziców serdecznie zapraszamy!

Dzień Dinozaura

W piątek 24 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto znanych prehistorycznych stworzeń. Dzień Dinozaura upamiętnia wszystkich dawnych władców lądów i wód, zarówno tych łagodnych jak i groźnych. Aby mali odkrywcy mogli poznać życie tych fascynujących gadów, nasi nauczyciele przygotowali wiele ciekawych propozycji zajęć i zabaw. Dzieci wykazały olbrzymie skupienie i zainteresowanie podczas prezentowania im wiadomości o Dinozaurach, oglądania albumów i wykonywania prac plastycznych. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę uczniów, a w niektórych rozbudziły nową pasję. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii z Dnia Dinozaura.

Dzień dinozaura

SZANOWNI RODZICE
Każdy miesiąc w przedszkolu jest pełen niespodzianek, a także okazjido zdobywania wiedzy o świecie...
„DZIEŃ DINOZAURA”
24.02. (piątek)

Dzień Dinozaura jest doskonałą okazją doprzypomnienia sobie wiadomości o tych niezwykłych mieszkańcach Ziemi, o ich zwyczajach oraz cechach szczególnych.

Prosimy o ubranie dzieci tego dnia w kolorze zielonym, ewentualnie brązowym. Mile widziane będą dowolne akcesoria na ubraniu, przyszyty ogon dinozaura, papierowa opaska z jego sylwetą itp. Liczymy na Państwa kreatywność!

Każdy przedszkolak może w tym dniu przynieść do przedszkola swoje ulubione zabawki-dinozaury (figurki, pluszaki, puzzle, książki) itp.
 


Zbiórka butelek

W ramach programu
   "Mamo, Tato wolę wodę!"
 ogłaszamy zbiórkę butelek plastikowych po wodzie,
    które zostaną wykorzystane na   przygotowanie pracy plastycznej, tzn.  zbudowanie przez dzieci zabawki
zbiórka potrwa do 3 marca

Butelki przed wrzuceniem do wyznaczonych pojemników należy odpowiednio przygotować:
a) dokładnie opróżnić - mogą być przepłukane
b) usunąć foliowe etykiety termokurczliwe z PVC
     c) nie odkręcać nakrętki   d) nie zgniatać

Zajęcia otwarte w grupie Pszczółek

Dziękujemy rodzicom z grupy Pszczółek za przybycie na zajęcia otwarte. Tematem zajęć była aktywność ruchowa. Od najmłodszych lat należy rozwijać aktywność fizyczną dziecka, gdyż jest ona istotnym czynnikiem determinującym wszechstronny rozwój organizmu oraz kształtującym prawidłową postawę ciała. Przez ruch dziecko ma możliwość poznawania siebie, własnego ciała, własnych możliwości i oszacowania swoich możliwości, które w dalszych etapach życie tylko doskonali. Wspólne zabawy i ćwiczenia sprawiły dzieciom ogromną radość i satysfakcję. Dzięki tym zajęciom rodzice mieli możliwość ocenić sprawność fizyczną i wiedzę swoich dzieci w czasie zajęć. Celem zajęć było rozwijanie ekspresji ruchowej, sprawności fizycznej, zwinności, promowanie aktywnego trybu życia, zachęcenie rodziców do ćwiczeń z dziećmi i aktywności ruchowej.

Spotkanie z artystą

14 lutego to dzień pełen wrażeń w naszym przedszkolu bo poza "Pocztą Walentynkową" gościliśmy również Pana Kazimierza Czapkę. Nasz wyjątkowy gość pokazał naszym dzieciom rzeźby i płaskorzeźby. Dzieci miały okazję zobaczyć pracę artysty od podstaw, począwszy od wyboru odpowiedniego drewna, poprzez rozplanowanie dzieła na materiale, aż do dobrania odpowiedniego dłuta. Nauczyły się jak rozpoznać, które drewno nadaje się do rzeźbienia oraz rozmaite dłuta i sztukę rozplanowania pracy, którą chce się wykonać. Spotkanie bardzo spodobało się dzieciom, wzbudziło w nich podziw i zachwyt. Następnie Pan Kazimierz przedstawił dzieciom fragmenty fraszek swojego autorstwa, a dzieci miały za zadanie odgadnąć ich tytuły. Była to dla  dzieci świetna zabawa i miały ogromną satysfakcję gdy udawało im się odgadnąć tytuł. Przedszkolaki dzięki temu spotkaniu mogły poznać nowy zawód artysty rzeźbiarza i specyfikę jego pracy wymagającą sprawnej ręki i ogromu cierpliwości przy realizacji dzieła sztuki.

Poczta Walentynkowa

Serduszko puka w rytmie cza-cza,

Miłości szuka w rytmie cza-cza,

Wiruje wszystko w rytmie cza-cza,

Gdy jesteś blisko i gdy patrzę w oczy twe....

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Początki walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Walentynkowe wyznanie można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. W naszym przedszkolu w tym roku po raz pierwszy ruszyła „Poczta Walentynowa”, i od piątku dzieci wrzucały swoje ręcznie robione walentynki do „skrzynki pocztowej”. Dziś po śniadaniu ruszyła skrzynka z Pocztą Walentynową, która odwiedziła poszczególne sale; Żabek, Pszczółek, Misiów i Biedronek. Dzieci z wielką radością odbierały walentynkowe upominki i z ogromnym skupieniem próbowały składać i rozszyfrowywać literki by dowiedzieć się coś więcej o tajemniczej walentynce. Dzień Walentynkowy w Przedszkolu na pewno można zaliczyć do udanego o czym świadczyły ogromne uśmiechy i zadowolenie dzieci.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który został wprowadzony unijną dyrektywą o usłudze powszechnej w 2002 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej odgrywa w systemie powiadamiania alarmowego istotną rolę, dzięki PLI CBD. Numer alarmowy funkcjonuje obecnie we wszystkich państwach członkowskich UE równolegle z krajowymi numerami. Przedszkolaki przypomniały sobie co to za numer i do czego służy oraz kto go obsługuje. Dowiedziały się, że można na niego dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórek, którym w tym celu nie potrzeba odblokowywać klawiatury. Dzieci dowiedziały się, że jeden europejski numer alarmowy został wprowadzony po to, by umożliwić wszystkim Europejczykom wezwanie pomocy używając 112 bez względu na to w jakim kraju się znajdujemy. Teraz wszystkie przedszkolaki wiedzą, że należy wtedy gdy coś się stanie podać: rodzaj zagrożenia, określić miejsce i nie rozłączać się do czasu wyraźnego polecenia dyspozytora i co najważniejsze na numery alarmowe nie wolno dzwonić tak sobie. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne w których mogły wykorzystać nowo nabytą wiedzę.
UWAGA!!!

Zapraszamy nasze przedszkolaki do "Poczty Walentynkowej". Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowują walentynkowe kartki dla wybranego przez siebie kolegi lub koleżanki, następnie wrzucają je do specjalnej skrzynki w przedszkolu. W ten sposób dzieci okazują swoje sympatie. 14 lutego poczta Walentynowa ruszy na odpowiednie sale z walentynkami. Do dzieła wiec przedszkolaki!!!

Cyrk "KASKADA"

Naszych przedszkolaków odwiedzili artyści Cyrku Kaskada. Dzieciaki z prawdziwym podziwem i zaciekawieniem oglądały popis wielu cyrkowych sztuczek, w tym żonglerki piłeczkami, akrobacje obręczami hula-hop. Występ cyrkowy umilał clown, który w pewnym momencie wyczarował prawdziwego królika. W kilku momentach występu artyści zaangażowali też naszych chętnych i niewątpliwie odważnych przedszkolaków, którzy na własne oczy mogli przekonać się jak działa prawdziwa magia. Występ bardzo spodobał się widzom. Podziękowali oni cyrkowcom gromkimi brawami.

1% podatku

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Jan Paweł II

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym przypominamy, że istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszego przedszkola.

Wystarczy  podczas wypełniania formularza PIT wpisać KRS: 0000270261 oraz poniższy cel szczegółowy: PP1 SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI 6359

 

                                                           

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym darczyńcom, przekazującym 1% podatku na rzecz naszego Przedszkola.

Zebrana kwota w 2016 roku ogółem wynosi: 2 077,43 zł. 

Rada Rodziców na najblizszym zebraniu zadecyduje o sposobie wykorzystania zebranych środków.

D Z I Ę K U J E M Y ! ! !

Zajęcia otwarte

Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci z grupy Pszczółek na otwarte zajęcia ruchowe, które odbędą się w środę- 15.02.2017r. o godzinie 9.00. Czas trwania około 1 godz. 30 min.

Cyrk
W dniu 9 luty dzieci spotkają się z artystami cyrkowymi W programie: - magia - żonglerka - klaunada Odpłatność u wychowawców grup 5 zł Czas trwania 50 minut
Wyniki konkursu

Z przyjemnością informujemy, że laureatami ogólnopolskiego konkursu plastycznego–literackiego "Bajeczki z przedszkolnej półeczki" zostali:

I miejsce - Grupa  ,,Starszaki" z Przedszkola Sióstr Urszulanek SKJ z Lublina

II miejsce - Grupa „Poziomki” z Katolickiego Przedszkola Św. Antoniego z Węgrowa

III miejsce - Grupa „Delfinki” z Niepublicznego Przedszkola Stonoga  z Dąbrowy Górniczej

Serdecznie dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy, Wszystkim dzieciom i nauczycielkom życzymy sukcesów.

Książka dla szpitala

Przyłączmy się ze swoimi dziećmi  do akcji Książka dla szpitala!

Aby czytać – potrzebne są książki…
 Aby rysować – trzeba mieć kredki, mazaki, farby…
 Aby się bawić – przydałyby się układanki, klocki……..
 Aby wspierać małych pacjentów – wystarczy odrobina dobrej woli! 

Już ponad 200 placówek wspiera małych pacjentów szpitali poprzez organizację zbiórek przedmiotów, które są przekazywane oddziałom dziecięcym w całym kraju. Akcja wchodzi w skład inicjatywy Książka dla malucha i objęta jest patronatem fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

 

W naszym przedszkolu akcja potrwa przez cały miesiąc luty. W tym okresie można przynosić do placówki książki oraz inne artykuły plastyczne, układanki, które przekażemy  małym pacjentom oddziału dziecięcego Dębickiego szpitala.  W ten sposób chcemy zaszczepić  w dzieciach chęć dzielenia się  z innymi oraz rozwijać poczucie empatii. Dziękujemy również rodzicom za włączenie do akcji.

 

Mamy  nadzieję, że „Akcja Książka dla szpitala”  spotka się z dużym zainteresowaniem  i odzewem wśród całej społeczności przedszkolnej.

Bal Karnawałowy

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. W dniu 14 stycznia odbył się długo wyczekiwany przez dzieci Bal Karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki były przebrane w piękne stroje balowe i zamieniły się w królewny, wróżki, biedronki, pszczoły, myszki Miki, kowboje, supermanów, batmanów, piratów oraz wiele innych postaci z bajek. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, rodziców oraz pań nauczycielek. Podczas zabawy wybrano Króla i Królową Balu. Na zakończenie imprezy zrobione zostały pamiatkowe zdjęcia grupowe. Bal dostarczył wszystkim wiele  radości. My, dorośli, patrząc na zabawę dzieci, możemy uczyć się od nich spontaniczności i radości życia. Następny bal karnawałowy już za rok... ! Zapraszamy do galerii zdjęć.

Wyniki konkursu plastycznego Orszak Trzech Króli

138 prac wpłynęło na gminny konkurs plastyczny pt.: „Orszak Trzech Króli” zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną. 13 stycznia br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. autorom najpiękniejszych kartek nagrody wręczył Pan Burmistrz Bogusław Kmieć, który dla małych artystów przyniósł również kosz słodyczy. Wśród wyróżnionych kartek znalazła się praca Damiana Klaczy z grupy „Biedronek”. Gratulujemy!!! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce galeria:)

Spotkanie z pisarzem

11 stycznia nasze przedszkole odwiedził pisarz, malarz, poeta, fotograf Wojciech Ulman. Podczas spotkania prezentował zdjęcia własnego autorstwa, recytował do nich wiersze. Opowiadał ciekawostki dotyczące przyrody i zadawał mnustwo pytań. Za dobre odpowiedzi dzieci  otrzymywały punkty, a Ci którzy zdobyli ich najwięcej nagrody w postaci książeczek autora. Opowiadał też bajki niezwiązane z fotografiami, tworząc razem z dziećmi inscenizacje do nich. Przeplatał recytowanie utworów anegdotami ze swojego życia oraz ćwiczeniami ruchowymi, w których dzieci chętnie brały udział. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a na zakończenia przedszkolaki  otrzymały książeczkę z dedykacją i autografem autora.   

Zajęcia otwarte Biedronki

W mroźny poniedziałek 9 stycznia odbyły się zajęcia otwarte w grupie dzieci 6-letnich, których tematem przewodnim była aktywność ruchowa. Dzień rozpoczął się odśpiewaniem piosenki „Dzień dobry, dzień dobry” oraz wyrecytowaniem  wiersza "Rym Ci ruszać się pomoże". Po powitaniu nadszedł czas na gimnastkę ruchową metodą R. Labana do utworów muzycznych. Po niemałym wysiłku, dzieci miały okazje rozwiązać ciekawe zagadki o tematyce sportowej oraz poznać nowe nazwy sportów zimowych i ciekawostki z nimi związane. W kolejnej części zajęć  przedszkolaki  odczytywały polecenia gimnastycznych stworków i je wykonywały. Pamiętając o dużej potrzebie ruchu dzieci 6-letnich odbyły się zawody grupowe polegające na pokonaniu toru przeszkód. Nie zapomnieliśmy o nauce przez zabawę dzięki zestawowi do nauki czytania G. Domana starszaki odczytywały proste słowa związane z gimnastyką. Następnie „Biedronki” miały okazję wykazać się podczas pokazu „Zumby”. Na zakończenie dzieci ułożyły i odczytały hasło podsumowujące poruszoną tematykę „Gimnastyka to podstawa!!”  

We wtorek 3-go stycznia po raz kolejny gościliśmy muzyków z Filharmonii Podkarpackiej, którzy zaprosili dzieci do zaczarowanego świata opery i operetki. Opowiedzieli o tym niezwykłym połączeniu sztuki muzycznej, baletowej, teatralnej i plastycznej. Dzieci słuchały arii operowych, oglądały zdjęcia budynków oper w Sydney, Pekinie, Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie. Dowiedziały się jak należy ubrać się do opery. Na zakończenie wspólnie z muzykami zaśpiewały znane kolędy.

Informacja dla Rodziców

Zwracamy się z prośbą do tych Rodziców, którzy nie wpłacili drugiej raty składki na Radę Rodziców w wysokości 20 zł o dokonanie wpłaty w terminie do 29.02.2017r.
Wpłaty można dokonać na konto bankowe Rady Rodziców: Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp. z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej Nr konta: 64 8642 1139 2013 3933 8969 0001. 
W tytule przelewu proszę wpisać imię i nazwisko dziecka oraz nazwę grupy.
 

Dzień Bioróżnorodności

2 stycznia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Bioróżnorodności.
Cenną informacją dla dzieci było poznanie i utrwalenie słowa "bioróżnorodność". Bioróżnorodność oznacza zróżnicowanie życia na Ziemi oraz zmienność życia na wszystkich poziomach jago organizacji. Każdy gatunek to część naszego świata. Żaden organizm na Ziemi nie istnieje oddzielnie, ale funkcjonuje w skomplikowanej sieci powiązań a częścią ich są również ludzie.
Przedszkolaki poznały rosnące w pobliżu przedszkola gatunki drzew iglastych. Poprzez rozwiązywanie przygotowanych zagadek utrwalały ich nazwy oraz wspólnie określały cechy ich wyglądu. Wybrały się do przedszkolnego ogrodu by tropić ptaki po śladach. Szukanie śladów ptaków na śniegu było bardzo ciekawym doświadczeniem, dzięki temu dzieci dowiedziały się jakie ptaki zimują w ogrodzie przedszkolnym.

Zajęcia otwarte

 

Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci  z grupy Biedronek 9.01.2017r. (poniedziałek) o godzinie 9.00 na zajęcia otwarte, których tematem przewodnim będzie aktywność ruchowa.

Orszak Trzech Króli

Zapraszamy wszystkie dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami do włączenia się w Orszak Trzech Króli  6 stycznia 2017r. organizowanego przez parafie sędziszowskie. Chętnych prosimy o odbiór strojów  - koron i niebieskich peleryn u wychowawców grup.

 

Informacja

Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy uatrakcyjnili zawrtość paczek mikołajkowych:
P.U.H. Rymut, ul. Kolejowa 12, Sędziszów Młp.  
Firma Handlowa "Madlen" ul. Rynek 12Ropczyce
"MIRAF" Teresa Osetkowska - Sklep Meblowy Al.1000-lecia 37, Sędziszów Młp.
Wydawnictwo AMEET Nowe Sady 6, 94-102 Łódź
EPEE Polska sp z. o.o. Jagiellońska 29a ,70-365 Szczecin  
Delikatesy Centrum ul. Fabryczna, Sędziszów Młp. 
 

 

 

 

Życzenia świąteczne

Znalezione obrazy dla zapytania szopka

Składamy najserdeczniejsze życzenia, 

by w tym wyjątkowym dniu w Państwa domach

nie zabrakło wzajemnego zrozumienia,

rodzinnego ciepła i prawdziwej miłości.

By nadchodzące Święta Bożego Narodzenia

przyniosły radość z tego co jest, 

nadzieję na to,co przed nami.

Kolejny zaś Rok 2017 niech będzie

czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

 

Dyrektor oraz pracownicy Publicznego Przedszkola nr 1 z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej

Wigilia w przedszkolu

    Wigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę

    Wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

    Takie  chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Pieczenie Świątecznych Pierników

       W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oprócz przygotowywania ozdób choinkowych i dekorowania świątecznego drzewka odbyło się pieczenie pierniczków. Już podczas przygotowywania 5 kilogramów ciasta po całej placówce roznosił się piękny aromat. Kilka chętnych babć zjawiło się w przedszkolu i nadzorowało prace przy wałkowaniu ciasta, wykrawaniu świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków oraz układaniu  w foremkach.

         Podczas, gdy pierniczki piekły się w piekarniku, dzieci zaprezentowały przybyłym gościom znajomość literek i cyferek, a także zaśpiewały poznane dotąd utwory muzyczne. Nie obyło się również bez wspólnego śpiewania kolęd.

          Zapach upieczonych pierniczków wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.

Spektakl pt. "Rosyjska baśń "

„Dzieci posłuchajcie bajania staruszki. Dawno, dawno temu, pod Moskwą mieszkał sobie Ivan z przepiękną żoną Kalinką. Kalinka miała wielkie i dobre serce, dobra z niej była dziewczynka, zaś Iwan nie szanował nikogo oprócz siebie, ani on pomocny dla znajomych ani uprzejmy dla starszych. Przechwalał się i drwił ze wszystkiego. Tak żył do czasu, aż zadarł z siłami znacznie starszymi i potężniejszymi od siebie.”

     W piątek do naszego przedszkola zawitał Teatr Bazyl. Przedszkolaki miały okazje obejrzeć spektakl pt. „Rosyjska Baśń”.  Jest to opowieść o pełnym pychy Iwanie, który przez swoje zachowanie obraża Dziadeczka Mroza- władcę Zimy. Mróz wraz ze swoją córką - Wichrem postanawia ukarać Iwana Stiepanowicza odbierając mu to co w życiu kocha najbardziej, żonę Kalinkę. Iwan będzie musiał przejść długą drogę i odmienić swoje serce aby odzyskać ukochaną.

      Baśń uczy dzieci oceny postaw moralnych: dobrej i złej oraz  wyciągania konsekwencji z podjętych przez bohaterów decyzji. Ukazuje również, że przy odrobinie dobrej woli można się zmienić i naprawić wyrządzone krzywdy.

       W przedstawienie wplecione zostały ludowe pieśni aby jeszcze mocniej oddać klimat i pokazać najmłodszym tak różną od naszej kulturę rosyjską.

Świąteczne pierniczki

Grupa "Pszczółek" w poniedziałek - 19 grudnia podjęła się pieczenia świątecznych pierniczków. Jeśli są chętne do pomocy Babcie, dysponujące czasem w tym dniu to zapraszamy  do przedszkola na godzinę 9.00. 

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

    W dniu 12.12. 2016r. gościliśmy ratownika medycznego. Celem przeprowadzonych zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

    Na samym początku Pan RatowniK wyjaśnił  na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych a następnie  uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe oraz co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego (trzeba się przedstawić, powiedzieć, ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).

    Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów były ćwiczenia praktyczne. Dzieci nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Przedszkolaki miały okazję przeprowadzić na fantomie sztuczne oddychanie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek, naśladowały sztuczne oddychanie. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".

    Na zakończenie spotkania przedszkolaki zadawały pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń oraz chciały wiedzieć, jaką szkołę należy skończyć, by móc wykonywać w przyszłości zawód ratownika medycznego.

    To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie. Mamy nadzieję, że dzięki niemu udało się zaszczepić ideę konieczności niesienia pomocy osobom potrzebującym. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

      Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" - projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".

Akcja GÓRA GROSZA

      Jak co roku nasze przedszkole bierze udział w akcji „GÓRA GROSZA”, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej głównym celem jest zebranie funduszy dla najbardziej potrzebujących dzieci i rodzinnych domów dziecka.

       Ważnym celem akcji jest uświadomienie przedszkolakom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

       Akcje takie jak „Góra grosza” pozwalają wychowawcom poświęcić czas i nauczyć dzieci dbać o innych i być osobą pomocną. Akcje charytatywne pozwalają także nam dorosłym uzmysłowić sobie, że w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia warto pomyśleć o innych. Musimy pamiętać, że kilka groszy nie pozwoli nam nic kupić, ale zbierając pieniądze wspólnie możemy podarować komuś piękny prezent.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

        Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dzień w roku. Już pod koniec listopada przedszkolaki  pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów .

         Przygotowując się do spotkania z Mikołajem dzieci z każdej grupy wykonały bardzo ciekawe prace plastyczne: płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Święty Mikołaj.

        2 grudnia wszystkie przedszkolaki już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila - Gość z Dalekiej Północy zapukał do przedszkolnych drzwi. Dzieci serdecznie powitały Świętego Mikołaja. Nasz gość rozmawiał z dziećmi, wysłuchał  piosenek przygotowanych specjalnie dla niego.

          Podczas spotkania Święty Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami oraz życzył wszystkim zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.  

            A kiedy pożegnaliśmy Świętego Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku…

Teatrzyk pt. "Szafobajka"

Tym razem znana grupa teatralna "Zielony Melonik" zaprosiła przedszkolaki do obejrzenia nowej propozycji scenicznej, poruszającej, współcześnie często przedstawiany temat samodzielności dzieci. Od najmłodszych lat uczymy dzieci podejmowania mądrych, odpowiedzialnych decyzji, bo przecież później, jako osoby dorosłe powinny potrafić decydować o sobie. Bogaty aranż muzyczny, piękne kostiumy i scenografia stanowiły uzupełnienie spektaklu. Przedszkolaki w aktywny sposób, z pełnym zaangażowaniem brały udział w historii. Spektakl miał za zadanie w sposób przykładowy ukazać i skonfrontować ze sobą zachowania samodzielne i roszczeniowe oraz ich konsekwencje. Teatrzyk został sfinansowany z programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" i projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki".

POKAZ GADÓW

1 grudnia w naszym przedszkolu pojawili się ciekawi goście – gekon „Sebastian”, wąż zbożowy „Andrzej”, wąż pseudokolralowy „Maciek”, nerodia florydyjska „Magda”, boa dusiciel „Marysia” oraz wąż siatkowy „Kasia”.

Opiekun gadów bardzo  ciekawie opowiadał  o  wężach,  ich potrzebach, środowisku, w którym żyją oraz o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać obcując z tymi zwierzętami.

Wszystkie dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały niecodzienne okazy.  Wykazały się wielką odwagą, nie  bały  się tych  gadów. Pod czujnym okiem prowadzącego miały możliwość dotknięcia kilku okazów.  Dzieci z bliska mogły zobaczyć, jak wygląda każde z prezentowanych zwierząt; były świadkami linienia jednego z wężów.

"Za mundurem panny sznurem"

Taki tytuł nosiło kolejne spotkanie z muzykami Filharmonii Rzeszowskiej. Audycja ta została poświęcona pieśniom, pełniącym ważną rolę w wychowaniu patriotycznym i kształtowaniu tożsamości narodowej. Na wstępie dzieci wysłuchały w postawie na baczność Roty oraz fanfary, hejnału Wojska Polskiego i poznały rolę tego typu sygnałów, haseł w dawnym sposobie komunikacji i ostrzegania. Pózniej rytmicznie klaskały do żwawego rytmu Marsza Żołnierskiego. Następnie poznały dwa instrumenty blaszane- puzon i trąbkę, ich budowę i możliwości dźwiękowe. Przedszkolaki wykazały się znajomością symboli narodowych- godła, flagi i hymnu.Na koniec wspólnie z muzykami odśpiewały piosenkę "Płynie, Wisła płynie".

Prelekcja dla Rodziców

W dniu 28 listopada w ramach realizowanego projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki", w naszym przedszkolu odbyło się zebranie Rodziców, podczas którego pani mgr inż. technologii żywienia Dorota Dudzińska, omówiła "jadłospis przedszkolaka" zwracając szczególną uwagę na urozmaiconą dietę dziecka w wieku przedszkolnym, jak również jakość kupowanych do spożycia produktów. Poruszyła również problem otyłości. Następnie, w ramach współpracy z Poradnią Pedagogiczno - Psychologiczną w Ropczycach zabrała głos pani Mariola Gątarska logopeda - pedagog z PPP w Ropczycach z prezentacją na temat "Autyzmu dziecięcego".

Prelekcja dla rodziców została sfinansowana z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W każdym sklepie możemy natknąć się na pluszowe misie. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek. Nieodłącznie kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa. To kumpel do zabawy, kompan podróży, przyjaciel, któremu można powierzyć wszystkie radości i smutki, antidotum na nocne koszmary. Są bohaterami bajek, filmów, powieści takich jak Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Gumisie.

Nasi wychowankowie uczcili Światowy Dzień Pluszowego Misia przynosząc swoje maskotki do przedszkola, przedstawiając je rówieśnikom i bawiąc się z nimi przez cały dzień. Przypomnieli sobie historię powstania tego święta i nazwy Teady Bear. Śpiewali piosenki z misiem w treści, bawili się w starego niedźwiedzia, który mocno śpi, gimnastykowali się z misiami i przedstawiali swoich pluszowych przyjaciół w różnorodnych pracach plastycznych. Obiecywali je szanować podczas zabaw i dbać o nie, by służyły im jak najdłużej. Jak co roku najmniejsze i największe pluszowe misie otrzymały pamiątkowe dyplomy z pobytu i wspólnej zabawy ze swoimi właścicielami w przedszkolu.

Wizyta w Bibliotece

Rozwijanie zainteresowań czytelniczych to zadanie przyjęte do realizacji w Rocznym Planie Pracy naszej placówki w bieżącym roku szkolnym. Łączą się z nim różnorodne działania, mające na celu upowszechnienie systematycznego obcowania z literaturą za pośrednictwem rodziców, nauczycieli oraz w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy. Stąd wizyta przedszkolaków w Bibliotece Publicznej w Czarnej Sędziszowskiej, gdzie z uśmiechem i życzliwością gościła nas Pani Dorota Przydział. Pokazała dzieciom księgozbiór, przedstawiła książki jako źródło wiedzy na różne, interesujace dzieci tematy oraz przyjemności czerpanej z ich fantastycznego i bajkowego świata. Wyjaśniła, jak zakłada się kartę biblioteczną, jak wypożycza się, dba i oddaje książki. Wśród przedszkolaków rozpoznała swoich klientów- małych czytelników, którzy już odwiedzają bibliotekę wraz ze swoimi rodzicami. Dzieci miały możliwość przekonania się jak wiele pięknych, kolorowych pozycji, dostosowanych do różnych gup wiekowych, na nich czeka. Pozwoliła również pożyczyć wybrane pozycje do czytania w przedszkolu. W ten sposób do naszej placówki trafiły między innymi, przeznaczone dla starszych przedszkolaków "Plastusiowe przygody" Marii Kownackiej.

Przedszkolaki w Gabinecie Stamatologicznym

Odwiedziny przedszkolaków w Gabinecie Stomatologicznym Pani Katarzyny Jasińskiej odbyły się w ramach realizowanego i finansowanego programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" oraz projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki". Spotkanie miało na celu promowanie zachowań prozdrowotnych, uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby i higienę jamy ustnej jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani higienistka przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Wyjaśniła jak się kontroluje i leczy zęby. Pokazała działanie sprzętu medycznego, urządzeń i akcesoriów potrzebnych przy wyganianiu z buzi "Robaczka- Próchniaczka". Następnie przeprowadziła na tzw. "dużej szczęce" pokaz prawidłowego mycia zębów. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki. Niektóre z nich były w gabinecie po raz pierwszy i mamy nadzieję, że przełamały lęk przed nieznanym, nabrały zaufania i będą go systematycznie odwiedzały podczas wizyt kontrolnych.

Wycieczka do Osady Myśliwskiej

W ramach realizowanego w roku szkolnym 2016/17 projektu "Jestem Eko- przedszkolakiem", finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wychowankowie naszego przedszkola wybrali się autobusem do Osady Myśliwskiej "Podgorzałka" w Porębach Krzywskich. Okazało się, że nazwa Osady pochodzi od ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Dzieci z ciekawością oglądały, dotykały, głaskały zgromadzone myśliwskie eksponaty, miedzy innymi kaczkę krzyżówkę, łyskę, bażanta, kuropatwę, mysikrólika oraz lisa, dzika, wydrę, bobra i jenota. O zwierzętach tych, ze znawstwem prawdziwego miłośnika przyrody, opowiadał przedszkolakom dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej, Pan Tomasz Kozak. Wyjaśniał, że lusterko to grupa piór na skrzydle ptaka, ubarwiona mocno kontrastowo, będąca istotną cechą rozpoznawczą. Przedszkolaki poznawały i utrwalały wiedzę na temat drzew iglastych oraz sposobów rozpoznawania i rozróżniania sosny, jodły, świerka i modrzewia. Dowiedziały się, że gospodarowaniem lasami zajmują się leśnicy, natomiast gospodarowanie zwierzętami leśnymi to domena myśliwych. Patronem jednych i drugich jest Św. Hubert, którego figurka znajduje się na terenie Osady. Po interesującej prelekcji dzieci pożegnały się nowopoznanym pozdrowieniem "Darz bór!" i przeszły z gospodarzem "Podgorzałki" do woliery dla ptaków, gdzie miały możliwość obserwacji licznego stada skromnych samic i pięknie ubarwionych samców bażanta, jednego z największych, polnych, grzebiących ptaków Europy. Mamy nadzieję, że takie spotkania rozbudzą zainteresowania lokalną florą i fauną oraz zaowocują potrzebą ich ochrony.

Zapowiedź wizyty Świętego Mikołaja

"Święty Mikołaj lasem wędruje, w okna zagląda i nasłuchuje,

gwiazdką w okna świeci, gdzie są grzeczne dzieci..."

O naszym przedszkolu takze pamięta, Stary Dziadunio - Mikołaj Święty.

Co za radość będzie, kiedy 2 grudnia - w piątek tu przybędzie,

co za radośc będzie, gdy do nas przybędzie !

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Dobry spacerek, jeszcze lepszy rowerek"

Z przyjemnością informujemy, że laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Dobry spacerek, jeszcze lepszy rowerek", zorganizowanego przez nasze przedszkole z okazji Święta Roweru (24 października), ogłoszonego na stronie www.bliżejprzedszkola.pl, zostali :

I miejsce - ALICJA MAZUR, Zespół Szkół, Krzemienica

II miejsce - ZUZIA RAWSKA, Przedszkole Nr3, Tarnobrzeg

III miejsce, ex equo - ZOSIA PALUCH, Przedszkole Samorządowe, Dzikowiec

oraz   KINGA ARAST, Oddział Przedszkolny PSP, Zasów

Serdecznie dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy, Wszystkim dzieciom i nauczycielkom życzymy sukcesów. Nagrody prześlemy pocztą, dyplomy i podziękowania drogą mailową.

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ ALPAKI

Fakt, że nasze przedszkole znajduje się poza miastem, pozwala w ciepłych miesiącach na obserwację aktywności owadów, ptaków, płazów czy gadów. Przez chłodniejsze miesiące mamy do czynienia ze zwierzętami domowymi, takimi jak psy i koty lub hodowlanymi- drobiem, królikami, końmi, danielami. Są to zwykle gatunki rodzime. Tym razem było inaczej. Korzystajac ze słonecznego dnia wybraliśmy się do pobliskiej zagrody, której właściciel postanowił hodować oprócz danieli małe stadko alpak. Alpaki to południowoamerykańskie, trawożerne ssaki z rodziny wielbłądowatych. Są to zwierzęta stadne, udomowione, hodowane dla wełny, przypominające nieco lamy, ale od nich mniejsze i z budowy ciała bardziej podobne do owiec. Mają bardzo łagodny charakter, przez co nadają się do pracy i kontaktów z dziećmi. Przedszkolaki miały możliwość bezpośredniego, bliskiego podejścia do Zdziska, Heleny i ich małego synka, obserwacji ich wyglądu, sposobu poruszania się i zachowania. Najodważniejsze karmiły alpaki kromkami wysuszonego chleba. Oglądały też ich stajenkę i żłób wypełniony sianem. Z pewnej odległości przyglądały się nam równie piękne, lecz bardziej płochliwe i nieufne daniele. Dzieci z zainteresowaniem oglądały, dotykały i ważyły w dłoniach ich zrzucone poroża. Kontakt z tymi interesującymi zwierzętami dał im wiele radości i zadowolenia. Na pewno będą miały co opowiadać rodzicom i rodzeństwu.

Warsztaty Cukiernicze

W piątek, 18 listopada w naszym przedszkolu miały miejsce wyjątkowe, oryginalne warsztaty cukiernicze. Pani Małgorzata Kalemba- Drożdż, dr biochemii z Krakowa, autorka książek "Jadalne kwiaty" i "Pyszne chwasty" przekonywała dzieci, że te rośliny, tak jak i popularne warzywa i owoce, mogą być urozmaiceniem naszej diety. Na początek dzieci nieśmiało próbowały konfitury z róży, dżemu z fiołków i kwiatów orchidei. Z dużą otwartością i ochotą podeszły do fiołkowej czekolady i musującej lemoniady z wody mineralnej i syropu z kwiatów czarnego bzu. Jednak niekwestionowanym przebojem warsztatów stał się nie tylko pyszny ale i przepiękny deser, wykonany przez same przedszkolaki. Były to babeczki wypełnione różanym serkiem mascarpone, dekorowane według smaku i poczucia estetyki najmłodszych, przy użyciu kwiatów stokrotek, goździków i bratków oraz malin i jagód borówki amerykańskiej. Uwierzcie na słowo- był pyszny! Dzieci poznały nowe smaki i możliwości kulinarne, ale też dowiedziały się, że nie z wszystkimi kwiatami można eksperymentować. Między innymi śliczna i pięknie pachnąca konwalia majowa jest rośliną silnie trującą, a więc wszelkie kreatywne poszukiwania należy prowadzić pod opieką i z wiedzą dorosłych. Dla rodziców przedszkolaki otrzymały pamiątkę- kwiaty jadalnych storczyków. Warsztaty zorganizowane i sfinansowane zostały w ramach programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" oraz projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki".

JEDYNKA LOKALNYM CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ

14 listopada w Krakowie miał miejsce XIV Regionalny Zjazd Szkół dla Ekorozwoju. Tego dnia, podczas uroczystej gali zostały wręczone międzynarodowe certyfikaty. Wśród nagrodzonych znalazło się Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej. Kapituła Programu Szkół dla Ekorozwoju, zatwierdziła aplikacje o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej tylko 22 placówkom w kraju.

Program Szkoły dla Ekorozwoju realizowany  jest w Polsce od 2001 roku przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Skierowany jest on do szkół, przedszkoli i społeczności lokalnych w całej Polsce. W celu otrzymania certyfikatu, placówki  oświatowe  opracowują ciekawy projekt dotyczący ochrony środowiska i propagowania postaw proekologicznych, a następnie sumiennie go realizują.

Aplikując o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności, nasze przedszkolne spełniło tzw. siedem kroków. Nauczyciele wspólnie stworzyli projekt. Następnie w przedszkolu przeprowadzony został audyt, który miał na celu wykazać jak wyglądała sytuacja ekologiczna przed przystąpieniem do realizacji projektu. Aby ocenić skuteczność podjętych działań, audyt powtarzany jest tuż po wdrożeniu projektu. Przez cały czas jego realizacji placówki są monitorowane, poddawane ocenie ekspertów, także pod kątem integracji z programem nauczania oraz włączenia w działania społeczności lokalnej.

Projekt realizowano w trakcie roku szkolnego 2015/2016.  Działań wspólnie podjętych przez dzieci i nauczycieli było wiele, a wśród nich znalazły się m.in.: zbiórka baterii, makulatury, nakrętek, elektrośmieci, organizacja konkursów ekologicznych dla dzieci i rodziców, stworzenie eko-kodeksu, prelekcje o sposobie segregacji śmieci przedstawiciela firmy „Dezako” z Dębicy, zakup filmu edukacyjnego „Kropelka”, udział w akcji „Mamo, tato wolę wodę”, realizacja programu własnego „Mali przyrodnicy”, zajęcia otwarte dla rodziców o roli wody w życiu człowieka. Podsumowaniem projektu był Lokalny Dzień Akcji, który miał miejsce w ogrodzie przedszkolnym Oddziału Zamiejscowego  naszego przedszkola.

Ubieganie się naszej placówki o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej umożliwiło otrzymanie grantu w wysokości 1500 zł  w ramach Kampanii Litter Less – Śmieci mniej! Pozyskane fundusze zostały przeznaczone na sfinansowanie wyjazdu edukacyjnego do Paszczyny - Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami, wykonanie ekologicznych toreb dla każdej mamy, zakup książek o tematyce ekologiczno-przyrodniczej do przedszkolnej biblioteczki. Z pozyskanej dotacji sfinansowano wodę do picia dla dzieci oraz zakupiono stroje do występów. Niewielką cześć dotacji przeznaczono na organizację imprez i nagrody dla dzieci i ich rodziców.

Dzięki takim działaniom nasze przedszkole ma szansę nie tylko wpłynąć na edukację dzieci, ale również na wzrost świadomości ekologicznej wśród dorosłych. Wiemy przecież, że to rodzinny dom, we współpracy ze szkołą, kształtuje młodego człowieka. Współpraca rodziców przy realizacji projektu, zapewnia przenoszenie pozytywnych rozwiązań do domów przedszkolaków, a następnie - na całą okolicę. Zapewnia to możliwie najszerszy efekt, jaki mogą dać małe projekty realizowane w lokalnej skali. Dzięki takim małym krokom podejmowanym na rzecz ekologii, możliwa jest zmiana społecznych zachowań.

                                                                                         

11 listopada- Święto Niepodległości

Wychowanie patriotyczne w przedszkolu polega między innymi na rozwijaniu poczucia tożsamości i przynależności narodowej. Kształtujac dziecięce postawy stosujemy zwroty: Jestem Polakiem. Mieszkam w Polsce. Mówię po polsku. Czytamy legendy, opowiadania, wiersze dotyczące historii państwa polskiego. Poznajemy symbole narodowe: flagę, godło, hymn oraz należny im szacunek. Uczestniczymy w uroczystościach o charakterze państwowym.

W przeddzień Święta NIepodległości wielką niespodziankę sprawił przedszkolakom nasz katecheta, ksiądz Artur Michalski, jak okazało się, porucznik 20 pułku ułanów Króla Jana III Sobieskiego. Przybył na spotkanie w swoim pięknym mundurze, budzac zdziwienie i zachwyt wśród wychowanków. Dzieci dowiedziały się, że przed II wojną światową ułani byli najlepiej wyszkoloną formacją na świecie, każdy ułan posiadał trzy konie, na których spędzał minimun 6 godzin dziennie. Ksiądz opowiadał, że gdyby nie braki w uzbrojeniu i wyposażeniu wojsk, to jego zdaniem, Polacy wyszliby zwycięsko z kampanii wrześniowej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ułańską czapkę- rogatywkę, buty- oficerki z błyszczącymi ostrogami i wojskową pelerynę. Dzieliły się swoją wiedzą o postaci Józefa Piłsudskiego "Dziadka" i jego klaczy Kasztance. Wspólnie z księdzem śpiewały pieśni "Przybyli ułani pod okienko" i "Płynie Wisła". To było pełne wrażeń spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy księdzu za tą żywą lekcję historii!

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA- grupa "MISIE"

Wzruszające chwile przeżyły dzieci, które w bieżącym roku szkolnym dołączyły do grupy "MIsiów". Od poczatku września w grupie trwały przygotowania do tego wydarzenia. Czterech chłopców bawiło się, integrując z resztą grupy, poznając przedszkolne zasady i zwyczaje, uczyło się wierszy i piosenek pod okiem nauczycielek, najpierw Pani Sabinki, obecnie Pani Agatki. Gdy już nadszedł dzień Pasowania na Przedszkolaka, chłopcy przeszli szereg prób przed zgromadzonymi na uroczystości Rodzicami, między innymi wiedzy, sprawności, smaku, dotyku, uśmiechu a nawet wygimnastykowanego języka. Zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Zdali też egzamin ze znajomości Kodeksu Przedszkolaka. Złożyli uroczyste ślubowanie, zostali pasowani przez Panią Dyrektor, otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki i gratulacje. Na koniec cała grupa zaśpiewała "Jedyneczkę"- hymn naszego przedszkola.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA- grupa "ŻABKI"

Czwartek, 10 listopada, stał się niezwykle ważnym dniem dla najmłodszych adeptów naszej placówki i ich nauczycielki- Pani Ani. Galowo ubrane maluszki miały możliwość zaprezentowania przed przejętymi tym wydarzeniem Rodzicami i Panią Dyrektor wielu umiejętności, które posiadły od chwili wstąpienia w progi przedszkola. Recytowały swoje pierwsze wiersze- "My jesteśmy przedszkolacy", "Mam trzy latka", "Kasztany", śpiewały piosenki z dziecięcego repertuaru- "Jestem sobie przedszkolaczek", "Liście w parku", "Światła na drodze", improwizowały oraz ilustrowały ruchem treści utworów. Popisały się też umiejętnością gry na instrumentach perkusyjnych wykonując samodzielnie akompaniament do piosenki "Jamniczek". Na dowód zakończonego procesu adaptacji, zadowolone z siebie "Żabki" zostały pasowane na przedszkolaka, a wraz z serdecznymi życzeniami radosnej zabawy i sukcesów, otrzymały pamiątkowe dyplomy i uściski od wzruszonych Rodziców.

Zebranie dla Rodziców

Zapraszamy Rodziców na zebranie, które odbędzie się 28 listopada (poniedziałek) o godzinie 16-tej w naszym Przedszkolu. Zaplanowano na nim spotkanie z Panią pedagog Mariolą Gątarską na temat autyzmu dziecięcego oraz prezentację dotyczącą zdrowego żywienia, w ramach programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" i programu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki", której autorką będzie mgr inż. technologii żywności i żywienia Pani Dorota Dudzińska.

Informacja dla rodziców

W czwartek, 24 listopada przedszkolaki z Wolicy Ługowej wyjadą autobusem do Gabinetu Stomatologicznego w Czarnej Sędziszowskiej na spotkanie z Panią stomatolog K. Jasińską, odwiedzą Bibliotekę Publiczną i Osadę "Podgorzałka" w Porębach Krzywskich. Rodziców prosimy o podpisanie zgody na wyjazd.

Informacja dla rodziców

W środę, 23 listopada w przedszkolu odbędzie się przesiewowe badanie logopedyczne.Prosimy Rodziców o podpisanie zgody na diagnozę dzieci u wychowawczyń grup.

Międzynarodowy Dzień Jeża

"Oto jeżyk, mały jeżyk, jeżyk z kolców ma kołnierzyk, z kolców płaszczyk, z kolców szalik, tylko nosek jak koralik"

Dzieci lubią te sympatyczne zwierzątka. Wiedzą, że jeże są pożyteczne. Wcale nie jedzą jabłek, lecz zmniejszają w środowisku ilość szkodników i owadów, polując na myszy, szczury, chrząszcze, gąsienice, pająki i ślimaki. To dzikie zwierzątka kochające wolność z dala od człowieka. Rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st.C. Dlatego tak ważne jest, żeby znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko. W związku z obchodami 10 listopada Międzynarodowego Dnia Jeża dzieci z radością przypomniały sobie znane piosenki i wiersze o jeżykach, bawiły się w siedzącego na dywanie "Jeża" oraz wykonywały prace plastyczne na ich temat. Kilka z nich zostało zgłoszonych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Nasz kolczasty przyjaciel- Jeż", organizowanym przez Przedszkole w Zamościu.

Przedszkolaki poznały tez zagrożenia, z powodów których jeży jest coraz mniej. Giną pod kołami samochodów, podczas bezmyślnego wypalania traw, czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki. W naszym kraju nie ma zbyt wielu gatunków dzikich zwierząt, chrońmy więc te, które posiadamy.

Informacja dla Rodziców

W związku z obchodzonym 10 listopada Międzynarodowym Dniem Jeża nasze przedszkole uczestniczy w ogólnopolskiej akcji dotyczącej wsparcia programu ochrony jeży i edukacji dzieci. W  ramach prowadzonych zajęć zaplanowaliśmy również zbiórkę pieniędzy na zakup desek przeznaczonych na budowę domków dla jeży.

Cena jednej deski wynosi 2 zł. Liczymy, że przy Waszej pomocy uda nam się zbudować domki dla wielu jeżyków.

Zbiórka prowadzona jest do skarbonki znajdującej się w szatni przedszkolnej.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Oj, rety rety, co tu się dzieje? Wszędzie są wróżki i czarodzieje! To nie do wiary, ja chyba śnię? Wszystko co zechcę to spełnia się! No bo my lubimy bajki, wtedy kiedy jest nam żle. My lubimy takie bajki, które dobrze kończą się.

Te klasyczne, dawne, czytane od najmłodszych lat przez kochanych rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo. Te poznawane w przedszkolu- czytane przez nauczycielki podczas relaksacji. A takze te najnowsze- telewizyjne, Disneya, wieczorynki, dobranocki, kinowe, polskich i zagranicznych produkcji. Byle by były odpowiednie do wieku, potrzeb emocjonalnych i wrażliwości odbiorców w wieku przedszkolnym. Wszystkie dzieci kochają bajki, dlatego by uczcić Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przybyły w piątek, 4 listopada do przedszkola przebrane za swoich ulubionych bohaterów. Z kanonu literatury dla dzieci stawiły się Królewny i Księżniczki, Czerwone Kapturki, Wróżki i Czarodziejki. Tańczyły z Królewiczami, Rycerzami, Krasnoludkami, Piratami, Kotem w Butach. Były też Miś Puchatek z Przyjaciółmi, Smok Tabaluga, Superbohaterowie- Batmani, Supermani, Spidermani, Wojownicy Ninja a nawet Kowboj. Nad barwnym korowodem czuwali dzielni Policjanci i Strażacy a nawet troskliwa Pani Doktor. Dzieci rozwiazywały zagadki związane z bajkami. Odpowiadały na pytania w pełnym humoru Quizie. Prezentowały swoje stroje i wypowiadały się na ich temat oraz wesoło, wspólnie bawiły się przy muzyce. W chwili wytchnienia rysowały, malowały, wyklejały to, co z ulubionymi bajkami im się kojarzy. Były dumne ze swego niecodziennego wyglądu oraz ze swoich pań, które też postarały się uborem zaskoczyć wychowanków. To był radosny, pełen pozytywnych wrażeń dzień. Oby bajki towarzyszyły naszym podopiecznym tak długo, aż sami posiądą umiejętność czytania i będą mogli czerpać przyjemność z ich lektury.

Ogłoszenie

W piątek 4 listopada będziemy obchodzić  Dzień Postaci z Bajek, dlatego bardzo prosimy tego dnia o przebranie dzieci za bajkowe postacie.

Święto Roweru
Jadą rowery kręcą się koła nad nami cicho gwiżdże wiatr. Wielka wyprawa dzisiaj wesoła, jedziemy dalej dalej w świat... Dzięki rowerowym wycieczkom staniemy się bardziej odporni na zmęczenie, a do tego dużo lepiej zniesiemy sytuacje stresowe. W dodatku jazda na rowerze da nam możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia. I co ważne ? jest odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego, niemal bez ograniczeń. Dziś 25października obchodziliśmy w naszym przedszkolu święto roweru. W tym dniu mieliśmy przyjemność powitać Pana Grzegorza, który zdradził nam tajniki, powstania roweru oraz jego budowy, a następnie na dwójce dzieci zaprezentował odpowiednie akcesoria w jakie powinniśmy się zabezpieczyć na wyprawę rowerową by zachować bezpieczeństwo i byśmy byli widoczni na drodze. Następnie pokazał jak dobrać rower do osoby, żeby nie był za mały ani za duży. Za miłą prelekcję na temat rowerów Panu Grzegorzowi podziękowaliśmy głośnymi brawami i wręczyliśmy dyplom przyjaciela przedszkola.
Teatrzyk Raz, dwa trzy

We wtorek 25 października gościliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk Zielony Melonik, który przedstawił spektakl pt. "1,2,3 Start!". Współcześnie często poruszany jest temat samodzielności dzieci. Od najmłodszych lat uczymy je podejmowania decyzji, bo przecież później, jako osoby dorosłe powinny potrafić decydować o sobie. Głównym zadaniem aktorów było ukazanie i skonfrontowanie ze sobą zachowań samodzielnych i roszczeniowych. "1,2,3 Start!" to również opowieść pokazująca, dlaczego warto słuchać rad starszych. Dzieci w wielkim skupieniu oglądały przedstawienie i brały aktywny udział w historii. Występ uświadomił im, jak ważne jest bycie samodzielnym zarówno w domu jak i w przedszkolu.  Teatrzyk dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" - projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".

Kulinarna Akademia Malucha cz.III- Biedronki

Dziś 21października grupa Biedronek jako ostatnia odwiedziła warsztaty Kulinarne zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach. Biedronki ujawniły swoją pasję do ozdabiania, wycinania, wałkowania, ciast, które robiły z ogromnym skupieniem i zaangażowaniem. Dzieci oprócz praktycznych zajęć kulinarnych miały jeszcze okazję zwiedzić Ochotniczą Straż Pożarną w Ropczycach. Obejrzały min. wóz strażacki i sprzęt służący do gaszenia pożarów, usuwania skutków powodzi, wypadków drogowych oraz innych katastrof. Obserwowały też ćwiczenia strażackie związane z udzielaniem pierwszej pomocy, a także podziwiały umiejętności dzielnych strażaków przy gaszeniu pożaru. Podczas rozmowy przedszkolaki dowiedziały się wielu cennych informacji o niebezpieczeństwie czyhającym na nie w domu i w przedszkolu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce GALERIA.

Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła"  w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".

Kulinarna Akademia Malucha cz.II Pszczółki

       Dziś 11 października dzieci z grupy Pszczółek wzięły udział w drugich warsztatach Kulinarnych z zorganizowanych przy współpracy z Zespołem Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach. Grupa uczestniczyła w praktycznych zajęciach kulinarnych. Pani Magdalena Charchut i jej wychowankowie wraz z Pszczółkami przygotowywali różne smakołyki. Efektem tego były przepyszne babeczki, ciasta itp., które po zakończonych warsztatach zostały ze smakiem zjedzone przez ich twórców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego przebiegu warsztatów kulinarnych w zakładce GALERIA

Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".

Kulinarna Akademia Malucha cz.I Żabki i Misie

"...Bo gotować dobra rzecz zdrowo no i smacznie,

Każdy z nas też chciałby być kuchareczką właśnie..."

 

     7 października grupy  "Żabek" i "Misiów" wzięły udział w pierwszych warsztatach Kulinarnej Akademii Malucha organizowanych w ramach projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki" finansowanego z programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła". Warsztaty zorganizowane zostały przy współpracy z Zespołem Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach.

Maluchy w małych 15-osobowych grupach uczestniczyły w praktycznych zajęciach kulinarnych pod czujnym okiem Pani Magdaleny Charchut i jej wychowanków. Nasi opiekunowie - prawdziwi szefowie kuchni - nie tylko sami wyglądali profesjonalnie lecz również zadbali w najmniejszych szczegółach o estetykę podania i  wygląd wszystkich przygotowywanych przekąsek. Przedszkolaki zostały poinformowane o zasadach bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w kuchni. Starannie umyły ręce i zaopatrzone w stosowne fartuszki  żwawo zabrały się do pracy. Ponieważ nic tak dobrze nie smakuje jak jedzenie, które się samemu przyrządza na początek nasi podopieczni przygotowali mini pizzerinki z warzywami. Kolejną zdrową przekąską był jogurt z owocami, mus owocowy, sok ze świeżowyciskanych owoców, sałatka owocowa i na koniec babeczka z kremem i owocami. Własnoręczne przyrządzanie posiłków z małą pomocą przesympatycznych uczniów ZSAT sprawiło maluchom wiele przyjemności i było świetną zabawą.

Podczas gdy pierwsza grupa gotowała, druga zwiedzała budynek szkoły. Dzięki uprzejmości nauczycieli i uczniów ZSAT dzieci odwiedziły bibliotekę, sale informatyczną, aulę , pokój nauczycielski.

Warsztaty przebiegły w tak miłej i serdecznej atmosferze, że już w autobusie przedszkolaki pytały kiedy znowu wrócimy do tej "wielgachnej szkoły". No coż..."Misie" i "Żabki" muszą ustawić się w kolejce, bo następne grupy już czekają na swoją "kulinarną przygodę".

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów w zakładce "GALERIA".

 

Dzień dobry, Pani Muzyko

Co to jest muzyka?  Dziś 4 października dzieci miały okazję się tego dowiedzieć dzięki przybyciu do naszego przedszkola muzyków z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa. Muzycy zagrali takie utwory jak: Do przedszkola wpadły nutki, a także Jesień z cyklu Cztery pory roku  A. Vivaldiego. Dzieci dowiedziały się wielu cennych informacji na temat muzyki min. dowiedziały się co to jest rytm i melodia oraz poznały całe nuty, półnuty i ćwierćnuty. Z grupy instrumentów drewnianych poznały Klarnet. Poznały jego budowę oraz wydawane dźwięki. Po tak ekscytującym dniu dzieci z uśmiechem rozeszły się do swoich sal podśpiewując radośnie. Audycja muzyczna wprowadziła słońce do naszego przedszkola mimo tej pochmurnej i deszczowej pogody.

Dzień chłopaka

Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.

     30 września w przedszkolu obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA. Dla niektórych naszych małych mężczyzn był to ich pierwszy taki wyjątkowy dzień w życiu. Chłopcy poza serdecznymi życzeniami otrzymali od swoich koleżanek upominek w postaci własnoręcznie ozdobionej "KORONY SUPER CHŁOPAKA". Dzięki koronie zostali oficjalnymi królami tego dnia. Ponieważ niczego się nie spodziewali była to dla nich prawdziwa niespodzianka. 

 

W odwiedzinach u królików

    W czwartkowe przedpołudnie, korzystając z pięknej pogody, grupa Misiów wybrała się w odwiedziny do zaprzyjaźnionej z przedszkolem Pani Sąsiadki. Maluchy miały okazję przyglądnąć się z bliska 6 małym króliczkom i ich rodzicom. Właścicielaka zwierzątek opowiedziała im czym żywią się zwierzaki  i w jaki sposób należy o nie dbać. Dzieci oglądały zwierzęta mogły je również dotknąć i nakarmić liśćmi selera, sałatą oraz marchewką. Spotkanie z króliczkami sprawiło przedszkolakom wiele radości.

PRZEDSZKOLNE SMYKI TRENUJĄ ZDROWE NAWYKI-projekt edukacyjny w ramach konkursu Bezpieczna Szkoła

     „Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki” to tytuł projektu realizowanego od września 2016r do  grudnia 2016r przez całą  społeczność Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej.

                 
     Przedszkole nr 1 wzięło udział  w  otwartym konkursie projektów  w ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” na realizację działań w zakresie zwiększenia skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach dla dzieci i młodzieży w województwie podkarpackim w 2016 roku ogłoszonym przez Wojewodę Podkarpackiego. Oceny formalnej i merytorycznej wniosków dokonał Wojewódzki Zespół Koordynacyjny. W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej i analizy finansowej 9 wniosków zostało zarekomendowanych do otrzymania wsparcia finansowego  wśród nich  znalazł się przedszkolny  projekt pn. „ Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki”. Wnioskodawcą  projektu jest Gmina Sędziszów Małopolski. Zgodnie z Regulaminem konkursu minimalna kwota finansowania wynosiła: 10.000zł, maksymalna  50.000zł. Nasze przedszkole otrzymało dotacje w wysokości 18.000zł.

            Głównym celem projektu pn. „PRZEDSZKOLNE SMYKI TRENUJĄ ZDROWE NAWYKI”, jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych  wśród dzieci w wieku przedszkolnym przy zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz pracowników przedszkola. Cele szczegółowe dotyczą:

  • Wyrabiania przyzwyczajeń i nawyków zdrowego stylu życia,
  • Propagowania wśród dzieci i rodziców zdrowego odżywiania, poznanie bogactwa smaków,
  • Zachęcanie do spożywania zdrowych produktów, dużej ilości warzyw i owoców, kasz, pieczywa pełnoziarnistego, podkreślenie roli właściwego odżywiania. Rozumienie szkodliwości jedzenia niezdrowych produktów żywnościowych. Zwracanie uwagi na umiejętne i kulturalne zachowanie się w czasie posiłku,
  • Kształtowania nawyków higienicznych, w tym dbania o higienę jamy ustnej i jej znaczenie w walce z próchnicą oraz rozumienia potrzeby kontrolowania i leczenia zębów,
  • Prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci i ich rodziców,
  • Uczenia dzieci i rodziców udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • Stworzenia warunków do rozwijania aktywnej i twórczej działalności ruchowej. Rozwijanie ogólnej sprawności i koordynacji ruchowej. Wyrabianie zamiłowania do wycieczek i aktywności ruchowej jako źródła zdrowia, radości, rekreacji  i wypoczynku.

     Planując zajęcia prozdrowotne, wybrano treści i metody wzbudzające ciekawość, która jest  jednym z najlepszych sposobów na skłonienie „małych ludzi”  do podejmowania decyzji, które służą ich zdrowiu. „Przedszkolne smyki” potrafią bardzo wiele zrobić, by zaspokoić swoją ciekawość. Zaplanowane zajęcia w formie warsztatów, szkoleń, wycieczek, wizyt adaptacyjnych, edukacyjnych spektakli teatralnych oraz urządzenie zielonej sali gimnastycznej w ogrodzie przedszkolnym w Sędziszowie Młp, zaintrygują dzieci a tym samym zmotywują do zmiany zachowań. Interwencje edukacyjne ukierunkowane na wzbudzanie ciekawości odciągną przedszkolaków  od pokus, które uchodzą za niezdrowe, jak np. sięganie po słone czy słodkie przekąski. Ciekawymi formami zajęć dla „ małych smyków”                      będą:

  • wyjazdowe  warsztaty  kulinarne „Wiem co jem” , które odbędą się  w Zespole Szkół Agrotechnicznych  w Ropczycach. Przedszkolaki  wspólnie z uczniami ZSA przygotują zdrowe, ciekawe potrawy
  • warsztaty cukiernicze „Odkrywam nowe smaki  - Kwiatowa uczta”- zajęcia  z każdą grupą poprowadzi  pani Małgorzata Kalemba-Drożdż - dr biochemii, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzieci poznają jadalne odmianami kwiatów, samodzielnie przygotują zdrowe smakołyki, desery z kwiatów. Zakres wiedzy przekazywanej dzieciom będzie  obejmował  takie zagadnienia jak: co jeść, kiedy jeść, ile jeść, jak jeść, przyczyny otyłości jej skutki.
  • warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadzi ratownik medyczny.

W harmonogramie działań znalazły się wycieczki do piekarni i gabinetu stomatologicznego, teatrzyki. Dla rodziców zaplanowano  spotkanie ze specjalistami  na temat: „Żywienia dziecka w wieku przedszkolnym” oraz „Znaczenie higieny jamy ustnej dziecka w walce  z próchnicą”oraz szkolenie dla  intendentka na temat układania jadłospisów dla dzieci w wieku przedszkolnym. Doposażając ogród w Sędziszowie  zbudujemy w nim „zieloną salę gimnastyczną”, gdzie przedszkolaki będą  rozwijały takie umiejętności jak wspinanie, zwisanie, równowagę, koordynację ruchową, zwinność, płynność ruchów czyli ogólną sprawność ruchową. Przedsięwzięciem tym zapoczątkujemy nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Ogrodowe zajęcia ruchowe zaspokoją fizjologiczną potrzebę dziecka w wieku przedszkolnym, będą miały wpływ na szereg właściwości fizjologicznych, odpornościowych, adaptacyjnych jak również na prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Dla dzieci w wieku przedszkolnym właściwie użyty i dozowany ruch, łagodzi przebieg procesów rozwojowych, zwiększa odporność, koryguje wady postawy i kształtuje prawidłowe nawyki. Podjęta inicjatywa ma na celu stworzenie warunków i zachęcenie rodziców, a także  dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz podniesienie świadomości w zakresie znaczenia ruchu dla prawidłowego rozwoju ogólnego.

     Projekt pn. „PRZEDSZKOLNE SMYKI TRENUJĄ ZDROWE NAWYKI”, to przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do społeczności Publicznego Przedszkola Nr 1
w Sędziszowie Małopolskim i Oddziału Zamiejscowego w Wolicy Ługowej, które ma charakter kompleksowy i angażuje przedszkolaków, rodziców, opiekunów, personel przedszkola: nauczycieli, kucharkę, intendentki. Ma na celu upowszechnianie wiedzy
z zakresu zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej i stworzenie przestrzeni publicznej do promowania zdrowego stylu życia wśród przedszkolaków i ich otoczenia.

 

   Przedszkole jest  optymalnym miejscem dla rozpoczęcia działalności  w zakresie edukacji zdrowotnej ze względu na liczne udogodnienia dla procesu dydaktyczno-wychowawczego, jak chociażby czas i zakres oddziaływania na podopiecznych. Przebywając w przedszkolu wiele godzin, dziecko „zdobywa podstawowe informacje i umiejętności niezbędne do wzmacniania zdrowia w sposób naturalny: w powiązaniu z zabawą, posiłkami, zabiegami higienicznymi, wypoczynkiem. Podstawą do osiągnięcia tego celu jest ścisła współpraca przedszkola z rodziną i najbliższym otoczeniem dziecka.

Krytyna Surman

Rada Rodziców- ogłoszenie

   Szanowni Rodzice, w dniu 23 września 2016r. odbyło się zebranie nowowybranej Rady Rodziców PP1, na którym ustalono, że tegoroczna składka na Radę Rodziców wyniesie 50zł.

I rata (30zł)- płatna w terminie do 31.10.2016r.

II rata (20zł)-płatna w terminie do 29.02.2017r.

    Wpłaty rat lub całości składki można dokonać na konto bankowe Rady Rodziców: Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp. z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej 64 8642 1139 2013 3933 8969 0001. W tytule przelewu proszę wpisać imię i nazwisko dziecka oraz nazwę grupy.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na: teatrzyki,audycje muzyczne, zakup paczek mikołajkowych oraz zabawę karnawałową.

Zwracamy się zatem do wszystkich Rodziców  z prośbą o wpłatę środków na ww. cel ponieważ realizacja wielu przedsięwzięć jest uzależniona od stanu konta RR.

Dziękujemy!

Rada Rodziców PP1

GÓRA KARTEK DLA PATI

Nasze przedszkole po raz kolejny przyłączyło się do Akcji „GÓRA KARTEK DLA PATI”.

Patrycja Szczęch od czterech lat choruje na encefalopatię padaczkową. Dziewczynka 5 października obchodzić będzie swoje 13 urodziny, z tej okazji każda grupa wykonała kolorowe kartki. Mamy nadzieje, że nasze życzenia urodzinowe dodadzą Patrycji otuchy oraz sił do dalszej walki z chorobą.

 

Wizyta panów policjantów

      W trzecim tygodniu września tematyka zajęć przedszkolnych dotyczy zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia. Wiek przedszkolny to dobry moment, by uwrażliwić dzieci na odpowiednie zachowanie w różnych sytuacjach zagrożenia.

W tym celu zaprosiliśmy do przedszkola tatę jednej z naszych wychowanek, który pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Sędziszowie Małopolskim. Panowie policjanci przypomnieli przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zachowania wobec obcych osób oraz numer alarmowe. Dzieci miały także okazję poznać umundurowanie i wyposażenie potrzebne w codziennej pracy policjanta.

Na zakończenie miłego spotkania dzieci wręczyły policjantom dyplom z podziękowaniem i wykonały wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Następnie przedszkolaki udały się w teren, by zastosować w praktyce zdobytą wiedzę. Ćwiczyły prawidłowy sposób przechodzenia przez jezdnię, skrzyżowanie, poruszanie się poboczem.

Informacja

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ropczycach zaplanowanowała na rok szkolny 2016/2017:

Dla  Rodziców 2 edycje warsztatów mających na celu podniesienie ich kopetancji rodzicielskich

EDYCJA I (pierwszy semestr roku szkolnego 2016/2017)

Godzina spotkań: 15:30-17:00

I spotkanie       17.10.2016 r. – „Techniki skutecznego wydawania poleceń”

II spotkanie      24.10.2016 r. – „ABC trudnego zachowania”

III spotkanie    07.11.2016 r. – „System pochwał i nagród”

IV spotkanie    14.11.2016 r. – „Wprowadzenie systemu norm i zasad domowych”

V spotkanie      21.11.2016 r. – „Kary i konsekwencje”

VI spotkanie    28.11.2016 r. – „Jak postępować z agresją dziecka”

VII spotkanie   05.12.2016 r. – „Nauka- podział obowiązków. Współpraca ze szkołą”

Zapisy na warsztaty do 14 października, grupa maksymalnie 15-osobowa, obowiązuje kolejność zgłoszeń (mogą brać udział obydwoje rodzice).

EDYCJA II (drugi semestr roku szkolnego 2016/2017)

Godzina spotkań: 15:30-17:00

I spotkanie       06.03.2017 r. – „Techniki skutecznego wydawania poleceń”

II spotkanie      13.03.2017 r. – „ABC trudnego zachowania”

III spotkanie    20.03.2017 r. – „System pochwał i nagród”

IV spotkanie    27.03.2017 r. – „Wprowadzenie systemu norm i zasad domowych”

V spotkanie      03.04.2017 r. – „Kary i konsekwencje”

VI spotkanie    10.04.2017 r. – „Jak postępować z agresją dziecka”

VII spotkanie   24.04.2017 r. – „Nauka- podział obowiązków. Współpraca ze szkołą”

Zapisy na warsztaty do 3 marca, grupa maksymalnie 15-osobowa, obowiązuje kolejność zgłoszeń (mogą brać udział obydwoje rodzice).

Warasztaty dla dzieci, które przejawiają  trudności wychowawcze, emocjonalne i społeczne w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Nabór na warsztaty prowadzi Poradnia po przeprowadzonej wcześniej diagnozie dziecka. Dwie grupy po 10 spotkań.

Grupa I: dzieci w wieku 5-6 lat

  • 13.10.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 19.10.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 28.10.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 03.11.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 10.11.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 15.11.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 25.11.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 02.12.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 09.12.2016 r., godz. 16:00-17:30
  • 16.12.2016 r., godz. 16:00-17:30

Spotkanie organizacyjne z rodzicami dla powyższej grupy-27.09.2016 r., godz. 16:00. Spotkanie podsumowujące-19.12.2016 r., godz. 16:00.

Dni Otwarte Poradni - soboty konsultacyjne wszystkich specjalistów dla dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, dyrektorów w roku szkolnym 2016/2017 03.12.2016 r. – sobota, godz. 9:00-13:00 i 25.03.2017 r. – sobota, godz. 9:00-13:00.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      W sobotę 17 wrzenia br. dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Na uroczystość, która miała miejsce w hali sportowej w Kawęczynie Sędziszowskim przybyli zaroszeni goście: zastępca burmistrza Sędziszowa Młp. Wiesław Wojdon, v-ce starosta powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Bernadeta Frysztak, sołtys Wolicy Ługowej Eleonora Żurad, dzieci i ich najbliżsi. Na początku dzieci odśpiewały oficjalny hymn przedszkola pt.„Jedyneczka”, a następnie dyrektor Krystyna Surman, poinformowała wszystkich o uzyskaniu przez naszą placówkę  tytułu „Radosnego przedszkola”. Przyznawany jest on przedszkolom za kreatywność dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań,  udoskonalanie i usprawnianie procesu dydaktycznego. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy w imieniu reprezentowanych przez siebie władz złożyli życzenia wszystkim przedszkolakom, pracownikom przedszkola i przekazami drobne upominki.

     Oczywiście z Okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na dzieci czekały liczne niespodzianki. Wychowawcy i pracownicy przedszkola wystąpili w specjalnym przedstawieniu na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” . Dzieci i rodzice mieli okazję zobaczyć nauczycieli i pracowników przedszkola w niecodziennych rolach i barwnych kostiumach. Inscenizacja wywołała na twarzach przedszkolaków wiele uśmiechu i zachwytu, żywe reakcje dzieci i liczne brawa zostały mile odebrane przez niecodziennych aktorów. W dalszej części  na dzieci czekały zabawy z animatorami, których tematem przewodnim był Meksyk. Była to doskonała okazja do zacieśniania relacji pomiędzy dziećmi , ich rodzicami i pracownikami przedszkola.

    W dniu 12 września obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Nasze przedszkole od kilku lat należy do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej "Akademia Aquafresh". Wychowawczynie grup bazujących na materiałach z ww. programu, przypomniały przedszkolakom dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej. Przećwiczyły także prawidłową technikę mycia zębów. Dzieci wiedzą do kogo należy się udać gdy boli ząb i rozumieją, że stomatolog jest po to aby nam pomóc więc nie należy się go obawiać.  Przedszkolaki utrwaliły również wiadomości dotyczące produktów spożywczych przyczyniających się do rozwoju próchnicy. Wiedzą  jakich posiłków należy unikać aby być zdrowym.

Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków ponieważ zdecydowana większość dzieci wie, jak należy szczotkować zęby i robi to minimum 2x dziennie. Mamy nadzieję że wyrobione w domu i przedszkolu nawyki pozostaną im na całe życie.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków wraz z rodzicami na wspólne świętowanie w dniu 17.09.2016 (sobota) Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.

 

Impreza odbędzie się w godz. 14.00-17.00 w ogrodzie przedszkolnym w Wolicy Ługowej.

 

W przypadku niepogody zostanie przeniesiona na halę sportową w Kawęczynie.

 

Koszt imprezy 10 zł od przedszkolaka- płatne u wychowawców grup.

UBEZPIECZENIE

UBEZPIECZENIE - rok szkolny 2016/2017

Informujemy, że istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków .

Składka w bieżącym roku szkolnym wynosi 32 złote przy sumie ubezpieczenia 10 000zł. Ubezpieczenie to NIE JEST obowiązkowe.

Chętne dzieci prosimy zgłaszać u wychowawców grup do dnia 15.09.2016r.

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

Dzisiaj 1 września rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2016/2017. 

Kadra Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim  życzy naszym przedszkolakom, aby osiągali same doskonałe rezultaty,

rozwijali swoje umiejętności i zainteresowania.

Niech przedszkole stanie się miejscem, w którym spotka Was wiele nowych przyjaźni oraz radosnych chwil.
Rodzicom natomiast, życzymy dobrej współpracy z gronem pedagogicznym.

Niech sukcesy Waszych dzieci przyniosą Państwu wiele satysfakcji.
Znalezione obrazy dla zapytania nowy rok w przedszkolu

SPOTKANIE Z RODZICAMI

     W dniu 2.09.2016r.(piątek) o godz.16.00 odbędzie się spotkanie rodziców                   z dyrektorem i nauczycielami przedszkola.

 

Na spotkaniu poruszone zostaną kwestie organizacyjne, będzie możliwość dokonywania wpłat za wyprawkę i pakiet edukacyjny.

 

Serdecznie zapraszamy!

WYPRAWKA

Grupa Żabki

Wyprawka dla przedszkolaka – artykuły higieniczne

  1. Buty (pantofle) na zmianę.
  2. Odzież na zmianę ( jeden komplet ubranek w szafce).
  3. Szczoteczka do zębów.
  4. Pasta do zębów (1 tubka).
  5. Chusteczki higieniczne w dużym pudełku (3 opakowania).
  6. Chusteczki nawilżające, mokre (1 opakowanie).
  7. Poduszka i mały kocyk (potrzebne podczas leżakowania) koniecznie zapakowane do materiałowego worka.

Prosimy, aby wszystkie rzeczy dziecka były podpisane.

Wyprawka plastyczna – składka 60 zł/os płatne u wychowawcy do 15 września.

 

Grupy Misie, Pszczółki, Biedronki

Wyprawka dla przedszkolaka – artykuły higieniczne

  1. Buty (pantofle) na zmianę.
  2. Odzież na zmianę ( jeden komplet ubranek w szafce).
  3. Szczoteczka do zębów.
  4. Pasta do zębów (1 tubka).
  5. Chusteczki higieniczne w dużym pudełku (3 opakowania).
  6. Strój gimnastyczny w woreczku z tkaniny.

Prosimy, aby wszystkie rzeczy dziecka były podpisane.

Wyprawka plastyczna – składka 60 zł/os płatne u wychowawcy do 15 września.

REKRUTACJA-POSTĘPOWANIE UZUPEŁNIAJĄCE

Zgodnie z Zarządzeniem nr 13/2016 Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 28.01.2016  dotyczączego harmonogramu rekrutacji do przedszkoli publicznych na rok szkolny 2016/2017 dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 informuje , że na dzień dzisiejszy przedszkole nie posiada żadnych wolnych miejsc.

 

W przypadku złożenia przez rodziaca pisemnej rezygnacji z przedszkola do dnia 16.08.2016r. zostanie ogłoszony nabór uzupełniający. Składanie wniosków  w naborze uzupełniającym odbędzie się w terminie od 16.08-19.08.2016r.

 

W dniu 16 sierpnia na stronie przedszkola pojawi się informacja o ewentualnym naborze uzupełniającym. Informację na ten temat można będzie również uzyskać telefonicznie pod numerem tel. 17 22 16 019 / 17 74 53 438

 

Szczegółowy harmonogram uzupełniającego postępowania rekrutacyjnego znaleźć można w zakładce REKRUTACJA ( Zarządzenie nr 13/2016 Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 28.01.2016r.)  

Dzień otwarty -25.08.2016

Zapraszamy wszystkich nowoprzyjętych przedszkolaków na Dzień Otwarty, który odbędzie się 25 sierpnia 2016.

W tym dniu dzieci będą mogły obejrzeć przedszkole, poznać swoją panią, wziąć udział w krótkich zajęciach adaptacyjnych (wraz z rodzicem).

Rodzice natomiast podpiszą umowy przyjęcia dziecka do przedszkola, dowiedzą się wszystkich szczegółów na temat wyprawki małego przedszkolaka.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

ŻYCZENIA WAKACYJNE

Drodzy Rodzice!

Już w piątek rozpocznie się letni wypoczynek naszych przedszkolaków. Z tej okazji życzymy  wszystkim dzieciom i ich rodzicom dużo słońca, uśmiechu i udanego wakacyjnego wypoczynku.

 

 

       „Góry i lasy, morze i rzeka … 

                 Tyle radości nas wszystkich czeka.

                        Tyle radości daje nam lato,

                              więc je serdecznie kochamy za to!”

 

Słonecznych, pogodnych, bezpiecznych i roześmianych wakacji życzą wszyscy pracownicy

Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp.

z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej

                                                                                                                            

Do zobaczenia we wrześniu !

Kolejny rok szkolny za nami...

Kolejny rok szkolny za nami, kolejne dzieci opuszczają nasze mury, aby iść do szkoły… Pewnie nie jeden powie, że zleciało jak jeden dzień… Cieszymy się, że mieliśmy przyjemność brać udział w wychowaniu nowego pokolenia. Liczymy w głębi serca, że zawsze tak jak w dniu pożegnania  wychowankowie przedszkola będą dumą i radością dla swoich rodziców. Dużo sukcesów Starszaki na nowej drodze obowiązków szkolnych.