Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21

Aktualności

Rok szkolny

Spektakl teatralny "Wakacjolandia"

         29 maja dzieci z grupy Pszczółek i Misiów wzięły udział w akcji promującej wykorzystanie numeru alarmowego 112 organizowanej przez Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart. W ramach wyżej wymienionej edukacji dla bezpieczeństwa w sali widowiskowej Domu Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Arkanada. Podczas spektaklu przypomniane zostały podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku. Przedstawienie opowiadało o rodzeństwie, które zostało przeniesione do magicznej krainy "Wakacjolandia". Dzieci przeżyły tam wiele pouczających przygód i spotkań z ciekawymi postaciami, które przybliżyły im zasady stosowania numeru alarmowego 112 oraz pokazały jak należy zachowywać się podaczas wakacyjnych wypraw.  

Dzień Mamy i Taty w naszym przedszkolu

Mama i Tata to wielkie słowa, które dla każdego dziecka powinny być synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dla wszystkich dzieci rodzice to najważniejsze osoby na świecie , dlatego w naszym przedszkolu w dniach 5,6 i 7 czerwca wspólnie obchodziliśmy ich święto. W szczególny sposób przeżywały to maluchy, które już od dłuższego czasu w tajemnicy przed rodzicami uczyły się wierszy, piosenek, ról teatralnych i tańców. Gdy nadszedł wreszcie ten szczególny dzień, dzieci w pięknych strojach zaprezentowały programy artystyczne. Nie zabrakło wierszy, piosenek o mamie i tacie, ale przede wszystkim życzeń dla kochanych rodziców. Występy dzieci na twarzach i w sercach rodziców wywołały uśmiech, wzruszenie, ale przede wszystkim wielką dumę . Podczas wręczania upominków  i laurek przygotowanych przez dzieci , całusom i uściskom nie było końca. Uroczystości przebiegły w ciepłej i miłej atmosferze i na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci i rodziców.

 

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej kpt. Franciszka Macha

Dnia 27 maja 2108 roku przed budynkiem Publicznego Przedszkola nr 1 w Wolicy Ługowej miała miejsce uroczystość odsłonięcia  tablicy upamiętniającej kapitana Franciszka Macha – rodaka z Wolicy Ługowej, żołnierza Legionów Polskich, I armii generała Hallera, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, obrońcy Ojczyzny.

Franciszek Mach urodził się w 1896 roku w Wolicy Ługowej. Uczęszczał do powszechnej szkoły w Sędziszowie Małopolskim, następnie do II Gimnazjum w Rzeszowie. Przyjaźnił się z Leopoldem Lisem-Kulą, późniejszym sławnym pułkownikiem. Przeszedł niezwykła drogę od służby w Legionach, Błękitnej Armii generała Hallera, aż do służby w Wojsku Polskim. Zaangażowanie, odwaga, umiejętność dowodzenia, bohaterska postawa w czasie wojny polsko-bolszewickiej przyniosły mu kolejne awanse wojskowe, odznaczenia oraz sławę. Był między innymi Kawalerem Wojennego orderu Virtutti Militari. Porucznik Mach, odcięty przez kawalerię Budionnego, rzucił się na wroga i wraz z towarzyszami przedarł się przez pierścień nieprzyjaciela. Ranny dostał się do niewoli, z której udało mu się uciec. Do rangi kapitana zastał awansowany w wieku 26 lat, pracował także jako nauczyciel historii. W 1939 roku podczas kampanii wrześniowej, wraz ze swoim pułkiem piechoty wycofał się na wschód, uniknął aresztowania przez Armię Czerwoną, ukrywał się w Przemyślu, jednak został rozpoznany i aresztowany w 1940 roku. Kapitan Franciszek Mach został zabity w Kijowie, pochowany w zbiorowej mogile w Bykowni, miał 44 lata.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętej plenerowej, po zakończeniu której, nastąpiła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy. Ksiądz Kapelan A. Michalski odczytał Apel Pamięci, po czym odbyło się poświęcenie i uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej. Kwiaty przed tablicą złożyli przedstawiciele rodziny, władz samorządowych i powiatowych oraz przedszkolaki.

W kolejnej części uroczystości głos zabrali: Pan Bogusław Kmieć – Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego, Pan Tomasz Mach – krewny kapitana Franciszka Macha oraz Pani Krystyna Surman – dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Wolicy Ługowej.Na zakończenie uroczystości zebranym wręczono foldery przybliżające postać kapitana Franciszka Macha.

Po części oficjalnej zebrani udali się na Ługi, gdzie odbyła się część artystyczna. Dzieci z poszczególnych grup Publicznego Przedszkola nr 1 w Wolicy Ługowej zaprezentowały tańce i inscenizacje patriotyczne; wystąpił Zespół BLUES oraz Zespół Pieśni i Tańca ROCHY.

Następnie rozpoczęła się część sportowa zorganizowana w ramach projektu pt. „Organizacja turnieju sportowego im. kpt. Franciszka Macha” realizowane przy pomocy środków z Budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020. Rozegrany został mecz towarzyski o puchar im. kpt. Macha miedzy drużyną OPS Wolica Ługowa a Juniorami Wolica Ługowa oraz przeprowadzono konkurencje sportowe, w których można było wygrać cenne nagrody. Udział w turnieju zaznaczyły również przedszkolaki, które wzięły udział w konkurencjach przygotowanych także dla nich.

Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji m.in. dmuchańce, zabawy z animatorem, malowanie buziek i modelowanie baloników oraz wata cukrowa i popcorn.

Ponadto dzięki uprzejmości strażaków z OSP KRZYWA przeprowadzony został pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, pokaz sprzętu hydraulicznego oraz ciekawa konkurencja z wykorzystaniem sprzętu strażackiego. 

 

NAUKOWE SHOW

Zapraszamy wszystkich przedszkolaków na niesamowite Naukowe-Show, które odbędzie się w najbliższy piątek tj. 25 maja.

W programie pokazu znajdą się efektowne doświadczenia chemiczne                                    i fizyczne.   Magiczne eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem.

 

*Koszt pokazu w wysokości 600 zł pokrywa Rada Rodziców.

SCENA DLA MALUCHA

W dniach 17 - 18 maja dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w IV Gminnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Przedszkoli „ Scena dla malucha” pod hasłem „Przedszkolaki dla Niepodległej”. W tym roku  najmłodsi mieszkańcy gminy swoimi występami uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Przegląd ten został zorganizowany przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim. W imprezie wzięło udział 23 grup z okolicznych placówek. Dzieci prezentowały swoje umiejętności z zakresu: śpiewu, tańca, a także inscenizacji utworów. Nasi mali artyści wspaniale prezentowali swoje zdolności artystyczne i talenty. Każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrody.

IV OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW

W czwartek, 17 maja 2018 roku, dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w IV OGÓLNOPOLSKIM MARATONIE PRZEDSZKOLAKÓW „Sprintem do maratonu”, którego organizatorem jest miesięcznik BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Celem tego wydarzenia sportowego jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.

Po pożywnym śniadaniu dzieci otrzymały koszulki z numerami startowymi i przeszły na boisko przedszkolne. Przed biegiem odbyła się oczywiście rozgrzewka która jest niezbędna przed każdą aktywnością ruchową, a w szczególności maratonem. Wszystkie dzieci ochoczo przystąpiły do biegu pokonując dystans 100 metrów. W naszym maratonie każdy przedszkolak zastał zwycięzcą. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze. Po skończonym biegu nastąpił czas na wręczenie medali, które uczestnicy z dumą przyjmowali.

INFORMACJA O DYŻURACH PRZEDSZKOLI W OKRESIE WAKACJI

Uprzejmie informujemy, że dla dzieci, które w roku szkolnym 2017/2018 uczęszczają do przedszkoli na terenie Gminy Sędziszów Małopolski., dyżury wakacyjne będą pełnić w określonych terminach następujące placówki:

2.07-30.07 - Przedszkole w Czarnej Sędziszowskiej

2.07-13.07 - Publiczne Przedszkole Nr 2 w Sędziszowie Młp

2.07-17.08 - Przedszkole przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Sędziszowie (budynek Gimnazjum)

20.08-24.08 - Przedszkole w Górze Ropczyckiej

Spotkanie z pielęgniarką

We wtorek, 15 maja w naszym przedszkolu w ramach realizacji programu „Wychowawcza rola przedszkola” gościliśmy panią Katarzynę Polańską – pielęgniarkę pracującą na oddziale intensywnej terapii PCCHP w Rzeszowie. Celem spotkania było przekazanie istotnych informacji na temat dbania o zdrowie, higienę osobistą oraz zapoznanie zawodu -  pracy pielęgniarki.

Podczas spotkania, które przebiegało w formie rozmowy, przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Pani Kasia wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Pani pielęgniarka opowiedziała też na czym polega jej praca, a jaki sposób dba o małych pacjentów; przyniosła ze sobą różne akcesoria, takie jak: strzykawkę do płukania ucha, różne rodzaje innych strzykawek, zestaw do kroplówek, bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, maseczkę do twarzy stosowaną podczas operacji, nowoczesny termometr do pomiaru temperatury.

Serdecznie dziękujemy pani Małgosi za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim za cierpliwość i dobre rady.

Zajęcia logopedyczne

Mowa ma wpływ na całokształt rozwoju dziecka, zwłaszcza na jego powodzenie w nauce szkolnej. Jest atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych, w precyzyjnym komunikowaniu swoich poglądów, myśli, potrzeb, stanowi narzędzie zdobywania informacji. Zatem niezbędne jest aby mowa dziecka była prawidłowo rozwinięta.

 

W poniedziałek (14 maja) w naszym przedszkolu, w grupach dzieci starszych: Pszczółkach i Misiach odbyły się zajęcia logopedyczne, które przeprowadziły panie: Mariola Gątarska oraz Joanna Krysa.

 

Ćwiczenia logopedyczne prowadzone w formie zabawy miały na celu kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej; usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy, podniebienia); kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy; rozwijanie słuchu dziecka (ćwiczenia wrażliwości słuchowej, ćwiczenia rytmizujące, ćwiczenia słuchu fonemowego – to zdolność precyzyjnego różnicowania dźwięków mowy), wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej; rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi; rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych; uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek; kształtowanie swobodnej wypowiedzi dziecka.

 

Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach; bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i poświęcony nam czas.

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy Rodziców na uroczystość upamiętnienia Kpt. Franciszka Macha, która odbędzie się 27. 05. 2018r.

 

Program:

 

12:30 - 13:00 – zbiórka uczestników pod przedszkolem w Wolicy Ługowej

 

13:00 - 14:00 – Msza Święta plenerowa wraz z odsłonięciem i poświęceniem tablicy

 

14:00 - 14:30 – przemarsz uczestników na Ługi

 

15:00 – część artystyczna podczas, której zaprezentują się wszystkie grupy wiekowe uczęszczające do przedszkola

 

FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

10.05.2018 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się I Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej zorganizowany przez nasze przedszkole. Tematem przewodnim festiwalu była „Polska w małym sercu przedszkolaka”.

Celem festiwalu było włączanie środowiska przedszkolnego w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości; kształtowanie u dzieci przynależności społecznej do narodu jako elementu edukacji patriotycznej; prezentacja i promocja twórczości artystycznej przedszkolaków oraz integracja środowisk przedszkolnych. Festiwal rozpoczął się krótką przemową zaproszonego gościa –  pana Burmistrza Sędziszowa Młp., a całość prowadziła dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 – pani Krystyna Surman.

W konkursie piosenek i pieśni patriotycznych oraz żołnierskich wzięły udział dzieci z wszystkich przedszkoli naszej gminy. Soliści lub duety prezentowały przygotowany utwór, a ich występy nagradzane były gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności. Każdy wykonawca za swój występ otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. Ich opiekunowie również otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

 

 

 

Oskar zwycięzcą

W miesiącu kwietniu kilkanaście prac dzieci wzieło udział w konkursie  "Eko-Wprawki-Zabawki" oraganizowanym przez centrum zabaw Fantazja w Rzeszowie.

Do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 142 prace z 26 placówek z 15 miejscowości z Podkarpacia.

Jury konkursu nie miało łatwego zadania, ale ostatecznie wyniki 4. Edycji Konkursu Eko-Wprawki-Zabawki już znamy. :)

Na podium w kategorii pracy indywidualnej znazł sie nasz wychowanek:

1 miejsce - Oskar Putyło, z Przedszkola Publicznego nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem zamiejscowym w Wolicy Ługowej za pracę pt. "Czołg"

Za zajecie pierwszego miejsca Oskar otrzymał miedzy innymi:  3 miesięczny voucher na naukę języka angielskiego, darmowe wejścia do sali zabaw Fantazja w Rzeszowie.

Serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zakładce galeria. 

Spektakl Koziołek Matołek

W piątek 27 kwietnia odwiedził nasze przedszkole Koziołek Matołek, a dokładnie Teatr Art Concept z Radomia. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Koziołek Matołek" na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego. Wspólnie z aktorami wyruszyły w podróż do Pacanowa i oczywiście nie zapomniały o podkuciu Koziołka Matołka. Była to dla dzieci fantastyczna i niezapomniana podróż. Przedszkolaki nie tylko oglądały przedstawienie ale wykonywały też różne zadania poznając polskie przysłowia o kozach :) Na zakończenie wszystkie dzieci dołączyły do Klubu Koziołka Matołka otrzymując stosowne pieczątki.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce galeria :)

 

 

Nasze małe sukcesy

Miło nam poinformować, iż nasz wychowanek Maciek z grupy Pszczółek zajął II miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. "Leśne Opowieści". Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 25 kwietnia b.r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Władysława Świdra w Czarnej Sędziszowskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Ziemi

W ramach programu Szkoły dla Ekorozwoju 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Tematem przewodnim obchodów Dnia Ziemi w 2018 było właściwe postępowanie z odpadami.

Tego dnia podsumowano  wewnątrz przedszkolny  „Eko Zabawka”, w którym pierwsze miejsce zajął Oskar  z grupy Pszczółek, kolejno miejsce drugie Błażej z grupy Pszczółek, trzecie Patryk Książek z grupy Misie. Wszystkie „Eko zabawki” wykonane były z materiałów wtórnych. Autorzy prac otrzymali dyplomy i upominki. Laureatom serdecznie gratulujemy!

W ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowano w szkole zbiórkę baterii i makulatury. Akcja udała się dzięki wcześniejszym działaniom.Szkoła w bieżącym roku szkolnym realizuje Program Szkoły dla Ekorozwoju, w ramach którego ubiega się o certyfikat Zielonej Flagi.

Audycja muzyczna

W piątkowy  poranek przedszkolaki spędziły z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Tematem audycji było „Wiosenne muzykowanie”. Dzieci zostały zabrane na muzyczny spacer w poszukiwaniu wiosny. Odgłosy przyrody i zwierząt zostały zilustrowane muzyką, za pomocą instrumentów: kazoo, cajon, ukulele, gitary basowej, keyboardu.  Uzupełnieniem muzycznej wyprawy były wesołe piosenki np. „Mucha w mucholocie” J

 

Wycieczka do sklepu

W ramach realizacji programu Szkoły Ekorozwoju we czwartek dzieci z grupy „Misie” wybrały się na wycieczkę do sklepu Jubilatka w Kawęczynie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z bioróżnorodnością w obszarze żywności oraz przeciwdziałanie problemowi marnowania żywności. Przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę i wierzymy, że częściej będą wybierać różnorodne produkty, jednocześnie dbając by nie kupować więcej niż będziemy mogli spożyć.

Dzień Marchewki

W ramach realizacji programu Szkoły Ekorozwoju dzieci  obchodziły „Dzień Marchewki”. Tego dnia wszyscy mieli ubrania na których królował kolor pomarańczowy. Dzieci różnymi zmysłami poznawały to warzywo. Dowiedziały się jakie wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Degustowały marchew i sok marchwiowy. Były zabawy muzyczno- ruchowe oraz prace plastyczne- oczywiście związane z marchewką. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

Akcja Smyki Kodują

Nasze przedszkole bierze udział w akcji „Smyki Kodują”, która ma na celu popularyzację nauki programowania dla dzieci w wieku 5 – 6 lat. Program wzorowany jest na koncepcji Lindy Liukas, autorki „Hello Ruby”. Nauka kodowania ma za zadanie rozwijać umiejętności niezbędne w przyszłej nauce programowania w szkole podstawowej, zapoznać też dzieci z działaniem komputerów. Dzięki atrakcyjnej formie nauki poprzez zabawę, chcemy wzbudzić w dzieciach pasję do programowania i korzystania w sposób twórczy z komputerów. Zajęcia będą odbywały sie w miesiącu kwietniu w grupach dzieci 5 i 6 letnich.

 

Wyniki konkursu

Dziękujemy za udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA". Jury wybrało 3  laureatów:

I miejsce Michał Rusin 

"Bajkowe Przedszkole" Mielec

II miejsce Juliusz Tarnecki

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dłutowie

III miejsce Marta Keing

Przedszkole nr 34 z  Oddziałami Specjalnymi i Integracyjnymi w Zabrzu

Gratulujemy. Nagrody i dylpomy prześlemy pocztą wkrótce. 

OGŁOSZENIE

5.04. (tj. czwartek) w naszym przedszkolu obchodzić będziemy Dzień Marchewki. Prosimy, aby tego dnia dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo lub zielono.

 

"MAGICZNY DYWAN"

W poniedziałek, 26 marca nasi wychowankowie zdobyli wiele nowych doświadczeń podczas zajęć na interaktywnej podłodze. Różnorodne zabawy możliwe były dzięki nowym technologiom komputerowym, pozwalającym na przygotowanej wielkoformatowej powierzchni organizować różnorodne zadania do wykonania. Łączyły one cele rozwijania sprawności fizycznej, zwinności i szybkości, spostrzegania wzrokowego, utrwalania wiadomości z zakresu matematyki, języka angielskiego, ogólnej wiedzy o otaczającym świecie. Każda z grup bawiła się przy dostosowanym do wieku i możliwości dzieci programie, opracowanym w oparciu o Podstawę programową wychowania przedszkolnego. Istotą zajęć było połączenie zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu z walorami edukacyjnymi oraz rozbudzenie zaineresowań nowymi technologiami komputerowymi. Przedszkolaki są ciekawe świata i otwarte na wszelkie nowinki w związku z tym świetnie się bawiły i z entuzjazmem podejmowały wszelkie proponowane działania.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Pucu! Pucu! Chlastu! Chlastu!

Nie mam rączek jedenastu,

Tylko dwie mam rączki małe,

Lecz do prania doskonałe.

Umiem w cebrzyk wody nalać,

Umiem wyprać... No... I zwalać,

Z mydła zrobię tyle piany,

Co nasz kucharz ze śmietany...

Woda na równi z powietrzem i glebą stanowi istotny składnik środowiska. Jest jednym z podstawowych elementów przyrody, decydującym o istnieniu życia na Ziemi. Jest niezastąpiona w życiu i gospodarce człowieka. Stanowi przedmiot konsumpcji, warunek higieny i rekreacji. Dlatego dziś 22 marca postanowiłyśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. W każdej z grup zostały przeprowadzone zajęcia wychowawczo-dydaktyczne dotyczące dbania o wodę. Nauczycielki przypomniały dzieciom, w jaki sposób mogą one podczas codziennych czynności oszczędzać wodę. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Brały również udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów), muzycznych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki. Święto Wody było wspaniałym, radosnym dniem, który obfitował w atrakcje i wydarzenia.

Witaj wiosno!

"Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi

Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni

Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis

Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty"

Mimo, że za oknem aura nie wskazuje wiosny bo jest biały puch to i tak w naszym przedszkolu było bardzo kolorowo i wesoło. Dzieci wraz z nauczycielkami urządzały kąciki przyrody, zagościły tam wierzbowe bazie, narcyzy, tulipany, hiacynty w doniczkach oraz inspekty z wysianymi ziołami i kiełkami. Szczególnie 1 Dzień wiosny obchodziły dzieci mające w tym dniu urodziny - Fabian z "Żabek" i Milenka z "Misiów". Na poprawę humoru wpłynęły też przebrania za Panią Wiosnę Sylwii i Martynki. Dzieci od maluchów po starszaki wymieniały oznaki tej cudownej pory roku, dzielono się obserwacjami z najbliższego otoczenia. Dzieci dowiedziały się, że 21marca następuje zrównanie dnia z nocą. Jest to tak zwana równonoc wiosenna. Był to dzień pełen uśmiechu i radości.

Zajęcia otwarte z matematyki w grupie "Pszczółek"

We wtorek, 20 marca, grupę "Pszczółek" na zajęciach z matematyki odwiedzili rodzice i panie nauczycielki z Przedszkola nr2. Mili goście mieli możliwość obserwowania sposobu prowadzenia zajęć oraz umiejętności 6-latków. W pierwszej części zajęć dzieci klasyfikowały obiekty, kontynuowały rytmy, wyznaczały część wspólną zbiorów, rozpoznawały figury geometryczne, dokonywały za pomocą pasków papieru pomiaru długości obiektów oddalonych od siebie i pomiaru długości za pomocą stopy, posługiwały się pojęciami dotyczącymi następstwa czasu, w tym nazwami pór roku, dni tygodnia, miesięcy. Część tę zakończyły zabawą muzyczno- ruchową "Na dole- na górze, w prawo- w lewo", podczas której ilustrowały ruchem położenie w przestrzeni i stronność ciała. Drugą część zajęć stanowiła zabawa pt. "Remanent w sklepie". Starszaki pobierały u "bankierów" środki na zakup prezentów dla maskotki- chomiczka. Były to żołędziowe "cukierki" po złotówce, drewniane "ciasteczka" po dwa złote i książeczki po pięć złotych. Po wręczeniu podarków i zaśpiewaniu 4-letniemu Jubilatowi "Sto lat!" przedszkolaki przystąpiły do remanentu w sklepie. Przeliczały i porównywały wartość zakupionych towarów ze stanem sklepowej kasy. Sprawdzały czy obie wartości zgadzają się ze sobą, czy są równe, takie same. Remanent przebiegł pomyślnie, obie wartości wyniosły 95 złotych. Dla zmiany aktywności rodzice wysłuchali piosenki o wiośnie i rozpoczęła się trzecia, ostatnia część zajęć. Dzieci miały za zadanie odczytać, rozwiązać działania na dodawanie i odejmowanie oraz wskazać wynik na diagramie. Dzięki temu odkrywały kolejne litery ukrytego napisu, co pozwoliło im na koniec odczytać hasło "MATEMATYKA JEST SUPER" Pani dyrektor w kilku trafnych zdaniach podsumowała zajęcia, dzieci cieszyły się z otrzymanych słodkości i naklejek a rodzice mieli możliwość dokonania ewaluacji zajęć i porozmawiania o bieżących sprawach. Wszystkim gościom dziękujemy za obecność, było nam bardzo miło! Zapraszamy do galerii zdjęć!

Audycja muzyczna

Dzieci, które od najwcześniejszych lat mają okazję słuchania różnorodnej muzyki stają się bardziej wrażliwe, a w przyszłości będą same umiały dokonać wyboru takiej muzyki, która im najbardziej odpowiada.

Dziś w piątek mimo że za oknem było ponura i deszczowa aura w naszym przedszkolu świeciło słońce dzięki muzykom przybyłym z Filharmonii Podkarpackiej, którzy zabrali nas w zaczarowany świat muzyki. Tematem audycji była rodzina instrumentów smyczkowych. Dzieci poznały skrzypce oraz ich kuzynów: altówkę, wiolonczelę i kontrabas. Zobaczyły różnicę nie tylko w wyglądzie, ale także w budowie i brzmieniu. Całość spotkania dopełniła Pani grającą na skrzypcach. Z niecierpliwością czekamy na kolejną audycję, w której zaświeci słońce z naszych uśmiechów radości.

Przedszkolne Mistrzostwa w Grach Edukacyjnych- "Misie" i "Pszczółki"

We wtorek i środę, 13 i 14 marca odbyły się kolejne rozgrywki Przedszkolnych MIstrzostw w Grach Edukacyjnych, w których wzięli udział przedstawiciele 5-letnich "Misiów" i 6-letnich "Pszczółek". Zawodnicy mieli możliwość popisania się swoimi umiejętnościami logicznego myślenia. Z uwagą wysłuchiwali treści zagadek, a opis słowny danego obiektu czy zjawiska łączyli z odpowiednim desygnatem i podawali rozwiązanie. Trafne odpowiedzi zazanaczali kolorowymi żetonami na kartonikach kontrolnych. Wygrywał ten z zawodników, kto znał najwięcej dobrych odpowiedzi. W razie trudności z rozwiązaniem, publiczność, czyli koleżanki i koledzy z grupy mieli możliwość udzielenia odpowiedzi. "Zagadki Smoka Obiboka i "Zgaduj- zgadula" świetnie rozwijają wszystkie procesy myślowe niezbędne w dalszej edukacji szkolnej, sprawiają dzieciom dużo radości i satysfakcji z posiadanej wiedzy. Tym razem I miejsce zdobył Kamil, II- Martynka a III- Bartek z grupy "Misiów". Wśród "Pszczółek" bezkonkurencyjny okazał się Janek, II miejsce zajął Maciej, a na III miejscu uplasowała się Amelka. Wszyscy laureaci z przyjemnością odbierali dyplomiki, nagrody i gratulacje, pozowali do pamiątkowych zdjęć. Jesteśmy przekonani, że tak jak do tej pory, gry edukacyjne towarzyszyć nam będą w codziennej nauce i zabawie.

DZIEŃ MATEMATYKI - "Żabki" i "Motylki"

12 marca, w Dzień Matematyki, w przedszkolu zostały zorganizowane Mistrzostwa w Grach Edukacyjnych. Dzień Matematyki został ustanowiony po to, aby dać uczniom wszystkich etapów edukacji trochę odmiany. Udział w grach i zabawach matematycznych ma pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka jest ciekawa, użyteczna, niezbędna i ma być przyjemna.

Przedszkolne rozgrywki rozpoczęła grupa "Motylków. Ich przedstawiciele mieli za zadanie ułożyć zgodnie ze wzorem kolorowe patyczki. "Patyczaki" skłaniają do koncentracjuwagi, kształtują koordynację wzrokowo- ruchową i dokładność. Najsprawniej z zadaniem poradził sobie Aleksander, zaraz za nim koleżanki- Gabrysia i Zosia. Maluszki z dumą odebrały swoje pierwsze dyplomiki i nagrody. "Żabkom" natomiast, jako starszym przyszło zmagać się z nieco trudniejszą grą pod nazwą "Figuraki". Gracze rzucali kostką, losując niezbędne im do wykonania zadania, figury geometryczne. Nazywali je i podawali potrzebny im kolor konkretnej figury. W tej grze dobrą strategią i szczęściem wykazała się Wiktoria i ona zdobyła I miejsce. II miejsce zajęła Milenka a III Franciszek. Zadowolone ze swoich nagród "Żabki" radośnie pozowały do pamiątkowych zdjęć. Pozostali członkowie grup wyjątkowo cierpliwie kibicowali zmaganiom swoich przedstawicieli, gratulowali sukcesów, częstowali się przygotowanymi ciasteczkami, a na pamiątkę postanowili zachować swoje "prawdziwe bilety" na imprezę. W kolejne dni do rozgrywek przystąpią grupy "Misiów" i "Pszczółek". Zapraszamy do galerii zdjęć!

Ogłoszenie

Serdzecznie zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie 9.03.2018 r. (piątek) o godz.16.00

Ze względu na ważność omawianych spraw, prośimy o liczne przybycie.

"Wilczym tropem"- spotkanie z żołnierzem WOT

Bieg "Tropem wilczym" upamiętnia bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych. W bieżącym roku odbył się w 333 polskich miastach, także w Sędziszowie Małopolskim. Nasze przedszkole odwiedził uczestnik zawodów, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej z III kompanii powiatu ropczycko- sędziszowskiego. Gość przywitał się z dziećmi wojskową komendą- Czołem przedszkolaki! Odpowiedziało mu gromkie- Czołem zołnierzu! Gość zdradził, że przyszedł z tajną misją- opowiedzenia o służbie wojskowej i znalezienia kandydatów na przyszłych żołnierzy. Przekonywał, że aby zostać żołnierzem trzeba jeść i pić tylko zdrowe produkty, ćwiczyć ciało i umysł, być zdyscyplinowanym. Dzieci z ciekawością oglądały mundur, pamiątkowy medal- dowód udziału w biegu "Wilczym tropem" oraz wojskowy ekwipunek, zapakowany w pleczk tak ciężki, że tylko najsilniejsze starszaki były w stanie go podnieść. Przedszkolaki dowiedziały się, że służbę wojskową można odbywać w wielu formacjach wojsk lądowych, wodnych i powietrznych. Żołnierz zaprezentował też elementy musztry wojskowej a przedszkolaki z chęcią wykonywały komendy; baczność, spocznij, w prawo, w lewo zwrot, marsz, drużyna stój!

Uważamy, że tego typu spotkania rozwijają w dzieciach poczucie przynależności narodowej, kształtują postawy patriotyczne i wpisują się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Komunikat

W związku z pojawieniem się przypadków wszawicy bardzo prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów dzieci, szczególnie z grupy Żabek.

Spotkanie z dietetykiem

W środę, 28 lutego gościliśmy dietetyka z Centrum Dietetycznego Projektu Zdrowie- panią Małgosię wraz z asystentką, panią Elą. Podczas ciekawej prelekcji dzieci dowiedziały się, że dietetyk zajmuje się promowaniem zdrowego żywienia. Panie przekonywały, jak ważnym posiłkiem jest śniadanie, podczs którego powinno się dostarczyć organizmowi różnorodnych składników zawartych m.in. w mleku, płatkach owsianych, jajkach i kanapkach urozmaiconych zielonymi i czerwonymi warzywami. Przypominały również o konieczności picia w trakcie całego dnia dużej ilości czystej, niesłodzonej wody. Zazanaczyły także, że w diecie należy ograniczyć spożycie słodyczy, chipsów i fast foodów. Panie wspomniały o potrzebie wprowadzenia specjalnej diety w razie wystąpienia choroby i alergii pokarmowych. Przedszkolakom bardzo spodobała się zabawa, podczas której z opisu słownego odgadywały nazwy owoców i warzyw. Wykazały się też aktywnością podczas segregowania produktów spożywczych na zdrowe i niezdrowe i oceniania ich wartości odżywczych uśmiechniętymi i smutnymi buźkami. Na koniec pouczającego spotkania wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki z promowanymi produktami a rodzice broszurkę z pomysłami na dania z wykorzystaniem warzyw i owoców. Mamy nadzieję, że poszerzanie świadomości przedszkolaków w tak atrakcyjny sposób będzie mialo wpływ na ich żywieniowe wybory a co za tym idzie na fizyczny rozwój, dobre zdrowie i samopoczucie.

   

Audycja muzyczna

Spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackej w piątek, 16 lutego nosiło tytuł "Polskie tańce narodowe, o których nie sposób nie wspomnieć w roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedszkolaki wysłuchały najbardziej znanego Poloneza z filmu "Pan Tadeusz". Poznały charakterystyczne dźwięki i tempo Mazura z opery "Straszny dwór" oraz jego rodzaje- kontuszowy i ułański. Miały możliwość zaśpiewania Kujawiaka "Czerwone jabłuszko"- najwolniejszego z tańców narodowych i najbardziej popularnego w całym kraju, skocznego Krakowiaka. Dowiedziały się też, że do najszybszych należy Oberek, zwany drobnym lub okrągłym. Dzieci miały również możliwość obejrzenia ilustracji przedstawiających tradycyjne, staropolskie stroje ludowe z różnych regionów Polski. Zapoznały się również z wyglądem, budową i sposobem gry na oboju, należącym do rodziny instrumentów dętych. Dla naszych wychowanków audycja okazała się bardzo ciekawa i pouczająca.

Informacja o rekrutacji

Przypominamy rodzicom, którzy złożyli wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny 2018/2019 o obowiązku POTWIERDZENIA WOLI, tylko w jednym przedszkolu w dniach 15 i 16 lutego (czwartek, piątek)  w godzinach od 6.30 -16.00. Wzór oświadczenia jest dostępny w placówce i na stronie internetowej. 

Lista dzieci przyjętych zostanie podana do publicznej wiadomości 22 lutego 2018r.

Oświadczenie woli:

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole-wolicalugowa/potwierdzenie-woli-wolica.docx

Konkurs "Moje wymarzone ferie zimowe"

W piątek 26 stycznia odbyło się roztrzygnięcie konkursu plastycznego, zoorganizowanego przez Radę Rodziców pod tytułem "Moje wymarzone ferie zimowe". Dzieci bardzo chętnie  się zaangażowały w przedstawienie swoich wymarzonych ferii zimowych. Bardzo dużo włozyły serca i zaangażowania, aby przedstawić swoje dzieła związane ze spędzeniem ferii zimowych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne kolorowanki oraz książki, ktore zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za które bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu wszystkich dzieci.   

Bal karnawałowy

W piątek nasze przedszkolaki wzięły udział w balu karnawałowym. W pięknie udekorowanej sali, przedszkolaki rozpoczęły świetną zabawę przy dzwiękach różnorodnej muzyki jaką przygotowali dla nas animatorzy pod nazwą "ANIMINEK". Zabawa przebiegła we wspaniałej i radosnej atmosferze, dzieci uczestniczyły chętnie we wszystkich zabawach organizowanych przez animatorów. Bardzo dużo radości dało dzieciom  łapanie baniek mydlanych oraz sztucznego śniegu, a największą atrakcją było przejście po kolorowym dywanie i zaprezentowanie swoich przepięknych strojów karnawałowych. Ten dzień dostarczył przedszkolakom wiele niezapomnianych i miłych wrażeń.

Akcja Pocztówkowe Przedszkole

W ramach akcji miesięcznika Bliżej Przedszkola – Pocztówkowe Przedszkole,  dzieci przystąpiły do stworzenia wspólnej pocztówkę z najważniejszymi miejscami w Sędziszowie Małopolskim. Najciekawsze prace z 7 grup przedszkolnych zostały połączone i tak powstała unikatowa kartka pocztowa promująca nasze miasto. W zamian otrzymaliśmy kartkę z Krakowa przedstawiającą takie zabytki jak Sukienice, kościół Mariacki, Wawel, Kopiec Kościuszki. Akcja przyblizyła dzieciom zarówno ich małą ojczyzne jak i dawną stlice Polski - Kraków. . Miejmy również nadzieję, że nasi podopieczni poprzez tą akcję nie odejdą od tej wspaniałej formy komunikowania się z innymi i będą ją szerzyć dalej.

Spotkanie z policjantem

 

W dniu wczarajszym gościliśmy w naszym przedszkolu pana policjanta. Celem wizyty było przedstawienie dzieciom zasad bezpieczeństwa podczas korzystania że sprzętów zimowych, zostały również przypomniane numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania  z osobami nieznajomymi. Policjant uświadomił również  dzieciom jak zachować się podczas spotkania np. nieznajomym psem.Spotkanie z policjantem bardzo się dzieciom podobało były bardzo aktywne, zadawały bardzo dużo pytań oraz odpowiadały na zadawane przez gośćia pytania. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze.

Zaproszenie

Zapraszamy wszystkie przedszkolaki na Bal Karnawałowy, który odbędzie się 26 stycznia 2018.(piątek) w godzinach 9.00 - 12.00 w naszym przedszkolu.Stroje karnawałowe mile widziane.

Dzień Babci i Dziadka w grupie "Pszczółek"

Babcie i dziadkowie są niezwykle ważni w życiu dzieci, a potem nastolatków i dorosłych. Mają cierpliwość i czas wtedy, gdy rodzice są zajęci, zapracowani. Potrafią wiele przekazać, nauczyć, pocieszyć i znaleźć rozwiązanie wielu problemów. Dzień Babci i Dziadka to idealna okazja, by okazać im miłość, wdzięczność i szacunek.

Grupa "Pszczółek" gościła swoich najbliższych w pięknie przygotowanej i udekorowanej sali w czwartek, 18 stycznia. Mali artyści zaprezentowali z podziałem na role wiersz A. Widzowskiej "Dla Babci i Dziadka" oraz utwór D. Gellner "Prezenty dla Babci". Z uczuciem i zaangażowaniem wykonali piosenki "Babciu, droga Babciu", "Kolega Dziadek", "Wesoła Babcia" oraz zatańczyli cha-chę do piosenki "Babcia zawsze ma czas". Gromkie brawa świadczyły o tym, że występ okazał się strzałem w dziesiątkę i trafił w gust i oczekiwania seniorów. Potem był czas na życzenia, wręczenie laurek, będących dowodem wielkiego przywiązania i gorących uczuć wnucząt oraz wspólny, słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas w przedszkolu był powodem do radości i dumy z ich występów.

K o m u n i k a t

Zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego Nr7/2018 z dnia 17 stycznia 2018r.

1. Wnioski do przedszkola  i „zerówki” na nowy rok szkolny 2018/2019  składa się  od 24.01.2018r.do 02.02.2018r.w wybranej placówce

2. Lista dzieci zakwalifikowanych  i niezakwalifikowanych  do postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2018/2019 będzie  dostępna w przedszkolu   14 lutego 2018r.

3. Rodzice dzieci zakwalifikowanych potwierdzają wolę zapisu dziecka do przedszkola  w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie należy wypełnić w dniach  15.02.2018r.  i 16.02.2018r.  w godzinach od 6.30 do 16.00.

Nadmieniamy, że zakwalifikowanie nie oznacza przyjęcia dziecka do przedszkola.   

4. Listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych Komisja Rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości 22 lutego  2018r.

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka grupa Misie

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia…” te słowa można było usłyszeć podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyły się w dniu 17 stycznia 2018 roku w grupie „Misiów”.  

Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. W przygotowanych programach artystycznych wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku.

 

W związku ze zbliżającymi się obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości dzieci zaprezentowały się w tańcach ludowych „Krakowiaku”, „Koziorajce”, „Marynareczce” była to niecodzienna okazja występu w strojach ludowych. Na szanownych gości czekał słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy.  Następnie mali artyści wręczyli swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane  laurki z pięknymi życzeniami .Pełne radości i uśmiechu twarze zaproszonych gości pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzony czas razem z wnukami. 
Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu. Fotorelacja wkrótce.

Audycja muzyczna Karnawał

W piątek 05.01.2018 r. gościlismy w naszym przedszkolu po raz pierwszy w tym nowym roku muzyków Podkarpackiej Filharmonii. Muzycy wprowadzili dzieci w "Karnawałowe obroty".Tym razem dzieci słuchały i świetnie się bawiły w rytmie samby, tanga oraz salsy. Jak również zostały zapoznane z nowymi instrumentami muzycznymi jakimi były: bandżo, akordeon i kontrabas.

Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi dla naszego Przedszkola

Z wielką radością ponownie ogłaszamy, że nasza placówka zdobyła II stopień Międzynarodowego Certyfikatu Szkoły dla Ekorozwoju- ZIELONA FLAGA, potwierdzający najwyższą jakość działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nasze przedszkole dołączyło do sieci najbardziej zaangażowanych w działania ekologiczne i prozdrowotne szkół na całym świecie. 20 grudnia 2017r. Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej otrzymało  międzynarodowy certyfikat „Zielonej Flagi”.

 Tytuł ten  nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco Schools. Do tej pory 4.500 szkół uzyskało to prestiżowe wyróżnienie a uczestniczy w nim ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy, Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Rolę koordynatora krajowego w Polsce pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Przyznany przez Kapitułę certyfikat „Zielonej Flagi” jest dla nas dużym wyróżnieniem i uhonorowaniem wytężonej pracy bowiem kryteria do nadania certyfikatu są bardzo wysokie.

Po przeprowadzonym audycie Eko Komitet składający się z Dzieci z naszego Przedszkola, grona pedagogicznego, obsługi przedszkola oraz przedstawicieli Rady Rodziców; uznał iż skupimy się na dwóch obszarach "Transporcie” " i "Bioróżnorodność". Kolejno wspólnie opracowany planu był skrupulatnie realizowany. Dzieci uczestniczyły w wielu zajęciach na temat  środków transportu i bioróżnorodności. Poznały gatunki zagrożone i korzyści płynące z poruszania się rowerem. Naszym przedszkolakom najbardziej przypadły do gustu: obchody Dnia Roweru, opracowanie kodeksu młodego rowerzysty, wycieczki do Mini Zoo w Sklepie Majster   w Sędziszowie Małopolskim i parku dinozaurów w  Bałtowie,  hodowla kiełków  w kącikach przyrody, założenie kącika ziół  i traw  oraz zbudowanie ścieżki sensorycznej  w ogrodzie przedszkolnym, udział w zorganizowanych konkursach plastycznych  o zasięgu ogólnopolskim i przedszkolnym pt.„Dobry spacerek, jeszcze lepszy rowerek" oraz na „Najpiękniejszy domek dla motyli”. Wszystkie działania związane z ubieganiem się o Certyfikat były zintegrowane z planem nauczania Przedszkola.

 

Aspirując o międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi nasza „jedynka” zrealizowała szereg zadań propagujących postawy przyjazne środowisku. Jakość i ilość zrealizowanych przez nasze przedszkole działań, programów, projektów o treściach przyrodniczych, ekologicznych w roku szkolnym 2016/2017 zaważyły na przyznaniu Certyfikatu naszej placówce. Zachęceni tegorocznym sukcesem będziemy starać się utrzymać ten prestiżowy Certyfikat i kontynuować nasze  działania na rzecz ochrony środowiska w kolejnych latach.
Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim Rodzicom, Dzieciom oraz Instytucjom Lokalnym, za zaangażowanie w działania podejmowane w naszej placówce. Bez Waszej pomocy niemożliwe byłoby zdobycie tak prestiżowego wyróżnienia!





 

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W ORSZAKU TRZECH KRÓLI

Zapraszamy wszystkie dzieci  wraz z rodzicami do włączenia się  w Orszak Trzech Króli.  Istnieje możliwość wypożyczenia w przedszkolu  stroju    w kolorze niebieskim dla dziecka /do wyczerpania zapasów/.

Program Organizacji IV Orszaku Trzech Króli w Sędziszowie Małopolskim w dniu 6 stycznia 2018r.
 

Lp.

Miejsce

Godzina

Czas
 

Rodzaj przedsięwzięcia

Organizator

Uwagi

ROZPOCZĘCIE 10.30

1.

Kościół
Narodzenia NMP 10.30

60’

Msza Święta

Parafia
Narodzenia NMP

Rozpoczęcie godz. 10:30 Msza Św. w Parafii NNMP zakończona prośbą o włączenie się w Orszak

2.

Kościół
Narodzenia NMP

11.30-11.40

10’

Formowanie Orszaku Trzech Króli

- Trzej królowie ( Proboszczowie,
   Gwardian);
- Władze miasta , duchowieństwo,
   zaproszeni goście;
- młodzież szkolna;
- mieszkańcy miasta i gminy

Wspólnoty kościelne,

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy,

Straże grobowe

Na placu przed Kościołem formuje się Orszak: PIERWSZY KRÓL (asysta Straży grobowej) a razem
z Nim dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Przedszkola Nr 1 oraz dzieci ze Szkoły i Przedszkola w Zagorzycach, Szkoła w Szkodnej ubrane na niebiesko. DRUGI KRÓL
a wraz
z nim grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Wolicy Piaskowej, Borku, Będziemyśla, Klęczan, Zespołu Szkół w kolorze zielonym. TRZECI KRÓL a z nim dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3
i Przedszkola Nr 2, Szkoły Podstawowej w Krzywej , Czarnej, Góry Ropczyckiej w kolorze czerwonym. KRÓLOWIE  ruszają za gwiazdą z nimi dzieci z klas 4-6 samodzielnie w kolorach orszaku, oddzieleni chorągwiami w danym kolorze. Pozostałe dzieci  wraz  z rodzicami
i pozostali uczestnicy orszaku ruszają za nimi lub stoją po obydwóch stronach drogi obserwując idący orszak. Porządku pilnują Strzelcy, Rycerze Kolumba. Korony
i śpiewniki rozdają harcerki oraz ministranci. Wszyscy śpiewają kolędę.

3.

ul. Jana Pawła,
Rynek 1,
ul.3 Maja

11.40-11.50

10’

Przemarsz pod Urząd Miasta (główną ulicą)

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy

 

 

Przy Urzędzie Miasta w oknie pojawi się trębacz (p. Toton) który zagra hejnał. Następnie zostanie odczytany dekret (Marek Pająk) , za urzędu podjedzie bryczka (p. Bezara), do której wsiądą Królowie i tak pokonają dalszą drogę, Przy Ratuszu zostanie odpalona petarda symbolizująca gwiazdę za którą ruszy orszak. Nastąpi przeformowanie orszaku.
 

4.

Dom Strażaka
12.00-12.15

15’

Krótki występ uczniów Gimnazjum

Uczniowie Gimnazjum
w Zagorzyce Dolne

WALKA DOBRA ZE ZŁEM (Gimnazjum) chłopcy jako diabły, dziewczynki-aniołki ścierają się między sobą. Królowie godzą ich i zapraszają do wspólnej wędrówki. Do Orszaku włącza się Przedszkole nr 1 Śpiewamy kolędę.

5.

ul. 3 Maja
12.15-12.20

5’

Przemarsz w kierunku Domu Kultury

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy

Przemarsz orszaku

6.

Dom Kultury
12.20-12.30
 

10’

Krótki występ koło Domu Kultury

Panie i Panowie
z Koła Gospodyń, Związek Emerytów, Rencistów
i Inwalidów

Pod Domem Kultury (po obydwóch stronach drogi) KARCZMA -Panie
i Panowie z Kół Gospodyń, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów siedzą za suto zastawionym stołem przy głośnej muzyce. Królowie uciszają „towarzystwo” i zapraszają
do Orszaku. Śpiewamy kolędę wraz z ROCHAMI-GRUPĄ OBRZĘDOWĄ

7.

ul. 3 Maja
12.30-12.40

10’

Przemarsz ul. 3 Maja w kierunku Banku podkarpackiego

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy

Kwiatki Świętego Franciszka Śpiew kolęd

8.

ul. Wesoła
12.40-12.50

10’

Przemarsz ul. Wesoła do Kościoła Miłosierdzia Bożego

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy

Przemarsz orszaku

9.

Kościół Miłosierdzia Bożego
12.50-13.30

10’

Pokłon przed Panem Jezusem.

- życzenia noworoczne;
- wspólne kolędowanie
 

 

 

Parafia
Miłosierdzia Bożego;
Rycerze Kolumba

Dochodzimy do Kościoła Miłosierdzia. Oto cel naszej wędrówki. Królowie przy Szopce (wewnątrz Kościoła) składają dary,
częstują dzieci słodyczami, w tle słychać pieśń „Oj Maluśki, Maluśki”. Kolędą „Mędrcy Świata Monarchowie” rozpoczyna się wspólne kolędowanie.
Po koncercie odbędzie się Msza Św.

10.

Kościół Miłosierdzia Bożego
13.30-14.30

60’

Msza Święta

Parafia
Miłosierdzia Bożego

 

ZAKOŃCZENIE OKOŁO 14.30

Cały Orszak prowadzi ks. Mateusz

Planowany jest Konkurs Fotograficzny- zdjęcia przebranych uczestników Orszaku podsyłane będą na podany wcześniej email, wybrane zostanie zdjęcie , przewidziane będą nagrody min. umieszczenie tego zdjęcia  w kalendarzu wydanym przez urząd na kolejny rok.

 

 

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

Świąteczny klimat zapanował  w naszym przedszkolu. W piątek, 22 grudnia dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyły w wigiliach grupowych. Wspólnie przygotowali tradycyjne nakrycie świątecznego stołu.

Podniosłym momentem każdego spotkania było dzielenie się opłatkiem, wszyscy życzyli sobie, aby zbliżające się Święta były przepełnione radością, pomyślnością, oraz rodzinną atmosferą. Dodatkowo każde spotkanie wzbogaciło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

W tym wyjątkowym dniu rozmawialiśmy o  obyczajach i tradycjach świątecznych, o tym jak będziemy spędzać Boże Narodzenie wśród najbliższych, w domach.

Takie szczególne momenty utrwalają wiedzę na temat tradycji oraz zwyczajów świątecznych, ale również wzmacniają  wzajemne relacje pomiędzy dziećmi.

Lekcja patriotyzmu "Symbole narodowe"

19 grudnia przedszkolacy z grup Misiów i Pszczółek uczestniczyli w lekcji patriotyzmu przeprowadzonej przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem zajęć były symbole narodowe. Dzieci oglądały film, zawierający informacje dotyczące naszego godła, flagi państwowej oraz hymnu.

Dzięki połączeniu różnych form przekazu multimedialnego (dźwięk, film animowany) jak i zabawy (gry, puzzle) dzieci z zainteresowaniem uczyły się historii  naszej Ojczyzny. Celem spotkania było nie tylko przekazanie wiedzy rozpoczynającym edukację maluchom, lecz także rozbudzenie ich ciekawości oraz kształtowania patriotycznej postawy.

Nasze sukcesy

Z przyjemnością informujemy, że nasi wychowankowie Fabian Kiczek i Robert Paprocki z grupy "Misiów" otrzymali wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Kartka świąteczna"  organizowanym przez Przedszkole nr 184 w Poznaniu.  Cieszymy się wraz z Wami, gratulujemy chęci do pracy oraz życzymy dalszych sukcesów! 

Wycieczka do fabryki bombek choinkowych

W piątek, 8 grudnia, dzieci  wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Rzeszowie.  Celem wycieczki było zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie oraz zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy: od szklanej rurki do gotowego produktu jaki można spotkać na sklepowych półkach.

Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pani  rozgrzewała szkło nad palnikiem ogniowym, a następnie wydmuchiwała bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę substancji chemicznych, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk.

W pracowni plastycznej podpatrywaliśmy jak bombki nabierają pięknych barw oraz jak nanosi się na nie dekoracyjne wzory, dzięki którym  które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe.

Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

      

      Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dzień w roku. Już pod koniec listopada przedszkolaki  pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów .

       Przygotowując się do spotkania z Mikołajem dzieci z każdej grupy wykonały bardzo ciekawe prace plastyczne: płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Święty Mikołaj.

       6 grudnia wszystkie przedszkolaki już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila - Gość z Dalekiej Północy zapukał do przedszkolnych drzwi. Dzieci serdecznie powitały Świętego Mikołaja. Nasz gość rozmawiał z dziećmi, wysłuchał  piosenek przygotowanych specjalnie dla niego.

      Podczas spotkania Święty Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami oraz życzył wszystkim zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.  

      A kiedy pożegnaliśmy Świętego Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku…

 

Akcja Pocztówka dla Marszałka

Piątego grudnia w całej Polsce obchodzony jest jubileusz 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego. Chcąc uczcić pamięć o wielkim Polaku wzięliśmy udział Inicjatywie  „Most Józefa Piłsudskiego w Magdeburgu”. Wspólnie stworzoną kartkę pocztową przez dzieci z 7 grup przedszkolnych zawierającą  ilustracje najważniejszych miejsc w Sędziszowie Małopolskim wysłaliśmy do Magdeburga. Była to doskonała okazja do przypomnienia przedszkolakom kim był Marszałek, a tym samym kolejna lekcja historii dla naszych małych patriotów.

OGŁOSZENIE

W środę (6 grudnia) nasze przedszkole odwiedzi Święty Mikołaj.  Jednocześnie informujemy, że z tej okazji będą robione zdjęcia grupowe ze Świętym Mikołajem.

Staropolskie kolędowanie

 

Staropolskie kolędowanie – pod takim hasłem w naszym przedszkolu odbyła się grudniowa audycja z muzykami z Filharmonii Podkarpackiej. Jaka Wigilia – taki cały następny rok. Boże Narodzenie jest w Polsce czasem niezwykłym. Wiąże się nim wiele i obrzędów zaczerpniętych z podań ludowych.  Kolędy i zwyczaj kolędowania to głęboko zakorzeniona polska tradycja. Podczas grudniowej audycji dzieci poznały zapomniane tradycje świąteczne. Spotkanie wypełniły dźwięki polskich kolęd i pastorałek.

AKCJA BLIŻEJ PIESKA

 

W naszym przedszkolu listopad był miesiącem intensywnej zbiórki jedzenia  dla potrzebujących zwierząt ze schroniska "Przytul psiaka" w Ropczycach. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać bardzo dużą ilość karmy. W schronisku znajduję się aktulanie 35 psów czekających na nowych właścicieli. We czwartek (30.11) Pani doktor pracująca w schronisku przeprowadziła zajęcia dotyczące odpowiednich zachowań wobec zwierząt, uwrażliwiła dzieci na ich krzywdę i wskazała poprawne zachowania. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy pomóc potrzebującym psom i kotom. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali wielkie serce i włączyli się do akcji Bliżej Pieska.

Dzieci listy piszą

W ostatnich dniach  dzieci samodzielnie wykonały ważne zadanie, a mianowicie tworzyły listy do Świętego Mikołaja. Rysowanie swoich marzeń było świetną zabawą. Każdy list został włożony do osobnej koperty i zaadresowany. Wszystkie listy będą brały udział w akcji  w bicie rekordu Polski na największą ilość napisanych listów do Świętego Mikołaja! Spośród listów zostanie wylosowanych dziesięć, a marzenia ich autorów zostaną spełnione. Mamy nadzieje, że przyczynimy się do ustanowienia nowego rekordu.

                                                                                                      

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia co rok na całym świecie obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia

Następnie dzieci usłyszały historię o prawdziwym żołnierzu Armii Andersa – niedźwiedziu Wojtku. Wojtek (ur. w 1941 w pobliżu Hamadan w Persji, zm. 2 grudnia 1963 w Edynburgu) – syryjski niedźwiedź brunatny adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Niedźwiedź brał udział w bitwie o Monte Cassino. Niedźwiadkiem opiekowano się troskliwie. Jego ulubionymi przysmakami były owoce, słodkie syropy, marmolada oraz miód. które dostawał za dobre zachowanie. Jadał razem z żołnierzami i spał z nimi w namiocie. Kiedy urósł, dostał własną sypialnię w dużej drewnianej skrzyni, nie lubił jednak samotności i często w nocy chodził przytulać się do śpiących w namiocie żołnierzy. Był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi. Żołnierze wspominają, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami – w szoferce, a czasami na skrzyni, czym wzbudzał sporą sensację na drodze. Lubił też zapasy z żołnierzami, które na ogół kończyły się jego zwycięstwem: pokonany leżał „na łopatkach” a niedźwiedź lizał go po twarzy. Pośród opowieści o Wojtku jest również taka, jak to podczas działań pod Monte Cassino kapral Wojtek pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską i nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Odznaka taka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy.

   

Żywa lekcja przyrody

We wtorek, 21 listopada dzieci miały okazję uczestniczyć w „Lekcji przyrody na żywo”.W tym dniu zawitały do naszego przedszkola różne gatunki owadów przywiezione aż z Krakowa. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki o owadach, między innymi dowiedziały się, że na świecie jest jeden milion owadów, które zamieszkują różne miejsca na kuli ziemskiej. Największy owad w Polsce to konik polny, którego długość może wynosić do 14cm, natomiast największy owad na świecie to chrząszcz, który może mieć długość 32cm. Dużą atrakcją dla dzieci było bezpośrednie oglądanie, dotykanie i trzymanie na dłoniach żywych owadów m. in. larwy drewnojada, patyczaków, straszaka diablika /nazwa pochodzi od jego koloru/, karaczana, świerszcza polnego i straszaka olbrzymiego. „Żywa” lekcja przyrody wzbogaciła wiedzę dzieci o owadach oraz rozbudziła ciekawość przyrodniczą.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 Listopada przypadał  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To niezwykle ważne święto. Jest to wspaniała okazja, aby swoją życzliwość pokazać najbliższym. Celem przeprowadzonych w przedszkolu zajęć i zabaw było zachęcenie dzieci do okazywania innym dobrocikoleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych.  W tym dniu dzieci zastanawiały się także, co to jest życzliwość, dlaczego warto być życzliwym, jak ją okazywać osobom na co dzień. Długo wyczekowinym momentem bylo rozdanowanie przez Panią Tamarkę Poczty Życzliwości i Pozdrowień, która została wykonana przez dzieci z wszytskich grup.  
Pamiętajcie! Obcy czy przyjaciel – lepiej się poczuje, gdy mu ktoś na co dzień swoją dobroć ofiaruje.

  

Ogłoszenie

8 grudnia (tj. piątek) odbędzie się wycieczka do Fabryki Bombek Choinkowych w Rzeszowie dla grup "Pszczółki", "Misie", "Żabki". Koszt wcieczki 10 zł od dziecka.

   

OGŁOSZENIE

W piątek, 24 listopada obchodzić będziemy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji we wszystkich grupach odbędą się zajęcia tematyczne, a dzieci prosimy
o przyniesienie
 do przedszkola swoich „pluszowych misiowych przyjaciół”.

 

NASZE SUKCESY

Z przyjemnością informujemy, że nasza wychowanka, Amelka Orzechowska z grupy "Pszczółek" otrzymała wyróżnienie w X Ogólnopolskim KOnkursie Plastycznym pt. "Słońce, woda i przygoda". Wykonała ona pracę techniką łączoną, płaską pod hasłem "Małe i duże morskie podróże". Cieszymy się wraz z Tobą, gratulujemy chęci do pracy i rozwijania talentu oraz życzymy dalszych sukcesów!

 

Poranek Patriotyczny

W poniedziałek 13 listopada miał miejsce  wspólny Poranek Patriotyczny, który rozpoczął się od uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Wielką niespodziankę sprawił przedszkolakom nasz katecheta, ksiądz Artur Michalski, jak okazało się, porucznik 20 pułku ułanów Króla Jana III Sobieskiego. Przybył na spotkanie w swoim pięknym mundurze, budząc zdziwienie i zachwyt wśród wychowanków. Dzieci dowiedziały się, że przed II wojną światową ułani byli najlepiej wyszkoloną formacją na świecie, każdy ułan posiadał trzy konie, na których spędzał minimum 6 godzin dziennie. Ksiądz opowiadał, że gdyby nie braki w uzbrojeniu i wyposażeniu wojsk, to jego zdaniem, Polacy wyszliby zwycięsko z kampanii wrześniowej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ułańską czapkę- rogatywkę, buty- oficerki z błyszczącymi ostrogami i wojskową pelerynę. Dzieliły się swoją wiedzą o postaci Józefa Piłsudskiego "Dziadka" i jego klaczy Kasztance. To było pełne wrażeń spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy księdzu za tą żywą lekcję historii!

                                                        

Akcja Bliżej Pieska

Nasze Przedszkole przyłączyło
się do ogólnopolskiego projektu  „BLIŻEJ PIESKA”

Celem akcji jest zbiórka i przekazanie dla schroniska karmy dla psów i kotów. Zwracamy się z gorącym apelem
do wszystkich Rodziców o przyłączenie się do akcji!

AKCJA TRWA
OD 13.11.2017 DO 24.11.2017

Zabrana karma zostanie przekazana do schroniska „Przytul Psiaka”
w Ropczycach

 

Pasowanie na przedszkolaka

Dzieci 3 i 4 -letnie uczęszczające do naszego przedszkola mają już za sobą niezwykle ważną uroczystość jaką bez wątpienia było Pasowanie na  Przedszkolaka, które odbyło się 8 i 9 listopada.  Wydarzenie to zazwyczaj jest zwieńczeniem procesu adaptacji do przedszkola. Zgromadzeni na uroczystości Pasowania rodzice dzieci mogli podziwiać  prezentacje artystyczne naszych milusińskich. Punktem kulminacyjnym tych uroczystości, zapierającym przedszkolakom dech w piersi, był moment pasowania. Za sprawą pani dyrektor i uroczystego ślubowania  nasze kochane trzy i czterolatki stały się pełnoprawnymi członkami naszej przedszkolnej społeczności. Tego dnia dzięki otrzymały książeczki i słodkie upominki.  Niejednej mamie oraz tacie łza wzruszenia zakręciła się w oku: z dumy, radości, lekkiego niedowierzania, że oto ukochane maleństwo staje się Prawdziwym Przedszkolakiem

.

Spektakl Zaginiony pl

We wtorek w progi przedszkola zawitali aktorzy teatru Bazyl, którzy przedstawili spektakl pt. "Zaginiony.pl". Główny bohater o imieniu Frank uwielbiał spędzać czas grając w gry komputerowe. Okazało się to zgubne dla chłopca, gdyż wówczas tracił przyjaciół. Czas upływał mu bardzo szybko, jednak pewnego dnia przyśniła mu się królewna z gry komputerowej. Tej nocy Frank zrozumiał, że komputer nie zastąpi prawdziwych przyjaciół. Ta pouczająca bajka doskonale odzwierciedla dzisiejsze  czasy. Zarówno dzieci jak i my dorośli powinniśmy dbać o wartość jaką stanowi przyjaźń.

  

Ogłoszenie

 

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, dlatego prosimy, aby w Poniedziałek
13 listopada br.
 dzieci miały na sobie
strój  odświętny (biało – czarny
lub biało-czerwony)
.

 

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

6 listopada w naszym przedszkolu odbył się Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Szczytna akcja została zorganizowana z myślą o dzieciach. Niezorientowani zapytają, a po co? Otóż według danych statystycznych: 22 mln europejskich dzieci cierpi na otyłość lub boryka się z nadwagą. Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie w każdym roku zwiększa się o 400 tys. Zapewne w większości domów rodzice dbają o odpowiednie żywienie swoich pociech. Problem zaczyna się, gdy dziecko wkracza w wiek przedszkolno–szkolny. Słodkości i nie do końca zbilansowane posiłki wygrywają z domowym, zdrowym jedzeniem. Nasze przedszkolaki tego dnia  kształtowały nawyki spożywania owoców, warzyw, nabiału oraz ograniczanie spożywania słodyczy, pogłębiły wiadomości na temat zdrowego odżywiania. Główną atrakcją tego dnia były  zdrowe przekąski „Pszczółki” wykonały sok marchwiowo-jabłkowy, „Misie” przygotowały sałatkę owocową, „Żabki” spożywały pełnoziarnisty chleb, a najmłodsza grupa piła tego dnia wodę.
Relację z tego dnia zakończmy cytatem  „Dobre przyzwyczajenia nabyte w dzieciństwie procentują w dorosłym życiu”.  M. Kyprianou

    

 

Audycja Muzyczna Filharmonii Podkarpackiej

W naszym przedszkolu jak co miesiąc odbywa się audycja muzyczna, podczas której dzieci mają możliwość obcowania z muzyką "na żywo". Poznają różne instrumenty muzyczne, doświadczają ciekawych wrażeń muzycznych. W piątek tj (3.11) odbyło się kolejne spotkanie  pt. „Marszowy krok”. Tematyka nie była przypadkowa ponieważ związana była z Obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przy akompaniamencie instrumentów dętych dzieci mogły wysłuchać „Mazurka Dąbrowskiego” oraz kliku pieśni patriotycznych i melodii marszowych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z muzykami.

     

Kalendarz wydarzeń przedszkolnych na miesiąc Listopad

 

6.11 - Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania - w ramach kampanii Szkoły dla Ekorozwoju 

7.11 – Teatrzyk „Zaginiony.pl”

8.11 – Pasowanie Żabki

9.11 – Pasowanie Motylki

13.11 – Poranek Patriotyczny

24.11 – Światowy Dzień Pluszowego Misia

21.11 – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

29.11 - Spotkanie z Żołnierzem

Udział w konkursie Wadera pt. „Superbohaterowie w przedszkolu”  i w akcji pt. „Pocztówkowe przedszkole”

Zapobieganie grypie w szkołach i placówkach oświatowych

POMIESZCZENIA LEKCYJNE / SALE ZAJĘĆ

  • wszystkie pomieszczenia w budynku wietrzyć przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć przez co najmniej 20 minut
  • wietrzyć puste sale lekcyjne podczas każdej krótkiej przerwy przez co najmniej 5 minut, a podczas długiej co najmniej 10 minut
  • w salach lekcyjnych zapewnić awaryjne chusteczki jednorazowe dla uczniów, przypominać uczniom o myciu rąk (po przyjściu do szkoły, skorzystaniu z toalety, przed i po spożyciu posiłku, po kichaniu i kasłaniu oraz w innych sytuacjach w miarę potrzeb)
  • młodszym dzieciom zademonstrować prawidłową technikę mycia rąk dwukrotnie namydlając dokładnie dłonie i nadgarstki spłukując ciepłą wodą przez około 20 sekund (czas trwania jednej zwrotki piosenki „Wlazł kotek na płotek”)
  • w miarę możliwości codziennie organizować zajęcia na świeżym powietrzu

POZOSTAĆ W DOMU                               

  • uczulać dzieci i rodziców, aby w razie wystąpienia objawów grypopodobnych pozostać w domu, a w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u ucznia w szkole natychmiast umieścić go w oddzielnym pomieszczeniu do momentu odebrania przez rodziców

                                                                           

Lekcja matematyki

Matematyka to jedna z najstarszych dziedzin nauki. Dawniej była rozumiana jako nauka o liczbach i figurach geometrycznych. Nawiązując do tematu, matematyka ma zastosowanie również w innych dziedzinach nauki. Jej główną cechą charakterystyczną jest dedukcja, czyli wnioskowanie. Jest to niezwykle istotne w poznawaniu innych nauk. Nauczanie matematyki jest to nie tylko przekazanie pewnych treści matematycznych wymienionych w programie nauczania, lecz także pobudzanie aktywności umysłowej, chęci samodzielnego pokonywania trudności oraz kształcenie umiejętności logicznego myślenia. Dziś 19 października przedszkolaki z grupy "Pszczółek" miały przyjemność przebywać na lekcji matematyki w klasie 1 w Szkole Podstawowej w Kawęczynie. Dzieci siedziały w ławkach szkolnych. Oglądały salę lekcyjną, a także bawiły się razem ze starszymi kolegami, absolwentami naszego przedszkola, którzy omówili i pokazali jak wygląda dzień szkolny ucznia. Dzieci również sprawdziły swoje umiejętności liczenia. Wśród naszych przedszkolaków widać było duże zainteresowanie życiem szkolnym.

Akcja "Światełko Pamięci"

Szanowni Rodzice zapraszamy do włączenia się w zbiórkę zniczy, które harcerze 
i uczniowie rozniosą na polskich cmentarzach we Lwowie.

Większość zniczy z Polski trafi na najstarszy lwowski cmentarz – na Łyczakowie. Świeczki zapłoną m. in. na mogiłach Orląt Lwowskich – młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920, a także wybitnych Polaków, np.: Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha, czy malarza Artura Grottgera. Znicze znajdą się też na grobach zwykłych mieszkańców, którzy nie mają już nikogo bliskiego.

Zbiórka potrwa w przedszkolu do 23 października  do godziny 13.00.

 

Światowy Dzień Chleba

Chleb - podstawa w piramidzie zdrowego żywienia. Pieczywo to zdrowie. Badania naukowe dowodzą, że chleb stanowi podstawę w piramidzie zdrowego żywienia. Potwierdza to Instytut Żywności i Żywienia, US Departments of Health and Agriculture, Food Standards Agency oraz wielu uznanych ekspertów ds. żywienia na całym świecie. Oznacza to, że każdy człowiek powinien spożywać je każdego dnia! Pieczywo jest źródłem bardzo ważnych dla organizmu węglowodanów złożonych w przeciwieństwie do niezdrowych i tuczących słodyczy, które zawierają węglowodany proste. Zawarte w pieczywie węglowodany złożone są dobrym źródłem energii dla organizmu, umożliwiają prawidłową pracę mózgu, budowanie struktur komórkowych oraz prawidłowe spalanie tłuszczu. W ramach Kampanii Szkół dla Ekorozwoju obchodziliśmy dziś 17 października w przedszkolu Światowy Dzień Chleba. Najpierw dzieci degustowały różnorodne świeże, pachnące i kruche pieczywo, a potem obejrzały film edukacyjny ,,Od ziarenka do bochenka", dzięki któremu poznały cały proces powstawania polskiego chleba. Na koniec dzieci rozwiązywały zagadki oraz uczestniczyły w zabawach muzycznych. Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń.

Konkurs

Konkurs ogólnopolski „MALI SUPERBOHATEROWIE w przedszkolu ”

Zachęcamy rodziców i dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez firmę Wader. Forma pracy konkursowej to plakat  formatu A3 lub A4  wykonany techniką dowolną, dopuszcza się  wprowadzenie treści tekstowych do plakatu.

Temat pracy to supermoce, talenty, zdolności jakie mają dzieci będąc w przedszkolu. Przykładowe supermoce: pomaganie, dbanie o rzeczy, zabawki, opieka nad zwierzątkiem, budowanie z klocków, rysowanie, rozśmieszanie itp.

Wykonane prace prosimy o złożenie u wychowawcy grupy do dnia: 24.10.2017r.

INFORMACJA

INFORMACJA

Szanowni Rodzice!

Na spotkaniu Rady Rodziców w dniu 5 października 2017 r. ustalono iż składka na RR będzie wynosić 60 zł.

I rata - 30 zł: termin wpłaty do 31.10.2017r.

II rata - 30 zł: termin wpłaty 28.02.2018 r.

 

Wpłaty można dokonać  w całości lub w ww. ratachna konto bankowe Rady Rodziców:

Rada Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej 

Nr konta: 64 8642 1139 2013 3933 8969 0001.

Tytuł przelewu: Imię i Nazwisko dziecka i grupa.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: paczki mikołajkowe, bal karnawałowy z animatorem, Dzień Dziecka.

Magik w przedszkolu

Dnia 11.10.2017r. nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście - Zespół Estradowy "Scena" ze swoim magicznym programem. Zespół zaprezentował najmłodszym swoje sztuczki. m.in.: znikające chustki, piłeczki, pojawiające się znikąd pieniądze, króliczka, a także wiele innych ciekawostek związanych z iluzją. Magik zabrał nas do świata czarów i magii. Dzieci miały możliwość przeżycia czegoś niezwykłego, tym bardziej, że aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Uczyły się tajemniczych zaklęć, a odważni ochotnicy pomagali mistrzowi w jego pokazie i same czarowały. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się niesamowite sztuczki i czary. Wyprawa do tajemniczego świata dostarczyła wszystkim sporo satysfakcji, wiele humoru i radości. Niektóre z dzieci choć na chwilę same mogły zamienić się w małych czarodziejów. Przez całe przedstawienie na małych buziach widzów malował się uśmiech po czym stwierdzić można ,że występ był udany i trafiony w dziesiątkę. W magicznej i tajemniczej atmosferze wszyscy fantastycznie się bawili.

Światowy Dzień Uśmiechu

 

                           

Światowy Dzień Uśmiechu - na pomysł świętowania tego dnia wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył „smiley’a” – słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle.  Z czasem Ball był coraz bardziej zaniepokojony komercjalizacją żółtego znaczka i tym, że ludzie zapomnieli o jego oryginalnym przesłaniu. W ten sposób wpadł na pomysł zorganizowania Światowego Dnia Uśmiechu – dnia, w którym wszyscy powinni dużo się uśmiechać.  Potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad.  

9 października w naszym przedszkolu odbył się Dzień Uśmiechu. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w jednej sali (aby było weselej) i wzięły udział we wspólnych zabawach       z uśmiechem. Rozpoczęliśmy od zabawy muzyczno - ruchowej z zabawną piosenką „Jeśli czujesz się szczęśliwy”.  Następnie dzieci  wysłuchały śmiesznego wierszyka „Na straganie” oraz  obejrzały wesołą bajkę. Wysłuchały opowiedzianych przez nauczyciela anegdot związanych ze śmiechem. Na zakończenie kolorowały uśmiechnięte słoneczka emblematy. W tak radosnej atmosferze wszystkie dzieci wróciły do sal z uśmiechem na twarzy.

 

Audycja Muzyczna

W piątek 6 października odbyła się audycja muzyczna pt: "Muzyczna układanka". Artyści z Filharmonii Podkarpackiej przybliżyli przedszkolakom elementy dzieła muzycznego, tj. rytm, melodia, tempo, dynamika. Wyjaśnili, że muzyka początkowo opierała się na jednym elemencie jakim jest rytm. Każde dzieło muzyczne działa na naszą psychikę za pomocą odpowiednio uporządkowanych dźwięków, o czym na "własne ucho" mogli przekonać się odbiorcy audycji muzycznej, którzy usłyszeli na żywo brzmienie klarnetu, gitary elektrycznej i organ. Dzieci uważnie słuchały audycji muzycznej, a dzięki ciekawemu przekazowi w znacznym stopniu poszerzyły swoją wiedzę na temat prezentowanych instrumentów muzycznych.

Pszczółki i Misie w Fabryce klocków COBI

W środę, 27 września 5 i 6 latki z naszego przedszkola odwiedziły Fabrykę klocków COBI w Mielcu. Wizytę rozpoczęły od obejrzenia wysokiego na kilka pięter magazynu, pełnego worków z materiałem do produkcji - różnokolorowym, plastikowym grysem. Dzieci natychmist skojarzyły, że podobny grys widziały w odwiedzonym w ubiegłym roku Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami. Był to surowiec uzyskany z segregowanych w żółtych workach plastików. Zrozumiały sens i praktyczne zastosowanie recyklingu. Następnie weszliśmy na kolejne hale produkcyjne, gdzie ustawione były maszyny sterowane komputerowo, które z dostarczonego przez pracowników materiału produkowały, zgodnie z zainstalowanym programem, klocki o różnych rozmiarach, kolorach, kształtach i przeznaczeniu. Dzieci z zainteresowaniem śledziły proces produkcji i systematycznie pojawiające się kolejne partie elementów, zapełniające podstawione obok maszyn pojemniki. Towarzyszące nam panie wyjaśniały kolejne etapy produkcji i obowiązki nadzorujących pracę maszyn pracowników. Potem oglądaliśmy sposób nanoszenia farby na wybrane elementy w celu uzyskania specjalnych klocków z nadrukiem. Wielkie zaciekawienie i podziw dzieci wzbudziły wzorcownie, gdzie układane były różnego rodzaju pojazdy - samoloty, samochody, czołgi, wozy pancerne, okręty i pirackie statki, a nawet całe zestawy, gotowe plansze i konstrukcje tematyczne.Ta praca podobała się dzieciom najbardziej. Byliśmy także w pomieszczeniach, w których według instrukcji pakowane były do kolorowych, tekturowych pudełek małe, średnie i wielkie zestawy klocków, przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Ta nietypowa wycieczka dostarczyła dzieciom wiedzę i wyobrażenie o nowoczesnych procesach, sposobach i etapach produkcji, rozbudziła zainteresowania techniką i poszerzyła zasób doświadczeń.

INFORMACJA O WYCIECZCE

W środę- 27 września starszaki ( 5 i 6-latki) z grup Misiów i Pszczółek będą miały możliwość odwiedzenia i obejrzenia Fabryki Klocków COBI w MIelcu,

Koszt wycieczki autokarowj - 10 zł

Prosimy o wpłaty i podpisanie zgody na wyjazd u nauczycielek grup.

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

W czwartek, 21 września grupa teatralna "Fiku-miku" z Kolbuszowej zaprezentowała naszym wychowankom spektakl "Pinokio". Teatrzyk jak zawsze sprawił wszystkim dużą przyjemność, ale szczególnnie przeżywały go dzieci pierwszy rok uczęszczajace do przedszkola. Z zaciekawieniem śledziły przygody i perypetie drewniwnego pajacyka, który tak bardzo chciał zostać prawdziwym chłopcem. Przedstawienia kształtują w przedszkolakach wrażliwość, umiejętność odróżniania dobra od zła, gotowość do oceny postępowania bohaterów, rozbudzają zainteresowania teatralne i artystyczne a związane z nimi przeżycia pozostają na długo w dziecięcej pamięci.

Uważajmy nad wodą!

W środę, 20 września przedszkole odwiedzili pracownicy firmy LUPUS z Grybowa i przeprowadzili z dziećmi ciekawe pogadanki na temat zagrożeń związanych ze zbiornikami wodnymi, nie tylko podczas wakacji ale w ciągu całego roku. Bliskość stawu, rzeki, wyrobisk czy jezior sprzyja spędzaniu w ich pobliżu wolnego czasu, łowieniu ryb, spacerom. Na strzeżonej plaży, na kąpielisku czy basenie możemy liczyć na czujne oko ratowników ale jest wiele miejsc, w których musimy liczyć na własną wyobrażnię i zachować szczególne środki ostrożności aby nie narazić się na niebezpieczeństwo utonięcia. Na koniec wizyty chętne dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju ratownika. W momencie kiedy gotowe zdjęcia będą do obejrzenia, rodzice będą mogli podjąć decyzję o ich zakupie.

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Poznanie zasad bezpieczeństwa, przestrzeganie ich oraz uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów to ważne treści programowe realizowane w naszym przedszkolu. We wtorek, 19 września gościliśmy panów policjantów, aspiranta Pawła Cioska i aspiranta Stanisława Patro. Panowie policjanci rozmawiali z dziećmi między innymi o właściwym zachowaniu się na drodze i w czasie korzystania ze środków transportu, o zasadach ruchu drogowego. Przestrzegali przed sytuacjami zagrażającymi bezpieczeństwu takimi jak oddalanie się od rodziców i opiekunów, kontakty z obcymi ludźmi, zbliżanie się do nieznanych zwierząt.Przypominali numery alarmowe i obowiązek informowania dorosłych o wszystkich zdarzeniach budzących wątpliwości i obawy.oraz sygnalizowania potrzeby pomocy w sytuacjach zagrożenia osobom, które mogą tej pomocy udzielić. Chwalili dzieci za ich wiedzę w omawianych tematach a w nagrodę zaprosili do obejrzenia policyjnego radiowozu. Mamy nadzieję, że systematycznie powtarzane treści, poparte autorytetem munduru, kształtują postawy naszych wychowanków i wpływają na ich zachowania.

      

Ogłoszenie dla Rodziców

Rodziców, którzy chcą aby ich dziecko  było objęte zbiorowym  ubezpieczeniem  od nieszczęśliwych wypadków   i ich następstw prosimy o wpłacenie do końca września składki            w wysokości 32 zł.  u wychowawcy grupy.

Firma ubezpieczająca -  PZU

Okres ubezpieczenia : od 1 września 2017r. do 31 sierpnia 2018r. , całą dobę.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

W bieżącym roku przypada 50 rocznica działalności Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to nie tylko święto przedszkolaków, to ważny dzień dla całego środowiska wczesnej edukacji: wykładowców wyzszych uczelni, dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli. To najważniejsze święto dla środowiska Wychowania Przedszkolnego zostało ustanowione przez Sejm RP w 2013 roku. Polski Komitet OMEP zachęca do aktywnego włączenia się w realizację wybranych celów Zrównoważonego Rozwoju, do których należą takie wartości jak rozumienie, partycypacja, zaangażowanie, solidarność, poszanowanie innych, uczenie się w interakcji i dialogu, odpowiedzialność, budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Celem jest kształtowanie małych Polaków we wspólnotę osób autonomicznych, zdolnych nie tylko do indywidualnego radzenia sobie w szybko zmieniającej się rzeczywistości, ale zarazem do współdziałania na rzecz zbiorowej wizji rozwoju zachowującego tożsamość narodową i włączającego nas do wspólnot międzynarodowych.

W sobotę, 16 września cała społeczność naszego Przedszkola zebrała się w sali gimnastycznej SP nr2 aby świętować Dzień Przedszkolaka. Pani dyrektor Krystyna Surman powitała zebranych gości, naszych wychowanków wraz z rodzicami i rodzeństwem a nauczyciele i pracownicy rozbawili wszystkich przygotowanym przez siebie spektaklem "Trzy świnki". W niekonwencjonalny i pełen humoru sposób przedstawili wartość pracowitości, rozsądku, współdziałania i respektowania norm społecznych i zasad bezpieczeństwa. Po słodkim poczęstunku dzieci zostały zaproszone do radosnej zabawy przy znanych przebojach przez niecodziennych wodzirejów- Tosię, Zosię, Dyzia i Myszkę Miki z grupy Animinek. Tańce, hulanki i swawole przebiegały wśród kaskad sztucznego śniegu i tysięcy mydlanych baniek. Wszyscy bawili się świetnie a zdjęcia z tej udanej imprezy zostaną umieszczone w naszej Galerii.

Akcja Sprzątania Świata

Miło nam poinformować o tym, że nasze przedszkole uczestniczy w Akcji Sprzątania Świata - Polska 2017 15, 16, 17 września 2017

                                                                                                    

Już po raz 24. w Polsce odbędzie się Akcja Sprzątanie świata – w tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Celem tej edycji jest zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). 

Nauczyciele w piątek (15.09) przeprowadzili krótkie pogadanki na temat nietworzenia niepotrzebnych odpadów  i ich segregacji. 

                                                                                                                          

Uwaga

Z powodu niesprzyjającej pogody zapraszamy wszystkich na obchody Dnia Przedszkolaka do Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim ul Rynek  na sale gimnastyczną. Godzina 14.00. Prosimy o punktualność.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków wraz z rodzicami na wspólne świętowanie

w dniu 16.09.2017 (sobota) OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRZEDSZKOLAKA

Impreza odbędzie się w godz. 14.00 - 17.00 w ogrodzie Przedszkola Nr1 w Sędziszowie Małopolskim.

KOMUNIKAT DLA RODZICÓW

Serdecznie zapraszamy na ZEBRANIE ORGANIZACYJNE,

które odbędzie się 01.09.2017r. - w piątek, o godz. 15.30

Ze względu na ważność omawianych spraw
liczymy na Państwa obecność.

Wyprawka dla przedszkolaka

Wyprawka dla przedszkolaka (dzieci 3-letnie) – artykuły higieniczne

  1. Buty (pantofle) na zmianę.
  2. Odzież na zmianę ( jeden komplet ubranek w szafce).
  3. Szczoteczka do zębów.
  4. Pasta do zębów (1 tubka).
  5. Chusteczki higieniczne w dużym pudełku (3 opakowania).
  6. Chusteczki nawilżające, mokre (1 opakowanie).
  7. Poduszka i mały kocyk (potrzebne podczas leżakowania) koniecznie zapakowane do materiałowego worka.

 

 

Wyprawka dla przedszkolaka (dzieci 4, 5, 6-letnie) – artykuły higieniczne

  1. Buty (pantofle) na zmianę.
  2. Szczoteczka do zębów.
  3. Pasta do zębów (1 tubka).
  4. Chusteczki higieniczne w dużym pudełku (3 opakowania).
  5. Strój gimnastyczny (spodenki i biała koszulka) zapakowane do materiałowego worka.

Bardzo prosimy, aby wszystkie rzeczy dziecka były podpisane.

DNI OTWARTE

      Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to ważny moment w życiu dziecka i jego rodziców. Stanowi często pierwszą okazję do kontaktu z grupą społeczną. Aby ułatwić dzieciom proces przyszłej adaptacji i już teraz zapoznać z nowym miejscem, jakim jest nasze przedszkole, zapraszamy na dni otwarte:

- 24.08.2017r. tj. czwartek - w godz.  od  9.00 do 11.00 zapoznanie się z pomieszczeniami  przedszkola  oraz zabawy w sali zajęć i ogrodzie przedszkolnym.

- 25.08.2017r. tj. piątek  o godz.  9.00 zajęcia edukacyjne w sali zajęć, a po ich zakończeniu do godz. 11.00 możliwość zabawy w ogrodzie przedszkolnym pod opieką rodzica; rozmowy z wychowawcą.

      W trakcie trwania dni otwartych będzie można dokonać wpłaty na wyprawkę plastyczną u wychowawców poszczególnych grup.

Czekamy na Was,  do miłego zobaczenia!!!

OGŁOSZENIE O NABORZE UZUPEŁNIAJĄCYM

W związku ze złożeniem przez rodziców dzieci  przyjętych do przedszkola na rok szkolny 2017/2018 pisemnej rezygnacji dyrektor przedszkola informuje, że na dzień dzisiejszy przedszkole dysponuje :

w przedszkolu w Sędziszowie Małopolskim - 3 wolnym miejscami

w Oddziale Zamiejscowym w Wolicy Ługowej - 2 wolnymi miejscami

Zainteresowani rodzice w dniach od 16.08.2017r. do 18.08.2017r. mogą złożyć Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny 2017/2018.

Wniosek można pobrać w przedszkolu lub ze strony internetowej przedszkola.

Szczegółowy harmonogram uzupełniającego postępowania rekrutacyjnego znaleźć można w zakładce REKRUTACJA (Zarządzenie nr 39/2017 Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 24 marca 2017r.)

Życzenia wakacyjne

Wszystkim Rodzicom dziękujemy za całoroczną współpracę, życząc jednocześnie, by okres wakacji był czasem radości i odpoczynku.

Naszym Przedszkolakom życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola!

życzą

Dyrektor oraz pracownicy PP nr 1 w Sędziszowie Młp.