21 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. Odświętnie ubrane przedszkolaki składały sobie świąteczne życzenia przy dźwiękach kolęd. Następnie wszyscy zasiedli do pięknie, własnoręcznie nakrytego stołu, na którym czekał świąteczny obiad, pierniczki i owoce. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuli zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.
Aktualności
Rok szkolny
Nasi wychowankowie wzięli udział w projekcie #dobrotuitam.
W imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Rauch składamy serdeczne podziękowania za udział w zbiórce żywności i innych potrzebnych artykułów w ramach akcji „Polakom na Ukrainie”. Dzięki zaangażowaniu Rodziców, Dzieci i Pracowników Polacy z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości z terenu Ukrainy, będą mogli godnie uczcić Święta Bożego Narodzenia. Punkty zbioru żywności w ramach akcji „Polakom na Ukrainie” zostały utworzone aż w 394 placówkach oświatowych na Podkarpaciu.
Dziękujmy za Waszą hojność oraz udział w tej akcji, jak również za zaangażowanie we wszelkie inne inicjatywy zachęcające do czynienia dobra, solidarności i ofiarności.
W imieniu naszych przedszkolaków, składamy najszczersze wyrazy sympatii naszym sponsorom:
-Firmie „Żelazny” Sp. z o.o. w Sędziszowie Małopolskim
-Fundacji Magnezyty w Ropczycach
za przekazane środki finansowe na zakup pomocy i zabawek dla naszych przedszkolaków. Dzięki ofiarności naszych „Przyjaciół Przedszkola” Mikołaj, który zawitał do naszego przedszkola okazał się w tym roku bardzo hojny i sprawił naszym dzieciakom dużo, dużo radości.
DZIĘKUJEMY ZA SZLACHETNY GEST!!!
Święta tuż tuż, więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie świątecznych pierniczków. Przygotowanie wypieków szło sprawnie i bez trudu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków przy pomocy foremek. Po przedszkolu unosił się wspaniały zapach, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły pyszne!
Grupa "Misiów" systematycznie będzie poznawała litery angażując w to zmysły, poprzez realizacje innowacji "Spółgłoski do przytulania". Kolejno wprowadzone zostanie 17 spółgłosek w okresie od grudnia do czerwca. Poznawanie liter poprzez zmysły dostarczy dzieciom nowych doświadczeń i stanie się niecodzienną przygodą. Ponadto rozwijane będą umiejętności takie jak percepcja wzrokowa, słuchowa, pamięć wzrokowa i ruchowa, koordynacja wzrokowo – ruchowa i słuchowa, motoryka mała i orientacja przestrzenna.
W ramach realizacji w naszym przedszkolu innowacji pedagogicznej „Sławni Polacy, których powinny znać przedszkolacy” Pani Tamarka zapoznała dzieci z postacią Ignacego Łukasiewicza – Polaka, który "rozświetlił świat". Niezwykle inteligentnego przedsiębiorczego wynalazcy, jednocześnie wyjątkowo skromnego człowieka, dbającego o innych. Dzieci poznały różne źródła światła, jego znaczenie w codziennym życiu oraz budowę i mechanizm działania lampy naftowej.
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. 5 grudnia 2022r. wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nadsłuchiwały „mikołajkowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i w godzinach porannych odwiedził wszystkich przedszkolaków. Niektóre dzieci po raz pierwszy witały Mikołaja w przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność i obawę, ale przede wszystkim radość. Każda grupa przygotowała dla Mikołaja występ, po którym Święty rozdawał dzieciom prezenty. Ekscytujace i niecodzienne spotkanie ze świętym Mikołajem zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.
Drodzy Rodzice i sympatycy naszego Przedszkola.
Dziękujemy!
Dziękujemy!
Dziękujemy!
W Mikołajkowej zbiórce na rzecz rehabilitacji Olgi wspólnymi siłami w naszym przedszkolu przy ul. Legionów Polskich i ul. 3 Maja udało nam się zebrać łącznie 1120 zł .
Jesteśmy wdzięczni za każdy ofiarowany grosz i przekonani, że dobro wraca.
Celem święta ustanowionego przez ONZ jest przybliżenie społeczeństwu, a więc także przedszkolakom, problemów osób niepełnosprawnych oraz uświadomienie potrzeby pomocy we włączaniu się tych osób w życie społeczne i w pokonywaniu barier architektonicznych. Na zajęciach dzieci poznały podstawowe rodzaje niepełnosprawności i ograniczenia, które niosą ze sobą. Kształtowały współodczuwanie i wykazywały gotowość do nawiązywania kontaktów i poznawania problemów. Dzieci uważnie słuchały wiersza J. Lisowskiej "Spotkanie przyjaciół", rozmawiały o jego treści, dzieliły się refleksjami, wyciągały wnioski. Na koniec wykonały wspólny plakat, który został zatytułowany "Pomocna dłoń".
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem przy wsparciu Grupy Kapitałowej „Specjał” organizuje zbiórkę produktów spożywczych, które trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości.
Zbiórka odbędzie się w dniach od 1 do 12 grudnia br. w placówkach oświatowych.
Aby pomoc przybrała najbardziej efektywny charakter, prosimy o przekazywanie produktów z długim terminem przydatności do spożycia — lista w holu przedszkola.
Zebrane artykuły przekażemy naszym rodakom w tygodniu poprzedzającym okres Świąt Bożego Narodzenia.
Dziś – w szczególnie ciężkim momencie – chcielibyśmy zwrócić uwagę na potrzeby naszych rodaków i zorganizować wsparcie również w naszym przedszkolu, które pozwoli na przetrwanie ciężkiego okresu i godne uczczenie Świąt Bożego Narodzenia.
Szczegóły na plakacie w holu przedszkola.
Pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa najwiekszym przyjacielem i powiernikiem sekretów, strachów, smutków i radości. W naszym przedszkolu wszystkie grupy uczciły Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia zapraszając swoje maskotki do wszelkich aktywności. Dzieci o misiach opowiadały, gimnastykowały się z nimi i tańczyły, liczyły je i wykonywały prace plastyczne o misiowej tematyce. Poznały historię powstania tego święta, wymieniały książeczki i bajki, w których głównymi bohaterami są misie, zapewniajace odbiorców wśród kolejnych pokoleń najmłodszych. Ten dzień przebiegał w miłej i sympatycznej atmosferze, a uczestnikom sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.
14 listopada to dzień dedykowany w sposób szczególny Seniorom. To właśnie z tej okazji w ramach akcji „Herbatka dla seniora” społeczność naszego przedszkola zaangażowała się w zbiórkę słodyczy i herbat, które przekazane zostały do Domu Pomocy społecznej w Rudzie. Chcieliśmy w ten sposób „osłodzić życie” seniorom oraz docenić ich ogromną rolę w społeczeństwie, pamiętając o tym, że to właśnie osoby starsze przekazują wiele ważnych wartości oraz wychowują nowe pokolenia. Dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się we wspólną akcję.
A naszym Seniorom składamy jeszcze raz najlepsze życzenia:
zdrowia, pomyślności, nieustannej energii na dalsze lata,
pogody ducha oraz szczęścia w gronie najbliższych.
Niech każdy kolejny dzień dostarcza wiele radości,
a optymizm życiowy nigdy Was nie opuszcza.
Co roku UNICEF zaprasza aby w kolorze niebieskim podejmować różne działania w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Niebieski symbolizuje solidarność ze wszystkimi dziećmi, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem przeciwdziałania dyskryminacji. W związku z tym na zajęciach we wszystkich grupach wykorzystano scenariusze i materiały przygotowane przez UNICEF, oglądano film edukacyjny, śpiewano piosenkę związaną z tematyką dnia. Na wspólnym spotkaniu pani Sabinka i pani Agatka przedstawiły zebranym przedszkolakom postać dobrego doktora, Janusza Korczka, orędownika praw dziecka i wielkiego przyjaciela najmłodszych, który swoje życie poświęcił w przenośni i dosłownie swoim wychowankom. "Sławni Polacy, których powinni znać przedszkolacy" to innowacja pedagogiczna realizowana w naszym przedszkolu. W ramach tego projektu obchody Dnia Praw Dziecka odbyły się pod hasłem "Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka". Na spotkaniu przedszkolaków pojawił się sam Król Maciuś I i przypomniał im najważniejsze z praw : do radości, wyrażnia swoich myśli i uczuć, do szacunku, do nauki i zabawy, do niepowodzeń i lez, do własności, niewiedzy, tajemnicy, upadków i bycia sobą. Swoje aktywności zakończyliśmy błękitnym marszem śpiewając:
Dziecka prawa, dziecka prawa to nie zabawa, to nie zabawa!
Dziecka prawa, dziecka prawa to ważna sprawa, to ważna sprawa!
"Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, którym należa się brawa, chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla was mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać. Tak się w wiersze paukładały prawa dla dzieci na całym świecie, byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej, jak umiecie.""
Piątkowa audycja muzyków Filharmonii Podkarpackiej poświęcona była listopadowej, patriotycznej tematyce. Obchodząc kolejną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasi goście opowiedzieli o różnych wojskowych tradycjach, mundurach i rodzajach sił zbrojnych. Ale przede wszystkim śpiewali nasze najpiękniejsze melodie patriotyczne i wojskowe oraz omawiali szczególnie ważne dla żołnierzy instrumenty czyli werbel i trąbkę. Podczas audycji najpiękniej i najgłośniej zabrzmiała pieśń "Szara piechota", w wykonaniu której, z wielkim zaangażowaniem i przejęciem, muzykom pomogły wszystkie dzieci z naszego przedszkola.
W czwartek, 17 listopada dzieci z grupy "Biedronek" obejrzały na scenie sędziszowskiego Domu Kultury spektakl "Mała, zielona planeta". Widowisko promowało takie wartości jak szacunek dla przyrody, dbałość o czystość wody, gleby i powietrza, utrzymywanie porządku w otoczeniu, odpowiedzialność za wspólne dobro i świadomość wpływu działalności człowieka na środowisko. Starszaki utrwaliły wiedzę o sposobach segregacji śmieci, ograniczenia wykorzystania źródeł energii i oszczędzania wody oraz dbałości o naszą planetę, aby była zielona, piękna i czysta. Przecież nasza mała, zielona planeta jest jedynym miejscem jakim dysponujemy dla życia roślin, zwierząt i nas, ludzi. Zostańmy więc wojownikami po dobrej stronie mocy i pomóżmy Matce Naturze!
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się ubrane w barwy narodowe, aby o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewać "Mazurka Dąbrowskiego". Wychowankowie utrwalały polskie symbole narodowe- godło orła białego i biło- czerwoną flagę oraz wszystkie cztery zwrotki hymnu. W ten sposób staramy się kształtować postawę szacunku do historii naszego kraju,symboli narodowych i umiejętność właściwego zachowania podczas uroczystości.
Nowoczesny patriotyzm nie oznacza, całe szczęście, konieczności walki o wolność i niepodległość naszego kraju, ale wyraża się między innymi poprzez pamięć o tych, którzy za Polskę zapłacili najwyższą cenę- własnego życia. W środę, 9 listopada w naszym przdszkolu miały miejsce obchody rocznicy urodzin naszego lokalnego bohatera, żołnierza Legionów Polskich, kapitana Franciszka Macha. Tym razem uroczystość poprowadziła grupa "Biedronek". Starszaki przypomniały postać chłopca, który zamiast pracy na roli wolał książki i szkołę, a tak bardzo kochał swój kraj, że postanowił mu służyć i zostać zołnierzem. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały "Serce dla Polski", "Szarą piechotę" i "Listopadową piosenkę" natomist rodzice, będący widzami występów, włączyli się aktywnie śpiewając pieśń "Rozkwitały pąki białych róż". W nagrodę za wysiłek i zaangażowanie w przygotowanie programu artystycznego pani dyrektor wręczyła starszakom Dyplomy małego patrioty a rodzicom, w nawiązaniu do utworu "Serce dla Polski", symboliczne piernikowe serca. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców do zapoznania się z materiałami umieszczanymi na naszej stronie w zakładce "LOGOPEDA,PEDAGOG RADZI..."
Więcej infnformicji po kliknięciu w link LOGOPEDA, PEDAGOG RADZI - Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim (dlaprzedszkoli.eu)
W ostatni piątek października (28.10.2022r.) w naszym przedszkolu odbył się po raz pierwszy Bal Wszystkich Świętych.Tego dnia było jak w niebie. Dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych, błogosławionych bądź przyniosły rekwizyty nawiązujące do swych patronów.
Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, śpiewały piosenki, tańczyły w parach, kołach i korowodach. Pląsały radośnie i z zaangażowaniem brały udział w konkursach sprawnościowych i tanecznych. Ideą balu była wspólna, radosna zabawa promująca wartości, którymi w życiu kierowali się święci. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców w przygotowanie odpowiednich strojów, na balu było obecnych wielu świętych. Serdecznie dziękujemy RODZICOM za zaangażowanie w przygotowanie tak pięknych strojów.
26 października odbyła się ważna Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka dla dzieci z grup: "Motylków”, „Żabek” i „Misiów”, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i tańce. Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom, książeczkę oraz drobny upominek.
25 października do naszego przedszkola zawitał teatrzyk "Zielony melonik" ze spektaklem pt. "Ramię w ramię".Jest to przepiękna historia o tym, jak dwa lisiątka wybierają się do lasu, by z polecenia mamy nazbierać grzybów na zupę. Zadanie wydaje się łatwe, ale tylko z pozoru. Rodzeństwo staje do walki z czasem i przyrodą, która po burzy gwałtownie się zmienia. Dzięki lisiątkom dzieci dowiadują się czym jest współpraca i same mają okazję wziąć udział w akcji ratunkowej Lisi Gabrysi, uwięzionej w jamie. Zadanie staje się jeszcze trudniejsze, kiedy na drodze pojawiają się przeszkody w postaci konfliktów. Nam dorosłym od razu ciśnie się na usta; ”przestańcie, pogódźcie się”. Tymczasem każda kłótnia pozwala rodzeństwu pogłębić relacje i uczy, że w trudnych chwilach możemy na sobie polegać.
Dziękujemy za piękne przedstawienie, które uświadomiło dzieciom, że współpraca się opłaca i warto sobie pomagać, oraz wywołało duże zaciekawienie i uśmiech na twarzach małych widzów.
,,Aureola, aureola
marzy nam się od przedszkola…”
W piątek 28.10.2022 roku zapraszamy wszystkie nasze przedszkolaki na niezwykły bal,
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH.
Obiecujemy, że tego dnia będzie jak w niebie.
Zachęcamy Rodziców do przygotowania wraz z dziećmi strojów nawiązujących do postaci świętych.
Październikowa audycja muzyczna pt. „Bajki – grajki” zabrała nas do świata bajek, gdzie muzyka pełni tak samo ważną rolę jak słowo. Dzieci dowiedziały się jak powstają słuchowiska, a także posłuchały najciekawszych polskich bajek muzycznych. Muzyka łączy pokolenia i pozwala w cudowny sposób tworzyć własny obraz świata. Dzięki temu nasi najmłodsi mogą rozwijać swoją wyobraźnię, wzbogacać słownictwo, uczą się skupienia i kreatywności.
W miesiącu październiku w ramach innowacji pedagogicznej "Sławni Polacy, których powinni znać przedszkolacy" dzieci z naszej placówki poznały podstawowe wiadomości na temat życia i twórczości Fryderyka Szopena.W trakcie spotkania przedszkolaki miały możliwość wsłuchiwania się w utwory tego wielkiego Polaka podczas koncertu skrzypiec „na żywo”. Dzięki zdjęciom i plakatom mogły obejrzeć serię znaczków poświęconą Chopinowi, obejrzeć pomnik i popiersie sławnego Polaka, zobaczyć rękopis jednej z etiud oraz zobaczyć banknot z jego podobizną. Przedszkolaki starały się zapamiętać jak najwięcej ciekawostek dotyczących kompozytora. Był to wspaniały czas przepełniony dźwiękiem, obrazami oraz słowami. Zdjęcia z tego widowiska będą dostępne w zakładce "galeria".
W tym dniu szczególnym – września 30, ściskamy serdecznie chłopaka każdego.
Wszystkim chłopakom, dużym i małym życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.
Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości. Wspaniałych wrażeń i dużo słodkości !
23 września przedszkolaki przywitały jesień. Z tej okazji dzieci ubrały stroje w jesiennych barwach: żółtym, zielonym, brązowym, pomarańczowym, czerwonym. Oprócz tego chętnie przyniosły jesienne dary takie jak: liście, kasztany czy jarzębinę. Podczas zajęć edukacyjnych zdobywały nowe wiadomości, tańczyły, śpiewały, rozwijały zdolności plastyczne. Korzystając z uroków jakże pięknej polskiej złotej jesieni, wybierały się na długie spacery w poszukiwaniu kolorowych liści, kasztanów i wielu innych skarbów, z których później powstały wyjątkowe kompozycje. Dodatkowo I Dzień Jesieni uswietnił koncert muzyków Filharmoni Podkarpackiej pt. "Ahoj przygodo! od Irlandii aż po Dziki Zachód".
Nasze przedszkole - jak co roku, we wrześniu zaprasza w swoje progi dzielnicowych policjantów. To właśnie oni, podczas wspólnego spotkania prowadzą z naszymi podopiecznymi pogadankę n.t. bezpieczeństwa. Takie spotkanie miało miejsce właśnie dziś. Policjanci zajmujący się sprawami prewencji rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie na drogach, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas ktoś obcy i jak uniknąć ugryzienia przez psa. Tematem numer jeden było zwrócenie uwagi na konieczność jazdy w fotelikach i zapiętych pasach, noszenia kasków podczas wypraw rowerowych, oraz dbania o swoje bezpieczeństwo podczas spacerów. Nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta. Naszym panom dzielnicowym S E R D E C Z N I E D Z I Ę K U J E M Y.
19 września nasi milusińscy świętowali DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Podczas gdy grupa „Motylków” obchodziła to święto w zaciszu swojej sali, pozostałe grupy „Żabek”, „Misiów” i „Biedronek” wybrały się na wycieczkę do "Zagrody Szmer" k. Strzyżowa. Nawet kapryśna pogoda nie stanęła nam na drodze do przygody. Gdy dojechaliśmy na miejsce deszcz przestał padać, a zza chmur nawet na chwilę wyjrzało słońce. W zagrodzie przedszkolaki karmiły zwierzęta-kozy, konie, króliki, owce, kury; jechały bryczką podziwiając jesienny krajobraz pogórza strzyżowskiego; wzięły udział w warsztatach robienia świec i warsztatach kiszenia kapusty. Nie zabrakło również swobodnej aktywności na placu zabaw- łowienia ryb, przeciągania liny, wożenia wózkami czy rzutu kaloszem. Przedszkolaki znalazły czas także na odpoczynek i posiłek w ogrzewanej, drewnianej chacie z wielkim apetytem spałaszowały „śniadanie mistrzów” bułeczkę i banana.
20 września w Dniu Przedszkolaka na wszystkich czekała wspaniała niespodzianka
NOWE ZABAWKI ufundowane przez Radę Rodziców naszego przedszkola.
W imieniu dzieci SERDECZNIE PAŃSTWU DZIĘKUJEMY !
W piątek 16 września odwiedziła nas Pani Pielęgniarka – mama Karolinki, która zechciała przybliżyć dzieciom swój zawód w ramach tematyki prozdrowotnej. W ciekawy sposób opowiedziała ona przedszkolakom na czym polega jej praca. Zaprezentowała rekwizyty niezbędne w pełnieniu codziennych obowiązków – stetoskop, ciśnieniomierz, pulsoksymetr, termometr, strzykawki, bandaże i wyjaśniła do czego służą. Pani Paulina pokazała również naszym przedszkolakom w jaki sposób pobiera się krew, wykonuje opatrunek, osłuchała chętnych stetoskopem, a nawet zmierzyła ciśnienie. Na koniec każde dziecko otrzymało kolorowankę przedstawiającą postać pielęgniarki. W podziękowaniu za poświęcony czas Pani Pielęgniarka otrzymała od dzieci dyplom „Przyjaciela naszego przedszkola”.
Dziś nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach ruchowych „Hura! Hura! Drużyna Kangura! – projekcie upowszechniającym sport u najmłodszych. Razem z wesołym instruktorem, o „kangurzym głosie” ćwiczyli swoje umiejętności sportowe wykorzystując do tego piłki. Dzieci z grupy Misiów i Biedronek wybrały się w aktywną podróż po Powerkuli z Kangurem i jego Zwierzo - Przyjaciółmi. Dziękujemy Drużynie Kangura za ten efektywnie spędzony czas.
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA (4,5,6-latki)
-
pantofle (najlepiej na rzepy)
-
4-, 5- i 6-latki strój do ćwiczeń w woreczku (koszulka + spodenki)
-
4-, 5- i 6-latki szczoteczka i pasta do zębów (bez kubka)
-
chusteczki higieniczne (duże opakowanie 3 szt.)
-
mokre chusteczki (1 opakowanie)
-
2 komplety ubrań na zmianę (3-4 latki)
-
bidon z WODĄ
-
ręcznik o max. wymiarach 30cm x 50cm
Wszystkie rzeczy dziecka prosimy podpisać.
W maju bieżącego roku grupa „Biedronek” z naszego przedszkola wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Dzieci piszą wiersze”. Była to V edycja tego projektu. Aby wziąć udział w przedsięwzięciu przedszkolaki miały wraz z nauczycielem napisać wiersz przedstawiający swoją grupę. Utwór należało przepisać ręcznie na kartę A4 i wysłać pocztą na wskazany przez organizatora adres. Konkurs miał na celu rozbudzić wyobraźnię, pobudzić do twórczego działania oraz uwrażliwić na piękno poezji i literatury. Nasze pierwsze próby tworzenia wierszy przy pomocy rymów zakończyły się ogromnym i niespodziewanym dla nas sukcesem. „Biedronkom” udało się zająć I miejsce w konkursie. Bardzo cieszymy się z osiągnięć naszych przedszkolaków a Rodzicom gratulujemy tak zdolnych i twórczych Pociech!
Miło nam poinformować, iż nasze przedszkole bierze udział w akcji #PRZYTULDZIECKO. Celem kampanii jest zwiększanie świadomości związku przytulania z rozwojem. Misją: poprawa jakości życia dzieci.
Dlaczego warto?
- Przytul dziecko, bo w ten sposób pomagasz mu budować poczucie własnej watości,
- Przytul dziecko, bo to redukuje stres,
- Przytul dziecko, bo dotyk jest niezastąpiony w rozwoju malucha
- Przytul dziecko, bo to daje mu poczucie bezpieczeństwa,
- Przytul dziecko, bo to czyni je wrażliwym i empatycznym,
- Przytul dziecko, w ten sposób uczysz je tworzenia zdrowych relacji międzyludzkich,
- Przytul dziecko, bo to sposób na obniżenie ciśnienia krwi,
- Przytul dziecko, bo to wzmacnia jego zdrowie,
- Przytul dziecko, bo dzięki temu jest szczęśliwsze.
„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu.
By się rozwijać – dwunastu”.
- Virginia Satir
23 czerwca starszaki z naszego przedszkola wystąpiły przed Rodzicami z okazji Dnia Rodziny i pożegnania przedszkola. Dzieci ubrane w odświętne stroje podziękowały Rodzicom za trud włożony w ich wychowanie oraz żegnały się ze swoimi paniami, całym personelem, a także młodszymi kolegami i koleżankami. Podziękowały wszystkim za czas spędzony w przedszkolu, dobre serce, opiekę i przekazaną wiedzę. Był to czas niezwykły i niezapomniany, zarówno dla dzieci, ródziców jak i pań nauczycielek. Skończył się bowiem 4-letni okres przyjaźni, wspólnych zabaw, spotkań i wspólnej pracy. Dzieci z maluszków, zagubionych i nieśmiałych, stały się samodzielnymi, odważnymi starszakami, pelnymi pomysłów, ciekawymi świata, chętnymi do podejmowania nowych trudniejszych zadań. Skończył się beztroski okres i nadszedł na przyjęcie innych obowiązków. Rodzicom nie zabrakło również łez wzruszenia. Ale tak to już jest, coś musi się skończyć, aby móc wejść w kolejny, nowy etap życia.
Dziękujemy Rodzicom za wspólnie spędzony czas, pomoc i wsparcie. Absolwentom natomiast życzymy udanych wakacji, samych sukcesów w szkole, uśmiechu na codzień oraz nowych przyjaźni.
"Na początku była miłość- moja rodzina"
Miło nam poinformować, że dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp. brały udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla dzieci: "Na początku była miłość - moja rodzina" organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Zycia Człowieka, za które otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
21 czerwca do naszego przedszkola zawitał Pan Krzysztof Szeliga -pszczelarz, który opowiedział nam o swojej interesującej pracy. Dzięki niemu nasze przedszkolaki zdobyły cenną wiedzę o cyklu życia tych pracowitych owadów, jakimi są pszczoły, o ich znaczeniu w przyrodzie, o tym, jak odróżnić pszczołę od osy, jak zimują i co jedzą pszczoły. Nasz gość podzielił się również swoją wiedzą na temat produkcji miodu i opowiedział o specyfice swojej pracy. W tym celu przywiózł ze sobą różne przedmioty, które wykorzystuje do wytwarzania miodu i omawiał jakie spełniają funkcje. Niesamowitą atrakcją był przeszklony ul pokazowy, w którym znajdowały się prawdziwe pszczoły wraz z „Królową Matką”- oznaczoną żółtą kropeczką. Było to nie lada urozmaicenie dla naszych dzieci, i każde z nich mogło poobserwować pszczółki z bliska oraz przymierzyć kapelusz ochronny. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu i wysłuchaniem bajeczki o pszczółkach- czytanej przez córkę Pana Krzysztofa. W czasie wizyty pszczelarza dzieci były bardzo podekscytowane i z chęcią zadawały i odpowiadały na pytania naszego gościa.
Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci otrzymały woskowe figurki w różnych kształtach, co wywołało radość i uśmiech na ich twarzach.
W 2022 roku w tygodniu dobrych uczynków dla lasu nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL się do DRZEWA.
"Przytul się do drzewa"-akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Wiosna to czas kiedy w lasach pojawiają się pierwsze alerty przeciwpożarowe. Wraz ze wzrostem temperatur ściółka leśna wysycha i coraz łatwiej o pożar lasu.
Poniedziałkowe przedpołudnie okazało się w naszym przedszkolu bardzo magiczne. Odwiedził nas bowiem iluzjonista, który przeniósł całą naszą przedszkolną społeczność w niezwykły świat iluzji, humoru i dobrej rozrywki. Na „scenie” działy się wspaniałe rzeczy, które wzbudzały zachwyt wśród dzieci. Przedmioty raz się pojawiały, raz znikały, fruwały również kolorowe chusty, zmieniające barwy. Na oczach widowni łączyły się i rozłączały aluminiowe kółka, telefon pojawił się w środku balonu, a iluzjonista połykał i wypluwał piłeczki pingpongowe. Jednak największe emocje wywołała biała styropianowa kula, tańcząca w powietrzu wokół chustki, dzieci w czasie tej sztuczki były tak podekscytowane ,że nie mogły usiedzieć na miejscach.
„Ochom” i „achom „ nie było końca, a wszystkie te czarodziejskie triki odbywały się przy pomocy asystentów, którymi byli nasi podopieczni. Każdy z nich w podzięce za pomoc otrzymał nadmuchany balonik z rysunkiem. Pod koniec pokazu pozostali widzowie także otrzymali balonik, więc każdy wyszedł uśmiechnięty i zadowolony.
Dziś nasze przedszkole, po raz kolejny, odwiedził teatrzyk Zielony Melonik ze spektaklem zatytułowanym "Nerwy do konserwy", którego główny bohater, chłopiec Henio, uczy się w jaki sposób radzić sobie z nudą, gniewem oraz towarzyszącymi im emocjami. Aktorki pokazały, że dobrymi sposobami na poradzenie sobie z nimi są: malowanie, czytanie, taniec czy śpiew. Ale najlepszym lekarstwem na gniew i złość jest miłość, dobroć i przytulanie się do kogoś bliskiego. Okazało się też, że każdą emocję da się poskromić jeśli tylko uruchomimy swoją wyobraźnię i ruszymy do krainy fantazji. Będzie tam z pewnością kolorowo i bardzo wesoło!
We wtorek, 14 czerwca starszaki z grup "Pszczółki" i "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr5 im. Marii Konopnickiej. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków, a po wakacjach już uczniów, z budynkiem, rozkładem korytarzy i poszczególnych sal lekcyjnych, biblioteki, szatni, jadalni i sali gimnastycznej. Dzieci grzecznie przywitały się z panem dyrektorem i poznały panią nauczycielkę, która będzie ich wychowawczynią. Trzecioklasiści chętnie zaprosili nas do swojej sali i pozwolili na chwilę zająć swoje miejsca by wczuć się w rolę uczniów. Starszaki zaznajomiły się z warunkami i systemem organizacyjnym obowiazujacym w placówce, były świadkami zmian jakie na szkolnych korytarzach wywołuje dzwonek i pobiegały po sali gimnastycznej, która swoimi wymiarami wywarła na dzieciach duże wrażenie. Największą atrakcją okazał się jednak szkolny plac zabaw, na którym dzieci miały okazję pobawić się podczas zabaw dowolnych. Dyrekcji i nauczycielom dziękujemy za uprzejmość i do zobaczenia po wakacjach!
W piątek, 10 czerwca starszaki z grupy "Pszczółek" zakończyły koleją edycję programu Głównego Inspektora Sanitarnego, którego celem było zrozumienie czym jest rolnictwo, przetwórstwo i produkty ekologiczne. Scenariusze zajęć zostały zrealizowane na przełomie maja i czerwca. Kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększenie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno- zdrowotnych wsparte było wycieczka do sklepu "Jubilatka" i "Domowej Kuchni" oraz współpracą z Kołem Gospodyń Wiejskich. Dzieci wraz z rodzicami chętnie zaangażowały się do stworzenia kącika świadomego konsumenta, dokonującego racjonalnych wyborów w zakresie zdrowej żywności z "zielonym listkiem". Program został zakończony udziałem w konkursie plastycznym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, którego wyniki poznamy po 15 czerwca. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę i umiejętności nasi wychowankowie będą mogli wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu.
Głównym celem wycieczki do stolicy naszego województwa były Rzeszowskie Piwnice- interaktywna instytucja kultury, organizująca rekonesans z przewodnikiem po podziemiach znajdujących się pod rzeszowskim rynkiem. Pszczółki z ciekawością zeszły w głąb ciemnych korytarzy trasy turystycznej, uważnie obejrzały pokaz i wysłuchały legendy związanej z historią miasta, przekazanej niepowtarzalnym głosem Piotra Fronczewskiego. Na jej podstawie dzieci wykonywały różnorodne, napotkane na trasie zadania, zdobywając na drodze do zwycięstwa punkty- wirtualne dukaty. Trasa legend łączy w sobie aspekt edukacyjny z nowoczesną techniką multimedialną, tworzącą niepowtarzalny klimat, niezapomniane wrażenia i przeżycia w grupie rówieśniczej. Przedszkolaki dowiedziały się, że Rzeszów wraz z Sędziszowem leżał na drodze ważnych szlaków handlowych, poznały fakty z dziejów pierwszego właściciela grodu- Jana Pakosławica, który za zasługi otrzymał go w darze od króla Kazimierza Wielkiego. Odwiedziły wnętrze sklepu kolonialnego z XIX wieku, zakład złotnika, przekrój typowej kamienicy oraz lokalizację i zagospodarowanie poszczególnych części domu. Interaktywnie tworzyły sześcioczęściowy herb, łapały symbole nutek, uruchamiały dzwon ostrzegający przed niebezpieczeństwem i uczestniczyły w wirtualnym pożarze miasta. Miłym momentem wycieczki był też posiłek- pyszne naleśniki w Cafe Mini o bardzo wykwintnym i bogatym wystroju oraz słynne lody u Myszki Miki. Przy okazji dzieci zwiedziły rynek z XVII- wiecznym ratuszem, studnią i kamienicami, przspacerowały się ulicą 3 Maja, obejrzały multimedialną fontannę na jej końcu oraz przeszły okrągłą kładką nad trasą Przemyśl- Kraków. Bardzo ekscytująca była też podróż pociągiem Polregio. Zadowolone i uśmiechnięte dzieci trafiiły pod opiekę rodziców na peronie dworca o godzinie 15- tej. Jak same określiły to był ich pierwszy "POWAŻNY" wyjazd i zgodnie z ich oceną był "EKSTRA".
„kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Dzień Dziecka to radosne święto, na które czekają nie tylko maluchy ale i starsze dzieci. W tym roku Dzień Dziecka w naszym przedszkolu obchodziliśmy w dniu wczorajszym. Pomimo pochmurnej pogody udało się nam wyjść do ogrodu przedszkolnego, gdzie czekał już na nas animator. Rozpoczęliśmy taneczną zabawą, a właściwie taneczną bitwą, w której każda z grup mogła pokazać swoją ekspresję i swobodnie poruszać się do muzyki. To oczywiście nie była jedyna atrakcja tego dnia. Pan prowadzący przygotował również zabawy z chustami animacyjnymi, limbo, przy której dzieci musiały wykazać się swoją zrecznością i sprytem, zabawę w pociąg, zbieranie pachołków określonego koloru, przeciąganie liny. Ostatnią atrakcją w ogrodzie przedszkolnym był pokaz baniek mydlanych -tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. W przedszkolu czekała na dzieci smaczna niespodzianka czyli popcorn i pyszne lody. Wczorajszy dzień był dla naszych podopieczych pełen wrażeń, a z twarzy dzieci nie schodził uśmiech.
Dzięki wizycie przenośnego planetarium, nasze przedszkolaki miały okazję wybrać się dziś w ciekawą podróz po kosmosie. Nadmuchiwana ogromna kopuła to idealna jego namiastka, a ciekawe świata dzieci, od rana czekały na to niezwykłe wydarzenie. Już przed wejściem były bardzo podekscytowane dlatego bardzo chętnie wchodziły do środka, gdzie było dużo bardziej niesamowicie niż na zewnątrz. Gdy dzieci usiadły nad głowami pojawiło sie gwieździste niebo i rozpoczęła się projekcja. Po kosmosie oprowadzali nas przyjaciele z ulicy Sezamkowej, co bardzo podobało się dzieciom i sprawiło,że projekcja była dla nich bardziej przystępna. Razem z Wielkim Ptakiem i Elmo mogliśmy zaobserwować m. in. wschód i zachód słońca, fazy księżyca, gwiazdozbiory zodiakalne jak również lądowanie na księzycu i planety w układzie słonecznym. Po rozpoczęciu projekcji zaciemniło się wnętrze, co zapewniło niepowtarzalny klimat i zwiększyło efektywność pokazu. Wizyta planetarium okazała się bardzo atrakcyjna i pouczająca dla naszych podopiecznych i mamy nadzieje, że jeszcze kiedyś będziemy mieli możliwość gościć je w naszym przedszkolu.
Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że W MIESIĘCU SIERPNIU DYŻUR WAKACYJNY PEŁNIĆ BĘDĄ PRZEDSZKOLA :
-Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja21
-Publiczne Przedszkole Nr 4 Zespole Szkół w Sędziszowie Małopolskim przy ul.Legionów Polskich ( os. Wolica Piaskowa)
-Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej
-Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim
Zapisy do tych przedszkoli będą odbywać się od dnia 30 maja od godziny 15.00 do 3 czerwca 2022r. z wykorzystaniem systemu elektronicznego Nabór PCSS.
https://nabor.pcss.pl/sedziszowmalopolski/dyzurywakacyjne/
Wniosek należy wypełnić, wydrukować, podpisać i złożyć niezwłocznie w naszym przedszkolu.
W dniu 2 czerwca (czwartek) Rada Rodziców zaprasza Wszystkich Przedszkolaków
na „PIKNIK” z okazji Dnia Dziecka.
Stroje dowolne, modne, najważniejsze żeby były wygodne :)
26 i 27 maja dzieci z grupy „Biedronek”, „Żabek” oraz „Misiów” zaprezentowały swoim Mamom występy z okazji ich święta. Z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem, przedszkolaki śpiewały piosenki, recytowały wiersze, dziękowały za miłość, trud wychowania, troskę i cierpliwość. Po części artystycznej – zakończonej gromkimi brawami, dzieci wręczyły Mamom samodzielnie przygotowane upominki. Uroczystości przebiegały w ciepłej i miłej atmosferze. Nie obyło się także bez łez i wzruszeń.
Z okazji Dnia Matki pracownicy Przedszkola składają wszystkim Mamom serdeczne życzenia, wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wielu radosnych chwil w życiu.
Drodzy Rodzice,
uwaga i współprzeżywanie z dzieckiem jego występu jest dużo ważniejsze niż najpiękniejsze zdjęcie czy film. Pamietajcie, że dzieci występują dla Was, a nie dla waszych telefonów komórkowych. Zamiast trzymać smartfona uśmiechnij się do twojego malucha i BIJ MU BRAWO :)
DYŻURU WAKACYJNY
Szanowni Rodzice,
w dniach od 25.05.2022r. do 30.05.2022r. do godziny 8.00 trwają zapisy na dyżur wakacyjny do naszego przedszkola, które czynne będzie od 1 lipca do 29 lipca 2022r.
Zainteresowani Rodzice proszeni są, aby w terminie do 30 maja 2022 r. do godz. 8.00 wypełnić kartę zgłoszenia na dyżur, która dostępna jest w przedszkolu.
W czasie dyżuru utworzone zostaną NOWE GRUPY w zależności od ilości zgłoszeń. Od 1 sierpniu do 31 sierpnia 2022 r. oddział PP1 przy ul. Legionów Polskich 17 BĘDZIE NIECZYNNY.
W MIESIĘCU SIERPNIU DYŻUR PEŁNIĆ BĘDĄ INNE PRZEDSZKOLA WSKAZANE W ZARZĄDZENIU BURMISTRZA Nr 98/2022 z dnia 23 maja 2022. Zapisy do tych przedszkoli będą odbywać się elektronicznie od dnia 30 maja od godziny 15.00 do 3 czerwca.
W miesiącu lipcu dyżur wakacyjny pełni:
-Publiczne Przedszkole Nr 2 w Sędziszowie Małopolskim
-Oddział Publicznego Przedszkola Nr 1 przy ul. Legionów Polskich 17 w Sędziszowie Małopolskim
-Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej
W miesiącu sierpniu dyżur wakacyjny pełni :
-Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja21
-Publiczne Przedszkole Nr 4 Zespole Szkół w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich (os. Wolica Piaskowa)
-Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej
-Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim
Harmonogram zgodny jest z Zarządzeniem Nr98/2022 Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 23 maja 2022r.
Zgodnie z art. 31 Konwencji o Prawach Dziecka rodzice/opiekunowie prawni powinni uwzględnić prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego poprzez zaplanowanie mu przerwy wakacyjnej.
W dniu dzisiejszym grupa „Żabek”, „Misiów” i „Biedronek” z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej do Ropczyc .
Dzięki uprzejmości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć jak wygląda praca strażaka. Jako pierwsze odwiedziliśmy Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP, skąd, jak sama nazwa wskazuje, kieruje się akcjami ratowniczymi, odbiera się telefony i wydaje rożne dyspozycje. Następnie zwiedzaliśmy samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dzieci dowiedziały się dużo o ich trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Chętne przedszkolaki miały okazję położyć się na desce ratowniczej, przymierzyć strój strażaka, hełm oraz zwiedzić wóz strażacki w środku. Dzieci mogły również podziwiać zjazd strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się lanie wodą z węża gaśniczego. Na szczęście pogoda nam sprzyjała więc było przy tym dużo zabawy i radości, a z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.
Składamy serdeczne podziękowania pracownikom PSP za to, że zechcieli nas gościć w swojej komendzie i umożliwienie dzieciom przybliżenia pracy strażaka. Tak zdobyta wiedza zostanie na długo w ich pamięci.
20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. Z tej okazji w naszym przedszkolu przeprowadzone zostało wiele działań, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół, pokonywanie strachu przed tymi pożytecznymi owadami, ale również pomoc pszczołom w ich przetrwaniu.
Zgodnie z przepisami przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.
W przypadku naszego przedszkola wnioskujemy, aby w miesiącu lipcu dyżur pełniło Przedszkole przy ul. Legionów Polskich 17, a w sierpniu Przedszkole przy ul. 3 Maja 21.
Harmonogram dyżurujących przedszkoli publicznych z terenu naszej gminy, do których rodzice/prawni opiekunowie będą mogli zapisać dziecko zawarty będzie w Zarządzeniu Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego. Zostanie ono opublikowane w najbliższych dniach.
Informacje dotyczące dyżuru wakacyjnego będą zamieszczane na stronie internetowej przedszkola w zakładce: AKTUALNOŚCI
W dniu wczorajszym dzieci z grupy „Misie”, w ramach zajęć edukacyjnych wybrały się z wizytą do „Domowej Kuchni”- pobliskiej pierogarnii. Dzięki uprzejmości właścicielek mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób powstają tradycyjne pierogi, jak wygląda maszyna do wałkowania ciasta i zlepiania pierogów. Panie przygotowały wcześniej ciasto i farsz, a następnie dzieci z zaciekawieniem obserwowały produkcję pierogów krok po kroku. Na koniec gotowe pierożki trafiły do brzuszków naszych przedszkolaków. Dzieci zjadły je ze smakiem, a panie dodatkowo obdarowały je sokiem w kartoniku.
Po wyjściu z „Domowej kuchni” udaliśmy się do sklepu spożywczo-przemysłowego „Jubilatka”. Tam wyszła do nas jedna z pracownic sklepu i zaprosiła nas do środka. Zwiedzanie zaczęliśmy od magazynu, gdzie jako klienci sklepu nie mamy wstępu. Dzieci mogły zajrzeć również do biura, w którym pracownica sklepu wyjaśniła skąd się biorą ceny na półkach. Mimo chłodu „Misie” z zainteresowaniem zaglądały rówież do chłodni z mięsem i produktów spożywczych. Przedszkolaki miały okazję obserwować pracę ekspedientki, poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie. "Misie" z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki, lodówki. Wizyta w sklepie była zarówno doskonałą lekcją pod względem właściwego zachowania się w miejscu użyteczności publicznej, jak również ogromną frajdą dokonania w nim wspólnego zakupu. Panie ekspedientki były tak miłe, i pozwoliły naszym podopiecznym spróbować nabić towar na kasie fiskalnej. Wczorajsza wizyta w pierogarnii i w sklepie była bardzo cennym do świadczeniem dla naszych podopiecznych, a dzieci wyszły bardzo zadowolone i pełne wrażeń.
Serdecznie dziękujemy paniom, z obu odwiedzanych obiektów, które przyjęły nas z dużą sympatią i serdecznością.
Dziś w naszym przedszkolu gościł teatrzyk Zielony Melonik ze spektaklem pt. „Zabawa to trudna sprawa”. Literacka fikcja w sposób przejrzysty i zrozumiały mówiła o budowaniu relacji, umiejętności konstruktywnej komunikacji i sposobach dojścia do kompromisu oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci żywiołowo reagowały na poszczególne sceny, podpowiadały jak prawidłowo należy się zachować. Aktorki włączyły dzieci do wspólnej zabawy, wyzwalając ich spontaniczność i kreatywność.
Dziś po raz ostatni, w tym roku przedszkolnym odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Tym razem dzieci miały okazję posłuchać najpiękniejszych walców świata. Próbowały nauczyć się kroku podstawowego walca. Dowiedziały się jaka najsłynniejsza wiedeńska rodzina przyczyniła się do popularności tego tańca. Poznały budowę i brzmienia oboju oraz klarnetu, dowiedziały się czym różnią się te instrumenty. Serdecznie dziękujemy muzykom za tegoroczne audycje. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Patriotyczne, majowe święta są okazją do rozmów o zawodach, o owocach ludzkiej pracy i szacunku do pracy. O symbolach narodowych, a w szczególności o biało czerwonej fladze. O Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, pierwszej w Europie, będącej wielkim osiągnięciem społeczno- prawnym. Jej znaczenie tłumaczymy dzieciom wierszem "Dzień majowy":
W pewien piękny dzień majowy zebrały się mądre głowy.
Bardzo długo rozmawiali, losy kraju omawiali
Chcieli by się lepiej żyło, by nic ludzi nie martwiło.
W końcu wszystko ustalili, jak Polacy będą żyli.
Spisano prawa i zasady, obowiązki ustalono,
a tym samym w naszym kraju, ład w narodzie wprowadzono.
Praw i zasad zbiór spisany Konstytucją nazywany.
W ten sposób rozwijamy poczucie przynależności narodowej, kształtujemy postawę szacunku do naszego kraju i wzbogacamy zasób wiedzy i słownictwa związanego z omawianym tematem.
W słoneczny, czwartkowy poranek, 28 kwietnia, instrumentaliści z Filharmonii Podkarpackiej zabrali dzieci w muzyczną podróż po Polsce i miastach, które w swojej symbolice posiadają hejnał. Przedszkolaki dowiedziały się czym on jest, na czym jest grany i jaką dawniej pełnił rolę. Okazało się, że prawie 60 miast ma swój hejnał, a wśród nich jest też Rzeszów, stolica naszego województwa. Najbardziej znanym wśród dzieci okazał się oczywiście krakowski hejnał mariacki, grany zwieży kościelnej co godzinę na trąbce. Dzieci podczas audycji poznały również budowę i brzmienie ukulele i gitary basowej oraz tańczyły przy piosenkach o chochlikach i zielonym zajączku, rozwijając swoje poczucie rytmu i czerpiąc radość ze wspólnej zabawy.
ROZSTRZYGNIĘCIE GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO NA „ SENSORYCZNĄ OZDOBĘ WIELKANOCNĄ”
Z przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs plastyczny pt. „SENSORYCZNA OZDOBA WIELKANOCNA” został rozstrzygnięty. Wykonane prace były bardzo ciekawe i staranne. Dziękujemy za zaangażowanie!
I miejsce – Zuzanna Feret (Odział Przedszkolny w Czarnej Sędziszowskiej)
I miejsce – Miłosz Grobelny (Publiczne Przedszkole nr. 4 w Sędziszowie Młp.)
II miejsce – Liliana Feret (Odział Przedszkolny w Czarnej Sędziszowskiej)
II miejsce – Zuzanna Kozek (Odział Przedszkolny w Zagorzycach Dolnych)
III miejsce – Oliwier Baster (Publiczne Przedszkole nr. 2 im J. Korczaka w Sędziszowie Młp.)
WYRÓŻNIENIA
Sebastian Kret (Odział Przedszkolny w Czarnej Sędziszowskiej)
Jakub Kozek (Odział Przedszkolny w Zagorzycach Dolnych)
Kamila Daniel (Odział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Szkodnej)
Gratulujemy!
W poniedziałek, 25 kwietnia przedszkolaki z grupy "Pszczółek" i "Biedronek" obejrzały przedstawienie "Pinokio", które odbyło się na scenie Miejskiego Domu Kultury. To teatralna adaptacja znanej na całym świecie książki Carlo Collodiego o tym samym tytule. Ta przepiękna, czasami pełna humoru a czasami wzruszająca opowieść o wystruganym z drewna pajacyku, który staje się prawdziwym chłopcem, uczy jak żyć w świecie pełnym pokus. Pinokio na własnych błędach uczy się jak odróżniać dobro od zła, jak słuchać swojego sumienia i co jest w życiu najważniejsze. Pełna zabawnych przygód historia niesie ponadczasowe wartości oraz naukę dla widzów. Spektakl rozwija umiejętności w zakresie percepcji wizualnej oraz uważnego słuchania tekstów interpretowanych artystycznie. A najważniejsze- kształtuje wrażliwość naszych pociech, dostarcza niezapomnianych wrażeń i przeżyć , budujących ich wewnętrzny system wartości, przekonuje, że w życiu warto być dobrym i uczciwym, a nauka, praca to nie jest zło konieczne, tylko wrota do odpowiedzialnego życia, pełnego miłości, przyjażni i troski o najbliższych.
W Światowy Dzień Ziemi- 22 kwietnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w zielony kolor, który wraz z niebieskim przedstawiany jest jako przyjazny naturze. Zajęcia rozpoczęły się od odczytania listu od Przyrody. Przedszkolaki odpowiadały na pytania zawarte w treści, oglądały film edukacyjny o tematyce proekologicznej, wspólnie wykonały plakat Przyjaciela Ziemi. W ogrodzie obserwowały budzącą się do życia przyrodę oraz wysiewały nasiona roślin ozdobnych w celu upiększenia przedszkolnego ogrodu. Światowy Dzień Ziemi to okazja do wprowadzania i utwalania wiedzy i umiejętności związanych z kształtowaniem postaw proekologicznych, poszanowania otaczającej przyrody, uświadamiania szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz wyjaśniania pojęcia ekologia.
W dniu 22 kwietnia (tj. piątek) obchodzić będziemy Światowy Dzień Ziemi
w związku z tym prosimy, by dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono.
1 kwietnia obchodzimy nie tylko pełen żartów Prima Aprilis, ale także Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. W tym dniu organizowane są zajęcia uświadamiające istotną rolę ptactwa w życiu człowieka oraz potrzebę ochrony zagrożonych gatunków. Z okazji Ich Święta dzieci oglądały filmiki i zdjęcia o ptakach, nazywały wybrane gatunki, poznawały ich budowę i charakterystyczne cechy: dziób, ciało pokryte piórami, znoszenie jajek. Zrozumiały również jak można ptakom pomagać budowaniem budek lęgowych, dokarmianiem i wystawianiem pojemników z wodą. Dzieci rysowały ptaszki, liczyły je, bawiły się w ptaszki i śpiewały o nich. Największą nispodziankę zrobił nam dziadzio Igora z grupy' Pszczółek", który własnoręcznie zrobił nam nowiutką, drewnianą budkę lęgową dla skrzydlatych gości. Dziękujemy panie Marku! Nasz pan konserwator powiesi ją w ogrodzie w najbliższe, pogodne dni.
Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków, którzy w ramach udziału w akcji #szkolazwiatrem zostali nagrodzeni dyplomem oraz drobnymi upominkami.
W dniu dzisiejszym przedszkolaki z grupy „Misie” i „Biedronki”, dzięki uprzejmości Pani Ani Czarnik, mamy jednego z przedszkolaków, wzięły aktywny udział w warsztatach ceramicznych. Pani Ania - artystka, ceramik- wprowadziła dzieci w niezwykły świat ceramiki, opowiedziała o właściwościach gliny, pokazała pracę z gliną, oraz omówiła etapy powstawania gotowego produktu. Artystka była bardzo dobrze przygotowana i zaprezentowała nam szereg narzędzi, dzięki którym mogliśmy formować nasze wytwory. Każdy przedszkolak dostał swój kawałek gliny do zgniatania, wałkowania i zdobienia. Ponieważ zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych, tematem naszych prac było wielkanocne jajo, jak również baranki lub inne figurki wg wyobraźni dzieci.
Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia dzieciom autentyczną frajdę! Nasze przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w warsztatach, a Pani Ania otrzymala od nas Dyplom Przyjaciela Przedszkola.
Wodę kochamy, więc ją oszczędzamy.
22 marca to Światowy Dzień Wody. W naszym przedszkolu tradycyjnie przyłączyliśmy się do świętowania. Na co dzień często zapominamy jak ważny dla nas jest ten płyn. Dlatego nasze przedszkolaki zapoznały się dzisiaj z rolą wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt. Badały i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor, odgłosy jakie wydaje woda, badały wodę za pomocą dotyku. Zgłębiały również swoją wiedzę dotycząca obiegu wody w przyrodzie, kształtowały umiejętności przewidywania i wnioskowania na podstawie obserwacji, doświadczeń. Poznały metody skutecznego oszczędzania wody. Wykonywały również prace plastyczne związane z tym tematem. Dzieci z zaciekawieniem włączały się w zajęcia i dzieliły się swoimi pomysłami i doświadczeniami z wodą.
Dziś Pierwszy Dzień wiosny. Dla naszych najmłodszych odkrywców niezwykle ważne jest poznawanie otaczającego ich świata, a zabawy na Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu były dla nich idealnym pomysłem na wypełnienie czasu. Dzieci od rana były wprowadzane w wiosenny nastrój poprzez różnego rodzaju zabawy muzyczne, gry, rozmowy o pierwszych oznakach wiosny, tworzenie prac plastycznych, sadzenie roślinek , śpiewanie piosenek. Pogoda nam sprzyjała, więc nie omieszkaliśmy wyjść na świeże powietrze. Były spacery po okolicy przedszkola, a także zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Nasi najmłodsi mogli dziś doświadczyć, jak świat nabiera kolorów, drzewa puszczają pierwsze liście, z ziemi wyrasta zielona trawa i pierwsze kwiatki wychodzą na powierzchnię.
21 marca, to również Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu, w ramach akcji społecznej Dzień Kolorowej Skarpetki, okazaliśmy naszą solidarność, akceptację i zrozumienie dla osób z Zespołem Downa. Poprzez włożenie dwóch, kolorowych skarpetek daliśmy czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Dzieci obejrzały także krótkie reportaże o osobach z Zespołem Downa, malowały kolorowe skarpetki i rozmawiały z wychowawcami na ten temat.
Dzisiejszy dzień, w naszym przedszkolu, przebiegał w radosnej, barwnej i aktywnej atmosferze.
21 MARCA
I DZIEŃ WIOSNY,
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
21 marca, to nie tylko I Dzień Wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa.
Dlatego nasze przedszkole przyłącza się do akcji. Zachęcamy wszystkie dzieci, aby w tym dniu (poniedziałek), założyły kolorowe skarpetki (dwie różne).
Okażemy w ten sposób Solidarność z osobami z Zespołem Downa.
Bądźmy razem, bądźmy kolorowi i weseli.
„Kimkolwiek jesteś, bądź dobry.”
Abraham Lincoln
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom z naszego przedszkola za tak serdeczne włączenie się w akcję „Pomoc dla dzieci z Ukrainy”. Dzięki Państwa pomocy zebraliśmy dla dzieci z Ukrainy m. in.: bloki rysunkowe i kolorowe, kredki, farby, kolorowanki, flamastry, plasteliny, puzzle, gry, pluszowe przytulanki, różnego rodzaju zabawki dla chłopców i dziewczynek, plecak z całym wyposażeniem oraz artykuły higieniczne. Za każdy „dar serca” bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że w tak trudnym i smutnym czasie jaki nastał „dary serca” jakie Państwo przekazali pomogą chociaż na chwilę zapomnieć dzieciom ukraińskim o tych strasznych wydarzeniach i wywołają uśmiech na ich twarzach.
We wtorek starszaki zapoznały się z treścią i ilustracjami utworu Nikosia z grupy „Pszczółek”, napisanego wspólnie z mamą, laureata Konkursu Literacko-Plastycznego „Legenda o Sędziszowie Małopolskim. Jego dzieło przedstawia „Nie całkiem prawdziwą legendę” związaną z naszym miastem. Słuchacze docenili talent pisarski, wątki realistyczne i fantastyczne, okraszone dużą dozą humoru. Ilustracje do tekstu wykonał Nikoś samodzielnie. Jego praca została doceniona przez władze miasta i doczekała się publikacji w formie kolorowej broszurki.
Z okazji 539 rocznicy nadania praw miejskich dzieci utrwaliły swoją wiedzę o mieście , budując swoją tożsamość, poczucie przynależności i lokalny patriotyzm.
Obecnie wystawę prac konkursowych można podziwiać w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie z Filią w Sędziszowie Małopolskim. Serdecznie wszystkich zapraszamy do obejrzenia wystawy.
W dniu dzisiejszym naszych najmłodszych słuchaczy po raz kolejny odwiedzili muzycy z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa z audycją zatytułowaną „Znów przyszła wiosna”. Wiosna maluje dźwiękami cudowne pejzaże w szaro-burym świecie. Przenosi nas w świat intrygujących efektów dźwiękonaśladowczych, a sprawne uszy mogą wychwycić w utworach między innymi odgłosy natury, zachodzące w niej zjawiska czy też dźwięki naśladujące, np. śpiew ptaków czy szczekanie psa. Wspólnym, radosnym śpiewem witaliśmy tę zbliżającą się porę roku. Sposób prezentacji instrumentów, jak również wykonane utwory spotkały się z bardzo miłym przyjęciem naszych przedszkolaków.
Zachęcamy Państwa do włączenia się w zbiórkę prowadzoną przez OSP Wolica Ługowa. Każdy z nas może pomóc!
Na obecną chwilę najbardziej potrzebne są:
Artykuły żywnościowe:
konserwy, produkty suche, dania w słoiczkach dla dzieci, mleko modyfikowane itp.
Artykuły medyczne i higieniczne:
opatrunki, chusteczki nawilżane, pampersy, szczoteczki do zębów, mydło, środki czystości, pasty do zębów itp.
Tekstylia: nowe pościele, ręczniki, koce, śpiwory itp.
Prosimy nie oddawać odzieży!
Zbiórka prowadzona jest:
28 lutego, 1- 4 marca w godzinach 10.00-12.00 i 13.00-16.00 oraz 5 marca (sobota) w godzinach 8.00-15.00.
Dziś 28 lutego świętowaliśmy Dzień Niedźwiedzia Polarnego dzieci dowiedziały się dużo ciekawostek min; że Niedźwiedzie polarne zamieszkują Arktykę, Grenlandie, oraz północne rejony Ameryki Północnej i Azji. Zwierzęta te są świetnie przystosowane do życia w lodowym środowisku Arktyki – ich biało- żółte futro jest bardzo grube i długie, co zapewnia ochronę przed zimnem. Wszyscy wspólnie tańczyli najpierw taniec” pingwina”, później „Stary niedźwiedź mocno śpi”. W rytm puszczonej muzyki dzieci naśladowały Niedźwiedzie podczas spaceru. Na zakończenie zajęć przedszkolaki przygotowywały pracę plastyczną „Niedźwiedzie ”. Wykazały się dużą kreatywnością i zdolnościami plastycznymi, prace można podziwiać w przedszkolnym holu.
Wraz z atakiem Rosji na Ukrainę wszyscy odczuwamy niepokój i strach przed tym, co może przynieś kolejny dzień. Niestety te wszystkie lęki i niepokoje związane z obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą odbijają się bezpośrednio na dzieciach, które są doskonałymi obserwatorami. Maluchy nawet jak nie rozumieją, co się dzieje, to obcując ze zdenerwowanymi rodzicami, chłoną takie emocje.
Szanowni Rodzice stanęliśmy przed niezwykle trudnym i poważnym wyzwaniem – wytłumaczenia dzieciom, co się stało. Dlaczego ich beztroskie dzieciństwo jest zagrożone. Dlaczego w telewizji, internecie wszyscy pokazują straszne zdjęcia, filmy, mówią ze strachem o przyszłości. Nie możemy zostawić ich z tym problemem samych. Unikanie rozmowy na tak poważny temat może spowodować, że dziecko zacznie się bać, a po wszelkie informacje będzie sięgać do mediów społecznościowych i plotek rówieśników.
Jak przygotować się do rozmowy?
Najważniejsze jest, by dzieci dowiadywały się wszelkich wiadomości od rodziców, którzy zapewnią im bezpieczeństwo. Według psychologów przede wszystkim należy samodzielnie się uspokoić i ochłonąć. Zdenerwowanie nic tu nie pomoże, a może jedynie pogorszyć sytuację. Kiedy już rodzic wie, że jest w stanie porozmawiać na temat wojny na Ukrainie, powinien się zastanowić, jakie informacje są najistotniejsze i ile z nich należy przekazać dziecku.
Najważniejszą zasadą jest mówienie dzieciom prawdy. To jest podstawa. Druga ważna sprawa to odpowiadanie na pytania dzieci adekwatnie do ich wieku, czyli poziom szczegółowości musi być dostosowany do tego, ile mają lat.
Jeżeli istnieje jakaś obawa, że dana informacja jest za trudna dla dziecka, to można odpowiedzieć na jego pytanie na bardzo ogólnym poziomie. Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe, nie ma co epatować trudnymi emocjami, że ktoś cierpi, kogoś bardzo boli, bo to może je dodatkowo stymulować. Należy pokazać, że świat jest zróżnicowany i że są inni ludzie, którzy chcą tej wojnie zapobiec, że dbają o nasze bezpieczeństwo, że my też możemy pomóc. Poczucie bezpieczeństwa dziecka powinno być budowane o rzeczywiste przesłanki. Można powiedzieć, że jest ktoś taki na świecie, kto robi złe rzeczy, ale że tak nie można. Nie należy też zapominać o swoich emocjach i powiedzieć, że ludzie się boją i to jest normalne uczucie.
Psycholog zaznacza, że trzeba uważać, jakie informacje docierają do dziecka nie tylko z mediów, ale również od rówieśników, czy innych osób. Należy ograniczyć dostęp do różnych treści, które są pokazywane w mediach, tak żeby dziecko nie było ciągle stymulowane przez te informacje.
Jeśli dziecko zachowuje się normalnie, wykonuje swoje obowiązki, jest w pozytywnym nastroju, to nie ma takiej potrzeby, by samodzielnie rozpoczynać temat. Jeśli mamy świadomość, że dziecko mogło gdzieś się spotkać z takimi informacjami, możemy zapytać, co się działo, upewnić się, czy było świadkiem takich rozmów i ewentualnie wtedy zacząć temat. Natomiast, jeśli dziecko jest rozdrażnione, nerwowe, należy zapytać, co się dzieje. Powiedzieć, że widzimy, że jest przygnębione i czy chce w związku z tym porozmawiać. Trzeba dać mu sygnał, że akceptujemy jego emocje i jeśli tylko będzie chciało porozmawiać, zawsze może się do nas zwrócić.
Jak zredukować lęk u dzieci? Można wykorzystać różne formy bajek, ćwiczenia relaksacyjne, treningi uważności, by skoncentrować dziecko na tym, co się wokół niego dzieje.
Bywa tak, że nie zawsze wiemy co przyniesie przyszłość. Dziecko musi mieć świadomość, że to wszystko kiedyś się skończy, po prostu minie.
P O M O C D L A D Z I E C I
Z U K R A I N Y
W porozumieniu z Poradnią Psychologiczną – Pedagogiczną w Ropczycach od dziś w naszym przedszkolu będziemy prowadzić zbiórkę dla dzieci, które przybyły na nasz teren z Ukrainy. Zbieramy: kredki, bloki, ciastolinę, koraliki, gry, kolorowanki /prosimy by rzeczy były nowe/. Pierwsza odsłona zbiórki potrwa do piątku – 4 marca.
Szanowni Rodzice
Z całego serca dziękujemy za dotychczasowa współpracę i życzliwość. Podobnie jak w latach ubiegłych zwracamy się do Was z prośbą przekazania 1% podatku na rzecz naszego przedszkola. Darowizna zgromadzona na naszym koncie zostanie wykorzystana w całości na cele przedszkolne takie jak dofinansowanie wycieczek, organizację uroczystości (dzień przedszkolaka, bal karnawałowy, dzień dziecka) , zakup dodatkowych pomocy dydaktycznych, zabawek.
Odzyskajcie w całości kwotę z 1% podatku i sprawcie, żeby wróciła prosto do Waszych dzieci.
Wystarczy do zeznania PIT 36 i PIT 37 wpisać następujące informacje:
Cel: PP 1 SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI 6359, KRS 0000270261
Za okazaną pomoc z góry serdecznie dziękujemy !
WYZWANIE III- Hotel dla owadów WYZWANIE IV- Ptasi bar
Bardzo dziękujemy Panu Robertowi za materiał, a Panu Grzegorzowi za wykonanie pięknej i solidnej konstrukcji "hotelu dla owadów". Oczywiście nasi milusińscy mieli swój wkład w realizację tego zadania. Podczas zajęć w ramach programu "Dzieci mają wychodne" przedszkolaki systematycznie zbierały elementy do wykończenia domu tj. korę, szyszki, suche trawy itp.
„Szkoła z Wiatrem 2021” - to właśnie w tą akcję zaangażowały się straszaki z naszego przedszkola. Akcja zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Akcja #szkolazwiatrem ma na celu promowanie odnawialnych źródeł energii, w szczególności lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Dzieci poprzez udział w obserwacjach, doświadczeniach, eksperymentach oraz zabawach dowiedziały się: czym jest energia i skąd się ją czerpie, czym są odnawialne i nieodnawialne źródła energii. Ponadto obejrzały film edukacyjny „Niech wieje wiatr” który w znacznym stopniu usystematyzował ich zasób wiedzy. Na zakończenie wykonały wiatraki przy pomocy których poszukiwali miejsc w terenie oraz określały gdzie wiatr wieje najsilniej. Tego rodzaju zajęcia przyczyniły się w istotnym stopniu do rozwinięcia świadomości ekologicznej związanej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do Akcji Ekologicznej polegającej na zbiórce zużytych baterii.
W tym roku szkolnym po raz kolejny nasze przedszkole weźmie udział w tym programie, którego jednym z elementów jest zbiórka zużytych baterii i telefonów komórkowych. Przez cały rok szkolny tj. od września do maja będziemy zbierać zużyte baterie oraz telefony komórkowe do pojemnika (w kształcie baterii) wystawionego w przedsionku przedszkola.
Każda bateria ma znaczenie! Akcja ma wymiar ogólnopolskiego konkursu i od liczby zebranych baterii zależy czy nasze przedszkole otrzyma atrakcyjną nagrodę!
Nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili artyści z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa. Podczas audycji muzycznej w miesiącu lutym dzieci poznały genezę sceniczną form wokalno – instrumentalnych takich jak opera, operetka i musical. Dzieci dowiedziały się także jakie sławne nazwiska miały wpływ na ich powstawanie i rozwój. Kontakt z operetką czy musicalem wnosi wartości w życie młodych ludzi, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość estetyczną oraz umiłowanie piękna.Dzieci z wielką radością i zainteresowaniem uczestniczyły w audycji muzycznej.
W grudniu 2021r. chętne przedszkolaki z najstarszych grup wzięły udział w konkursie na kartkę świąteczną Orszak Trzech Króli - organizowanym przez Bibliotekę Publiczną oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Jest nam bardzo miło poinformować, że komisja konkursowa wyróżniła kilka prac naszych podopiecznych.
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele dni. Nic więc dziwnego, że już od samego rana do naszego przedszkola przybywały piękne królewny, rycerze, super bohaterowie, biedronki, czarownice i wszelkiego rodzaju zwierzątka. Dzieci z radością prezentowały przepiękne kostiumy.
Zaraz po śniadaniu rozpoczął się bal. Dzieci świetnie się bawiły tańcząc i uczestnicząc w różnych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło,a uśmiech nie znikał z twarzy nawet mimo chwilowego zmęczenia. Po krótkiej przerwie i pysznym poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. No cóż… następny taki bal dopiero za rok.
„Bogatym nie jest ten, kto posiada,
lecz ten, kto daje.” – św. Jan Paweł II
„HERBATKA DLA BABCI I DZIADKA”-swoje babcie i dziadków kochamy o innych, samotnych też pamiętamy.
Dziękujemy wszystkim Rodzicom, dzieciom i sympatykom naszego przedszkola za włączenie się w akcję „Herbatka dla babci i dziadka”, której celem było zorganizowanie upominków dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Rudzie .
Zbierane drobiazgi i słodkości sprawiły wielką radość samotnym seniorom, którzy Dnia Babci i Dziadka nie mogą obchodzić w gronie najbliższych.
Do upominków przedszkolaki dołączyły własnoręcznie przygotowane laurki z życzeniami, babeczki i domowe wypieki.
Serdecznie dziękujemy za Państwa życzliwość i wsparcie, które jak zwykle przerosło nasze najśmielsze oczekiwania :)
Poniżej podziękowanie jakie DPS w Rudzie zamieścił na swojej stronie www.
21 i 22 stycznia to dni, w któryczh szczególnie pamiętamy o najbliższych naszym sercom- Dziadkach. Przedszkolaki dla swoich babć i dziadków przygotowały wyjątkowe laurki , które wręczą wraz z piosenkami i wierszykami.
Wszystki Babciom i Dzidzusiom naszych przedszkolaków składamy najserdeczniejsze życzenia: Dużo czasu wolnego, samych przyjemności, Jak najmniej kłopotów i wiele radości! Niech te dni będą dla Państwa pełne ciepła, radości, przeświadczenia o wartości jaką jesteście dla swoich najbliższych.
20 stycznia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Jak sama nazwa wskazuje, celem święta jest propagowanie wiedzy o tych sympatycznych ptakach. W czwartkowy poranek przenieśliśmy się zatem na Antarktydę, by lepiej poznać naszych eleganckich przyjaciół. Przedszkolaki korzystając z przygotowanych pomocy- zdjęć, książek, atasów przyrodniczych, filmów edukacyjnych- poznały miejsce występowania, wygląd i cechy chatakterystyczne tych zwierząt. Dowiedziały się, że wszystkie pingwiny są objęte ochroną i znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ciekawostki o pingwinach przeplatane elementami zabawy, tańca i zajęciami pastycznymi na pewno na długo zostaną w pamięci dzieci.
Zaczynamy wielką rozgrywkę!!!
Rozpoczął się ogólnopolski finał plebiscytu Święć się z Energą, w którym Sędziszów Małopolski reprezentuje Podkarpacie.
Dzięki głosom mieszkańców i wszystkich, którym podoba się tegoroczna iluminacja, nasze miasto wygrało I etap konkursu.
Teraz walczymy w wielkim finale. Zachęcamy wszystkich do głosowania.
Wystarczy zalogować się na stronie i codziennie oddawać 10 darmowych głosów
Nasze miasto ma szanse na tytuł Świetlnej Stolicy Polski, a nagrodą główną jest sprzęt AGD dla potrzebujących rodzin.
Głosowanie trwa do 25 stycznia 2022 r. do godz. 12.00.
Pozdrawiamy i dziękujemy za głosy :)
ZAPRASZAMY DZIECI I RODZICÓW
DO UDZIAŁU W PRZEDSZKOLNYM KONKURSIE
"LEGENDA O SĘDZISZOWIE MAŁOPOLSKIM"
Stwórzcie mini książeczkę o naszym mieście Sędziszowie Małopolskim. Zamknijcie między okładkami legendę o rycerzu Sędziszu. Wymyślcie tekst i obrazki.
(minimum 5 kartek w formacie A4 lub A5 - forma płaska bez żadnych sypkich, brudzących( np. plastelina) materiałów).
Termin składania prac 31 stycznia 2022r.
Szczegóły konkursu na stronie internetowej przedszkola Aktualności z dnia 3 grudnia 2021 oraz w przedszkolu.
PIĘKNE NAGRODY ufundowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021/2025 CZEKAJĄ !!!
21 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Jego celem było przybliżenie dzieciom informacji dotyczących ,,zimowych” zmian w przyrodzie, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu, wzbogacenie ich wiedzy na temat zwierząt zamieszkujących krainy lodu, a przede wszystkim wspólna zabawa przy zimowych, radosnych piosenkach. Śnieżna aura stała się także doskonałą okazją do obserwacji przyrodniczych, eksperymentów oraz zabaw na śniegu.
Dziś w naszym przedszkolu zapanowała niezwykła atmosfera. Od samego rana trwały przygotowania do Wigilii. Każda grupa nakryła stoły białymi obrusami, ułożyła stroiki i Wigilijne sianko. Przy dźwiękach kolęd dzieci łamały się opłatkiem i składały sobie świąteczne życzenia. Przedszkolna Wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.