Grupa Pszczółek miała przyjemność wiząć udział w ogólnopolskim projekcie "Bliżej Pieska".
Aktualności
Rok szkolny
"Motylki" poznały kolejne warzywo w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego WITAMINKI.
Grupa Żabki przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Program został opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Główne założenia programu:
- zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
- kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
W listopadzie grupa Żabki zrealizowała kolejny blok tematyczny projektu „Przedszkolaki wiedzą jak żyć zdrowo i sportowo”. W tym miesiącu przedszkolaki poznały zasady zdrowego odżywiania oraz piramidę zdrowego żywienia. Dzieci dowiedziały się również jakich produktów warto unikać w diecie. 6latki wzięły udział w warsztatach kulinarnych: tworząc kolorowe kanapki na śniadanko oraz owocową sałatkę na drugie śniadanie. Tworzenie swoich posiłków sprawiło dzieciom wiele radości.
Światowy Dzień Pluszowego Misia, obchodzny 25 listopada, jest jednym z najmilszych dni z kalendarza świąt nietypowych.Dzieci poznały ciekawą historię powstania pierwszych na świecie pluszowych misiów, które w zawrotnym tempie stały się popularnymi, wręcz niezbędnymi przytulankami każdego malucha, towarzyszami rozwoju, niejednokrotnie aż do dorosłości. Misie, jako bohaterowie licznych książek i bajek, pomagają w rozwijaniu zainteresowania literaturą i w kształtowaniu mowy dziecka. W ten dzień nawet dzieci starały się założyć ubranka w beżowo- brązowych, misiowych kolorach. Prezentowały i przedstawiały swoich towarzyszy na forum grupy. Podczas różnorodnych aktywności z pluszakami przedszkolaki doskonaliły umiejętności zabawy w zespole. Przy okazji została wspomniana prawdziwa historia żołnierskiego towarzysza i bohatera Misia Wojtka oraz zwrócono uwagę na potrzebę ochrony polskich brunatnych niedźwiedzi przed ekspansją człowieka i skutkami jego działalności Niecodzienne zajęcia dostarczyły przedszkolakom wiele radości .
W środę, 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku mija 35-rocznica ważnego wydarzenia- uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. To radosny dzień ale z poważnym przesłaniem. Dzieci na całym świecie podejmują różne działania i aktywności, pamiętając o swoich rówieśnikach, których prawa są łamane. Na znak solidarności z nimi wszystkie dzieci i nauczyciele przyszli do przedszkola ubrani na niebiesko. Grupa "Motylki" wraz z wychowawczynią- panią Agatą przygotowała występ teatralny podejmujący tematykę Praw Dziecka i koniecznosci ich przestrzegania. Była to okazja by uświadomić wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko może z nich korzystać. Przypomniano też sylwetkę Janusza Korczaka- mądrego, dobrego pedagoga i lekarza. Włączając się do akcji z UNICEF każda grupa przedszkolna uczestniczyła także w zajęciach edukacyjnych dotyczących praw dziecka. Nie zabrakło piosenek, błękitnych napisów i symboli, które zostały wykorzystane w trakcie przemarszu propagującego szczytne idee UNICEF pośród lokalnej społeczności.
Uroczystość Pasowania na przedszkolaka w grupie 3-letnich "Rybek" oraz 3 i 4-letnich, nowych "Pszczół" była wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci jak i rodziców. Podczas wokalnych, recytatorskich i tanecznych występów dzieci miały możliwość zaprezentowania tego, czego nauczyły się w pierwszych miesiącach uczęszczania do placówki. Rodzice natomiast byli świadkami tego, jak kończy się u ich pociech okres adaptacj, jak integrują się z grupą, jak serdeczne i pełne zaufania relacje nawiązały ze swoją wychowawczynią. Pani dyrektor pochwaliła dzieci za talent i umiejętności, odebrała przyżeczenie i dokonała uroczystego Pasowania na przedszkolaka. Gratulujemy naszym najmłodszym i życzymy im wielu radosnych chwil w przedszkolnych murach! Niech każdy dzień będzie pełen odkryć i uśmiechu!
Wychowankowie naszego przedszkola wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Sport to zdrowie" w którym Jaś z grupy "Motylki" zajął II miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki wykorzystywania seksualnego prowadzone przez pedagoga specjalnego. Zajęcia edukacyjne pt. "Gadki z psem-proste rozmowy o trudnych sprawach" to syntetyczna propozycja działań dająca możliwość omówienia z dziećmi ważnych treści przekazanych w specjalnie opracowanym filmie animowanym. Celem zajęć było nauczenie dzieci zasad, które mogą chronić je przed wykorzystywaniem seksualnym, rozwijanie umiejętności rozpoznawania sytuacji trudnych i niebezpiecznych oraz umiejętności odpowiedniego reagowania na nie. Dzieci dowiedziały się, że zawsze w niepokojącej je, trudnej sytuacji, powinny zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej.
Kanwą tematów poruszanych w scenariuszu jest akronim GADKI, którego poszczególne litery wyznaczają zasady, przydatne w edukacji związanej z ochroną dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem:
G – gdy mówisz „nie”, to znaczny „nie”
A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy
D – dobrze zrobisz mówiąc o tajemnicach, które cię niepokoją
K – koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy tylko do ciebie
I – intymne części ciała są szczególnie chronione
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z Warszawy oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, której członkiem jest Fundacja PRO-FIL z Rzeszowa. Partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka - Monika Horna-Cieślak. Wspierają ją również resorty polskiego rządu odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci.
Aby wyjaśnić znaczenie pojęcia "niepodległość" uświadamiamy dzieciom, że nasz kraj był w niewoli przez długie 123 lata. W tym czasie Polacy nosili ojczyznę w sercu wierząc, że przyjdzie dogodny czas na jej oswobodzenie. Wielu oddało życie na drodze do wolności. Wśród nich był nasz krajan, kapitan Franciszek Mach, obchodzący 9 listopada rocznicę urodzin. Stąd upamiętnienie jego sylwetki łączymy z obchodami Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada. W bieżącym roku wzniosłą i wzruszającą uroczystość z tej okazji przygotowała grupa "Żabki" wraz z wychowawczyniami- panią Anną i panią Magdaleną. Wyjątkowe wydarzenie uświetnili swoją obecnością inicjatorzy kultywowania pamięci o kpt. Franciszku Machu pan Stanisław Czapka i pani Krystyna Surman oraz zachwyceni występami swych pociech rodzice. Nie zabrakło inscenizacji, wierszy i pieśni, w których starszaki pokazywały swoje niewątpliwe talenty i zdobywały doświadczenie sceniczne. Z zadowoleniem i dumą obserwujemy jak kolejny rocznik przedszkolaków kształtuje w sobie pełną patriotyzmu postawę obywatelską. W naszej głowie wciąż rozbrzmiewa piękny fragment jednej ze śpiewanych przez dzieci pieśni:
"CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ?
TERAZ WIEM TO NA PEWNO
KAŻDE DZIECKO ZAWOŁA:
TO POLSKI DOM, POLSKA SZKOŁA!"
"Motylki" zrealizowały "rzepowe wyzwanie" w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego WITAMINKI.
Projekt "Mamo, tato, wolę wodę!" uczy jak ważną rolę w życiu każdego z nas pełni woda. Dzięki ciekawym materiałom dostarczonym przez organizatora "Pszczółki" bawiły się wyśmienicie wypełniając zadania i podejmując wyzwania pomagające bliżej poznać ten temat. Za nami pierwsze zajęcia. Z niecierpliwością czekamy na następne!
We wtorek, 5 listopada przedszkolaki gościły muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Dzieci uczestniczyły w audycji muzycznej "Piękno muzyki filmowej". Dzieci same przynały, że nie wyobrażają sobie filmów i bajek filmowych bez muzyki. Określiły, że byłoby to nudne. Właśnie utwory i piosenki towarzyszące filmom potrafią wpływać na naszą wyobraźnię w połączeniu z oglądanymi na ekranie obrazami. Muzyka ma znaczenie nie tylko w odbiorze filmowego obrazu, ale też kształtuje i potęguje nasze emocje i odczucia takie jak radość, smutek czy strach. Bawi i wzrusza i towarzyszy oglądanym przez nas dziełom szklanego ekranu od najmłodszych lat.
Grupa Żabki przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego pt. „Przedszkolaki wiedzą jak żyć zdrowo i sportowo”. W październiku grupa Żabki zrealizowała pierwszy blok tematyczny „Sport to zdrowie”. Do naszego przedszkola przybył gość: trener personalny, by przybliżyć dzieciom wartość jaką niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna. Dzieci utrwaliły ze sportowcem różne dyscypliny sportowe oraz opowiedziały o swoich ulubionych aktywnościach. Przedszkolaki wzięły udział w krótkiej gimnastyce oraz ćwiczeniach oddechowych poprowadzonych przez Pana Mateusza. Za sportową postawę dzieci dostały od trenera Medale Aktywnych Przedszkolaków. W ramach projektu Żabki wzięły również udział w pieszej wycieczce na stadion sportowy w Kawęczynie Sędziszowskim. 6latki , pomimo pokonanej długiej trasy, ochoczo przystąpiły do zajęć sportowych: rozgrzewki, biegów, gry w piłkę nożną oraz skorzystały z ćwiczeń na siłowni zewnętrznej. Dzieci udowodniły, że są we wspaniałej kondycji fizycznej i znalazły także siły i chęci na zabawy na pobliskim placu zabaw. Całe wydarzenie sprawiło dzieciom wiele radości.
Serdecznie dziękujemy Panu Mateuszowi za poświęcony czas oraz inspirowanie najmłodszych do zdrowego i aktywnego życia!
Dzięki uprzejmości ucznia Jeronimo z wymiany AFS pochodzącego z Argentyny, dzieci z grupy "Pszczółek" miały okazję obejrzeć przygotowaną przez niego specjalnie na potrzeby akcji "Podziel się Tradycją" prezentację, która opowiadała o obchodach święta "Noche de Brujas" w Argentynie.
28 października odbył się w naszym przedszkolu "Bal Wszystkich Świętych”. Tego dnia było jak w niebie. Dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych i aniołów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci i rodziców sala wypełniła się obecnością wielu świętych. Zabawę rozpoczął korowód świętych, następnie były opowieści i zagadki o świętych. Na Balu Wszystkich Świętych nie mogło zabraknąć tańca z pokazywaniem do znanego i lubianego przez dzieci przeboju Arki Noego “Taki duży, taki mały może świętym być”.
Grupa „Motylki” przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Gotuj się na zmiany”. Program ma na celu poznanie oraz wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych do codziennego życia. Poruszane podczas zajęć treści zwracają również uwagę na znaczenie ruchu oraz kwestię niemarnowania jedzenia. W ramach programu tworzone są dla przedszkoli eksperckie materiały, w tym scenariusze zajęć angażujące dzieci do wspólnej nauki poprzez zabawę. Organizator przewiduje cztery zadania w czasie trwania programu. Dziś zrealizowaliśmy pierwsze z nich „Dobre odżywianie, mądry ruch”.
25 listopada odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk „Zielony Melonik” z przedstawieniem pt. „Krótkie nogi”. Bohaterem tej opowieści był mały, rozkapryszony książę Karolek, który nie przepadał za szkołą - twierdził, że jest nudna. Królewicz, miał dość wypełniania królewskich obowiązków i postanowił pójść na wagary. Do tego pomysłu namawiali go koledzy m. in. małpka Pestka. Królewicz obiecał, że pójdzie do szkoły - jednak do niej nie poszedł. Skłamał, bo myślał, że nikt się nie dowie. Okazało się jednak, że kłamstwo ma krótkie nogi i prawda wyszła na jaw. Królewicz przeprosił, że źle zrobił i obiecał, że nie będzie więcej kłamał. Przedszkolaki dowiedziały się, że nie należy ulegać złym namowom kolegów, kłamstwo ma krótkie nogi i prawda zawsze wyjdzie na jaw, wypłynie na wierzch.
Już po raz drugi mamy przyjemność brać udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Czyściochowa Akademia".
W czwartek 17 października, całe nasze przedszkole przyłączyło się do akcji „Słońce dla Bohaterów”. Dzieci tworzyły słoneczne laurki i wspólnie zastanawiały się kim jest bohater i jak można nim być na co dzień.
Przedszkolaki odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Wolicy Ługowej aby wręczyć Strażakom- naszym miejscowym bohaterom- Słoneczną Laurkę w podziękowaniu za codzienne trudy pracy oraz pomoc społeczności lokalnej. Panowie przybliżyli swoim gościom specyfikę zawodu strażaka, opowiedzieli przedszkolakom o zasadach bezpieczeństwa, zapoznali dzieci z wyposażeniem remizy oraz wozu strażackiego.
Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń.
Raz jeszcze dziękujemy naszym lokalnym bohaterom
z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolicy Ługowej
za poświęcony czas oraz codzienną służbę !
?
"Motylki" zrealizowały "cukiniowe wyzwanie" w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego WITAMINKI.
Naszą przedszkolną tradycją stało się już branie udziału w projekcie czytelniczym KSIĄŻKA (DLA) PRZEDSZKOLAKA.
Grupa „Motylki” wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii "BohaterON- włącz historię!". Jest to akcja mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii XX wieku. Dzieci chętnie zaangażowały się w zajęcia o tematyce patriotycznej podczas, których poznały treść opowiadania Magdaleny Górskiej „Niezwykła piosenka”, tańczyły do utworu „WŁĄCZ HISTORIĘ”, dowiedziały się jak wyglądał uczestnik/uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz jakie role w powstaniu mogli pełnić jego najmłodsi uczestnicy. Malowały kadr z życia kamienicy i jej podwórza, widziany oczami kota Alojzego. Przedszkolaki zastanawiały się czym jest historia, po co się o niej mówi a także co to jest wolność, niepodległość oraz jak można dbać o ojczyznę. Zajęcia niosły ważny przekaz, potrzebny współczesnym dzieciom: trudnymi sprawami świata dorosłych powinni zajmować się dorośli, nie dzieci, każdy niezależnie od wieku może czynić dobro, dzieci mogą pomagać dorosłym, na swój sposób, zgodnie z tym co potrafią i na co są gotowe, a przyjaźń, miłość – to najcenniejsze, co można mieć.
W środę 2 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Empatii i Dzień Uśmiechu. Empatia to „pełne szacunku rozumienie tego, co w danym momencie doświadczają inni”. Rozpoznanie uczuć i potrzeb pozwala zaakceptować siebie i innych, jest też niezbędne, by w pełni być sobą, bez czego z kolei niemożliwe jest szczęście. W tym dniu przedszkole zamieniło się w magiczną, pełną szczęścia krainę. W każdej grupie na dzieci czekało wiele zabaw i pląsów przy muzyce, których myślą przewodnią był uśmiech i dobre samopoczucie. Były uśmiechnięte buźki, uśmiechowe zadania sprawnościowe i zakodowane emocje Była to również okazja do rozmów o radości. Dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych rozpoznawaniu uczuć, nauce empatycznego mówienia i słuchania.
.
30 września to data wyjątkowa- dzień chłopaka! Z tej okazji koleżanki z przedszkola zorganizowały dla swoich kolegów niespodziankę- Medale Super Chłopaka oraz złożyły serdeczne życzenia.
Wszystkim chłopcom, w dniu ich święta życzymy tego, co najlepsze: dużo uśmiechu, wspaniałych przyjaciół, wesołych oprzygód oraz spełnienia marzeń.
Grupa „Motylki” bierze udział w II edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Witaminki”. Dziś „Motylki” wykonały pierwsze wyzwanie, którego bohaterem był ziemniak.
Nasi wychowankowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję pomocy dzieciom z najbiedniejszych krajów Afryki, organizowaną przez Fundację Pomocy REDEMPTORIS MISSIO.
Zebraliśmy 43 szczoteczki oraz 30 tubek pasty do zębów. Wkrótce dary zostaną wysłane do siedziby Fundacji w Poznaniu, a następnie pojadą wraz z Misjonarzami do Afryki.
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW I DZIECI, KTÓRZY OKAZALI WIELKIE SERCE I WZIĘLI UDZIAŁ W AKCJI.
Tradycją w naszym przedszkolu stało się obchodzenie Europejskiego Dnia Języków Obcych.
W poniedziałek, 23 września przedszkolaki powitały Panią Jesień. Dzieci przynosiły do grupowych kącików przyrody dary jesieni: dynie, kukurydze , żołędzie, kasztany, szyszki, kolorowe liście, jabłka, gruszki i inne okazy oraz ozdoby. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o Jesieni, liczyły kasztany, rozmawiały o jesieni w parku, lesie i ogrodzie i wraz z paniami wyruszyły na spacer w poszukiwaniu oznak pory roku, która od dziś zagościła w naszym kalendarzu oraz przyrodzie. Grupa "Pszczoły" powitała Panią Jesień własnoręcznie wykonanymi sokami wyciśniętymi z jesiennych owoców.
We wrześniu przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskiej Kampani "Przytul się do drzewa" organizowanej przez Strażników Lasu. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na mądre i bezpieczne poruszanie się po lesie oraz uwrażliwianie na to, jakie są przyczyny pożarów. Odwiedzając pobliski las, dzieci zastanawiały się dlaczego drzewa są tak ważne dla środowiska. Zarówno spacer w zielone, naturalne miejsce jak i drzewoterapia okazały się być relaksujące.
Przytulając drzewa pokazaliśmy, że los lasów nie jest nam obojętny oraz wyraziliśmy nasz sprzeciw wobec celowym podpaleniom lasów.
Dnia 19 września, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka najstarsze grupy: Pszczółki, Motylki i Żabki wyruszyły na wycieczkę do Rancza w miejscowości Pstrągowa. Dzieci zwiedziły Mini Zoo, gdzie miały okazję karmić i głaskać oswojone zwierzęta. Następną atrakcją była wizyta w indiańskim namiocie Tipi, oglądanie widoków z wieży widokowej oraz letni kulig. Przedszkolaki posiliły się grillowanymi kiełbaskami i ruszyły spróbować swoich sił w parku linowym oraz na torze pontonowym. To była niezapomniana przygoda!
Najmłodsza grupa Rybki świętowa Dzień Przedszkolaka w przedszkolu: nie zabrakło zabaw z balonami, bańkami mydlanymi, zabaw ruchowych i tanecznych :).
Wszystkim przedszkolakom, życzymy samych radosnych chwil w naszym przedszkolu. Mamy nadzieję, że każdy dzień będzie dla Was wspaniałą przygodą i będzie niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Dnia 10 września w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna pt. "Leci mucha w mucholocie- wracamy z wakacji". Podczas pierwszego powakacyjnego spotkania, muzycy z Filharmonii Podkarpackiej śpiewali znane i lubiane przeboje piosenki dziecęcej.
Drodzy Rodzice,
serdecznie zapraszamy na ZEBRANIE ORGANIZACYJNE,
rozpoczynające nowy rok szkolny 2024/2025, które odbędzie się
29 sierpnia o godzinie 16.00 w przedszkolu przy ul. Legionów Polskich 17.
Po części ogólnej prowadzonej przez dyrektora odbędą się zebrania z wychowawcami poszczególnych grup.
Liczymy na Państwa obecność:)
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Przedszkola nr 1
Grupa "MOTYLKI" zrealizowała wszystkie wyzwania w ramach realizacji projektu edukacyjnego WITAMINKI promującego zdrowe nawyki żywieniowe.
Grupa MOTYLKI zrealizowała ostatnie wyzwanie w ramach realizacji projektu edukacyjnego WITAMINKI. Tym razem bohaterką wyzwania była rzodkiewka.
Grupa "Motylki" zrealizowała kolejne Witaminkowe wyzwanie. Tym razem w roli głównej wystąpił ogórek.
20 czerwca grupa "Misiów" wystąpiła przed rodzicami z okazji Dnia Rodziny i pożegnania przedszkola.
Dzieci ubrane w odświętne stroje podziękowały rodzicom za trud włożony w ich wychowanie, prezentując przygotowany na tę okazję program artystyczny. Żegnały się również ze swoimi paniami, całym personelem, a także młodszymi kolegami i koleżankami dziękując wszystkim za czas spędzony w przedszkolu, dobre serce, opiekę i przekazaną wiedzę.
Podczas uroczystej Gali wręczenia Oskarów - dzieci zaprezentowały się w róznych dziedzinach - potwierdzając tym samym zdobyte w przedszkolu umiejętnosci. Odbierając z rąk: pani dyrektor Sabiny Gibały, wychowawczyni Magdaleny Hossa, logopedy Doroty Wójtowicz-Rodzoń, księdza Krzysztofa Kalamaszka oraz przedstawiciela rodzców pani Natalki Kanach statutki oraz dyplom ukończenia przedszkola Misie stały się dumnymi absolwentami naszej placówki.
14 czerwca nasze przedszkole odwiedził Pan Sebastian Dyło- ratownik medyczny.
Podczas tego spotkania dzieci miały okazję zobaczyć akcesoria niezbędne w pracy ratownika oraz zapoznać się z instrukcją udzielania pierwszej pomocy. Dowiedziały się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wezwać pomoc. Jednym z najciekawszych elementów spotkania były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Dzieci najpierw przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według wskazówek próbowały naśladować masaż serca. Utrwaliły także numery telefonów ratunkowych. Zajęcia zostały przeprowadzone bardzo ciekawy i profesjonalny sposób. Panu Sebastianowi udało się połączyć zabawę z przekazywaniem bardzo istotnej wiedzy. Pamiętajmy, że jak mówił nasz gość, udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem i dlatego z tą tematyką należy oswajać dzieci już od najmłodszych lat. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie oraz wręczyliśmy ratownikowi piękne podziękowanie za przeprowadzone zajęcia.
Dziękujemy serdecznie Panu Sebastianowi Dyło za miłe spotkanie, poświęcony czas i przybliżenie specyfiki pracy ratownika medycznego.
Grupa „Motylki” w II semestrze roku szkolnego 2023/2024 kontynuowała realizację programu „Świat wartości przedszkolaka w klasyce literatury dziecięcej”. Celem programu było umożliwienie dzieciom dobrowolnego i spontanicznego udziału w zabawach z tekstem, rozbudzanie zainteresowań literaturą klasyczną, upowszechnianie czytelnictwa oraz kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno. Serdecznie dziękujemy rodzicom za włączenie się w realizację programu.
10 czerwca gościliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk „Zielony Melonik”. Przedszkolaki miały możliwość obejrzeć spektakl pt. „Mały”, który niósł za sobą bardzo ważne przesłanie o tym, że słowa mają ogromną moc i potrafią budować, ale mogą także niszczyć. Przesympatyczna myszka o imieniu Franio oraz zwierzęta mieszkające na sawannie pozwoliły naszym przedszkolakom spędzić miło czas oraz odkryć, że prawdziwa wartość tkwi wewnątrz nas. Główny bohater Franio, zmagał się z niskim poczuciem wartości ze względu na wzrost. Próbował coś z tym zrobić, ale ostatecznie zrozumiał, że rozmiar to tylko powierzchowność. Nawet jeśli na zewnątrz coś zmienimy, to wewnątrz pozostaniemy tacy sami. Kiedy zaakceptujemy siebie, łatwiej będzie nam zrozumieć i pokochać innych. Dzieci dowiedziały się także co to są komplementy, a gdy zadajemy komuś pytanie musimy poczekać na odpowiedź.
5 czerwca w naszym przedszkolu miała miejsce wyjątkowa i pełna radości inicjatywa – Dzień Sportu! Wydarzenie to było nie tylko okazją do zabawy, ale również do promowania aktywnego i zdrowego stylu życia. Specjalnie na tę okazję zaproszony został trener Klubu Sportowego Progres Kawęczyn Pan Marcin Daniel. Pod okiem trenera dzieci miały możliwość uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach sportowych, takich jak tory przeszkód, zabawy z piłką , kolorowymi pachołkami. Na koniec chętne dzieci wzięły udział w mini rozgrywkach piłki nożnej, które dostarczyły wielu emocji. Serdecznie dziękujemy kierownictwu Klubu Sportowego Progres Kawęczyn za pomoc w organizacji Dnia Sportu.
Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Z tej okazji Rada Rodziców zorganizowała zabawę z animatorem w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci mogły tańczyć, śpiewać i bawić się w różnego rodzaju zabawy z chustą, piłeczkami, pachołkami. Tego dnia w przedszkolu na dzieci czekała również smaczna niespodzianka czyli pyszne lody. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń, a z twarzy dzieci nie schodził uśmiech. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji tego cudownego dnia!
2 czerwca na Osiedlu Wolica Ługowa w Sędziszowie Małopolskim odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich "Moja Wolica Ługowa". Podczas festynu na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy przedszkolne. W barwnych strojach z motywami ludowymi mali artyści zatańczyli: „Poszło dziewczę po ziele”, „Na krakowskim Rynku”, „Kukułeczkę”, „Polkę dziadek" oraz zaśpiewali piosenkę „Pod zielonym dębem”. Wszystkie dzieci otrzymały od organizatorów imprezy słodki upominek. Po występach na przedszkolaków czekała moc darmowych atrakcji między innymi: warsztaty pieczenia proziaków, kiszenia kapusty, strażackie wyzwania, dmuchańce. Serdecznie dziękujemy Kołu Gospodyń "Moja Wolica Ługowa" za zaproszenie i wspaniałą organizację imprezy.
Grupa "Motylki" zrealizowała kolejne Witaminkowe wyzwanie. Tym razem w roli głównej wystąpił groszek Gucio.
W tym tygodniu w naszym przedszkolu dzieci z grupy „Pszczółki”, „Motylki” i „Żabki” świętowały Dzień Mamy. Po wielu tygodniach prób przedszkolaki wykonały przepiękne występy. U „Motylków” mamy zostały przeniesione na majową łąkę, gdzie panuwało wielkie zamieszanie. Każdy mieszkaniec tej wyjątkowej krainy chciał najlepiej jak potrafi wystąpić dla swojej mamy. Były tańce, piosenki, wiersze oraz gra na instrumentach. Dzieci z grupy „Żabki„ przygotowały występ pt. „Jesteś Mamo Skarbem Mym”, aby uczcić swoje mamusie i podziękować im za ich miłość i oddanie. Przedszkolaki zaprezentowały wesołą scenkę, w – której dwóch „gagatków” zorientowało się, że popełniło gafę zapominając o dzisiejszym święcie mamy!. Na szczęście z radą przyszły koleżanki, słynące z tego, że są zawsze dobrze przygotowane i zainspirowały chłopców pomysłem na prezent dla mamy. Otóż mogłaby to być pomoc mamusi w obowiązkach domowych. Żabki zaprezentowały również żywiołowy taniec „Let’s Twist again”, zamieniły się w chórzystów śpiewając „Ti Amo” oraz „Jesteś mamo skarbem mym”. „Pszczółki” zaprezentowały mamusiom swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne przedstawiając ogrodnicze treści. Po występie mali artyści złożyli swoim gościom moc życzeń oraz wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty.
Wszystkim Mamon życzymy spokoju, radości i mnóstwa pięknych chwil z ukochanymi dziećmi. Niech każdy dzień będzie dla Was pełen uśmiechu, miłości i spełnienia.
Nie tylko listopad jest miesiącem, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać o sprawach dotyczących naszej ukochanej Ojczyzny. W maju również miały miejsce szczególne wydarzenia, dzięki którym Polska stała się pierwszym krajem w Europie i drugim na świecie z własną konstytucją. O tych właśnie wydarzeniach dowiedzieliśmy się w trakcie majowego – ostatniego w tym roku przedszkolnym spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Serdecznie dziękujemy muzykom za tegoroczne audycje. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Zapraszamy naszych przedszkolaków wraz z rodzinami
na piknik organizowany przez
Koło Gospodyń Wiejskich "Moja Wolica Ługowa".
Szczegóły na plakacie powyżej :)
W czwartek 16 maja dzieci z grupy „Motylki”, „Żabki” i „Misie” wybrały się na autokarową wycieczkę do wioski indiańskiej w Zalasowej koło Tarnowa. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji takich jak: oglądanie eksponatów z XIX wieku, strzelanie z łuku, rzuty włócznią, rzuty na bizonie rogi, wyścigi węży, malowanie twarzy, indiański tor przeszkód oraz łowienie ryb. Przedszkolaki nauczyły się indiańskiej piosenki. Na obiadek czekała na dzieci grillowana kiełbaska, która po tylu atrakcjach smakowała wyśmienicie. Dzieci wzięły udział w warsztatach tworzenia indiańskich ozdób: naszyjników oraz drewnianych pamiątek. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wspomnień. Podczas powrotu zgodnie stwierdziły, że to była "najlepsza wycieczka w ich życiu i że podobało się im WSZYSTKO".
W Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek grupa „Misie” po raz kolejny została zaproszona do Biblioteki Publicznej w Kawęczynie na lekcję biblioteczną. Podczas zajęć dzieci utrwalały wiadości dotyczące korzyści jakie niesie ze sobą codzienne czytanie. Wysłuchały bajki o żółwiu Franklinie i zwierzętach z gospodarstwa domowego. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę „Bez obrazków”, w której nie ma ani jednej ilustracji! Cała tajemnica tkwi w sposobie czytania jej wspólnie z dzieckiem. Niezbędne jest bowiem u czytającego poczucie humoru, gotowość do zabawy głosem, słowami, intonacją i po prostu "wygłupiania się". Czytanie tej książki przez panią bibliotekarkę wywołało u dzieci salwy śmiechu. Dzieci pomimo zmęczenia długą trasą wróciły do przedszkola bardzo zadowolone z wycieczki.
Informujemy, że NASZE PRZEDSZKOLE pełni DYŻUR WAKACYJNY
w terminie od 12 – 30 sierpnia 2024 R.
Zapisy na w/w dyżur dla dzieci uczęszczających do naszego przedszkola trwają do 17 maja 2024 r.
Zainteresowanych dyżurem prosimy o wpisanie się na listy dostępne w przedszkolu.
W dniu 29.06.2024r. odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Wokalnego „O Złotą Nutkę”. Tego dnia spośród 30 uczestników jury wyłoniło 9 laureatów. W gronie wyróżnionych znalazła się Maja Basra z Grupy „Misie” . Finał konkursu odbył się 12 maja w Ropczycach. Serdecznie gratulujemy zakwalifikowania się do finału i życzmy dalszych sukcesów.
Dzieci z grupy „Motylki” w ramach zajęć edukacyjnych wybrały się z wizytą do „Domowej Kuchni” - pobliskiej pierogarnii. Dzięki uprzejmości właścicielek mogły zobaczyć, w jaki sposób powstają tradycyjne pierogi, jak wygląda maszyna do wałkowania ciasta i zlepiania pierogów. Panie przygotowały wcześniej ciasto i farsz, a następnie dzieci z zaciekawieniem obserwowały produkcję pierogów krok po kroku. Na koniec gotowe pierożki trafiły do brzuszków naszych przedszkolaków. Przedszkolaki zjadły je ze smakiem. Serdecznie dziękujemy paniom, które przyjęły nas z dużą sympatią i serdecznością.
Po wyjściu z „Domowej kuchni” dzieci udały się do sklepu spożywczo-przemysłowego „Jubilatka”.
We wtorek, 30 kwietnia w przedszkolu miały miejsce obchody świąt narodowych: 1 Maja Święta Pracy, 2 Maja Święta Flagi i 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W zwiazku z tym odświętnie ubrane dzieci występowały przed całą społecznością, śpiewały pieśni, recytowały wiersze o tematyce patriotycznej. A co to patriotyzm? Jan Paweł II uczył, że patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich pracy i geniuszu. Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, tych dorosłych i tych małych, i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem. Wywiazujac się z tego obowiązku na etapie przedszkola rozbudzamy w wychowankach uczucia miłości i przywiazania do ziemi ojczystej i jej symboli oraz kształtujemy świadomość bycia Polakiem i Europejczykiem. Nasze dzieci wiedzą, że są Polakami, mieszkają w Polsce i mówią po polsku, znają symbole narodowe i chętnie śpiewają w postawie na baczność wszystkie cztery zwrotki "Mazurka Dabrowskiego." Głęboko przeżywają wszystkie przedszkolne uroczystości, które na długo pozostaną w ich pamięci.
Grupa „Motylki” melduje wykonanie kolejnego warzywnego wyzwania w ramach realizacji projektu edukacyjnego #„WITAMINKI”. Tym razem bohaterką była marchewka „Maja”. W ubiorach przedszkolaków dominował kolor pomarańczowy. Dzieci poznały ciekawostki dotyczące marchewek, poznały wartości odżywcze tego warzywa, wymieniały potrawy, które można z marchewki przygotować. Wzięły udział w wielu marchewkowych zadaniach. Na zakończenie zajęć degustowały różne potrawy z tego warzywa. To była świetna okazja, by porozmawiać o zdrowym odżywianiu i pokazać, że warzywa mogą być smaczne.
Dnia 25 kwietnia wychowankowie z naszego przedszkola wzięli udział w gminnym międzyprzedszkolnym konkursie układania puzzli pt. "W całość mnie złóż" organizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 2 im. J. Korczaka w Sędziszowie Małopolskim.
Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa o zdobyciu przez naszych przedszkolaków pierwszych miejsc w dwóch kategoriach wiekowych.
Adasiowi z grupy "Żabki" gratulujemy zdobycia I miejsca w kategorii wiekowej 5 latków!
Maksiowi z grupy "Misie" gratulujemy zdobycia I miejsca w kategrii wiekowej 6latków !
W 2024 roku, 22 kwietnia Dzień Ziemi będzie świetowany już po raz 54. Ekologiczne święto w tym roku ma hasło przewodnie "Planeta kontra plastik". Obchody mają zwrócić uwagę na kondycję planety i są okazją do kształtowania postaw proekologicznych. Na poniedziałkowych zajęciach dzieci podejmowały, rózne, w zależności od wieku i możliwości, działania związane z tym tematem. Rozwiązywały krzyżówkę, której wynikiem było słowo EKOLOGIA, poznały sens i znaczenie tego pojęcia. Wykonywały doświadczenia związane z trzema żywiołami, którymi są woda, ziemia i powietrze oraz rozmawiały o czwartm- ogniu. Dyskutowały o ich życiodajnym znaczeniu dla roślin, zwierząt i ludzi oraz niszczycielskij sile. Wyciągały wnioski i przewidywały skutki ludzkiej działalności, zanieczyszczania i rabunkowej gospodarki dla zdrowia wszystkich organizmów. Podejmowały wyzwania w postaci dbania o czystośc najbliższej okolicy, zminimalizowania produkcji śmieci, ich segregacji w celu recyklingu, sadzenia roślin, zapewnienia dobrostanu domowym zwierzetom, dbania o domek dla owadów. Wierzymy, że kształtowanie świadomości społecznej najmłodszych wpłynie na podejmowanie przez dorosłych decyzji na rzecz zrównoważonego rozwoju, promocję systemowych i indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska.
W dniu 19.04.2024 Maja Basara z grupy Misiów wzieła udział w Powiatowym Przeglądzie Piosenki Ekologicznej pt. "Od Ostrowa do Opola". Konkurs zorganizowany został przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowie. Maja przeszła pomyślnie eliminacje i dostała się do przeglądu śpiewając piosenkę "Świat bez wody". Serdecznie gratulujemy pięknego występu i życznymy dalszych sukcesów.
Kolejna audycja muzyczna Filharmoników Rzeszowskich miała miejsce w poniedziałek, 15 kwietnia i dotyczyła wielkiej piątki polskich tańców narodowych. Termin "tańce narodowe" wystepuje w polskiej tradycji od co najmniej XVI wieku. Przedszkolaki dowiedziały się, że do tej grupy należą: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek. Obejrzały też najczęściej spotykane stroje, takie jak, ułański, kontusz, krakowski czy łowicki. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych przykładów kompozycji. Okazało się, że pomimo tego, iż wywodzą się one z tańców ludowych i były tańczone przez najniższe warstwy społeczne, to jednak stały się też własnością tak zwanych "wyższych sfer" i odgrywały niejednokrotnie ważną rolę w dziejach naszego narodu.
W piątek, 12 kwietnia dzieci z grupy "Misiów" wraz z nauczycielkami wybrały się na pieszą wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Kawęczynie. Celem spotkania z panią bibliotekarką było poznanie wyglądu i zasad funkcjonowania placówki, sposobu zapisywania się, zakładania karty, wypożyczania i korzystania ze zbiorów wydawniczych- książek i bajek różnego rodzaju, ukazanie książki jako źródła rzetelnej wiedzy i przyjemności, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Starszaki utrwalały zdobyte umiejętności dotyczące savoir- vivre-u, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Wykazały sie też sprawnością fizyczną i wytrzymałością dzielnie pokonując cały dystans pieszo. Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli Wójcik za miłe przyjęcie, zaangażowanie i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że nasze starszaki będą chętnie i odpowiedzialnie korzystały z literatury dla dzieci oraz dbały o wypożyczone książki.
W piątek, 5 kwietnia dzieci z grup "Motylki", "Żabki" i "Misie" wzięły udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących energii odnawialnej. Szukano odpowiedzi na nastepujące pytania: Gdzie powstaje prad elektryczny oraz jak trafia do naszych domów? Jakie są odnawialne i nieodnawialne źródła energii? Jakie są sposoby, aby energię oszczędzać? Zaprezentowane zostały modele elektrowni wiatrowej oraz słonecznej. Uczestnicy warsztatów sami przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej. Obserwowali zasilanie lampki za pomocą energii wiatrowej oraz słonecznej. Doświadczyli przemiany energii słonecznej w ruch wiatraka a nawet w sygnał dźwiękowy. Podsumowaniem tego niezwykłego spotkania z nauką w jej praktycznej postaci była zabawa- wyścigi samochodzikami napędzanymi panelami fotowoltaicznymi. Takie zajęcia to prawdziwa przyjemnośc- nie nuda!
Dzięki współpracy z uczniami Liceum Ogólnokształcącego z naszego miasta udało się nam w miesiącu marcu przeprowadzić akcję pt. „Podziel się książką”. Licealiści zebrali dla naszych przedszkolaków ponad 100 bajek i książeczek edukacyjnych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały, a starszaki podjęły próby czytania otrzymanych pozycji literackich. Starszym kolegom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uda się nam jeszcze bardziej rozbudzić w naszych najmłodszych zamiłowanie do obcowania z książkami.
Dzieci z grupy „Motylki” podjęły kolejne wyzwanie w ramach projektu edukacyjnego WITAMINKI. Przedszkolaki dowiedziały się, jak zdrowym warzywem jest szpinaki oraz co można z niego przygotować. Hitem okazał się koktajl ze szpinaku, bananów i jabłek. Cóż to była za uczta !! Czekamy na kolejne wyzwanie.
Z przyjemnością informujemy, że gminny konkurs plastyczny "Kartka Wielkanocna" został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich opiekunom za udział w konkursie.
Jury postanowiło nagrodzić następujące prace:
I miejsce Maria Lichacz
(Publiczne Przedszkole Nr 2 im. Janusza Korczaka w Sędziszowie Małopolskim)
II miejsce Maria Żurad
(Szkoła Podstawowa im. ks. Władysława Świdra w Czarnej Sędziszowskiej)
III miejsce Oskar Pięta
(Publiczne Przedszkole Nr 4 w Zespole Szkół w Sędziszowie Małopolskim)
Jury zdecydowało się dodatkowo przyznać jedno wyróżnienie, które otrzymuje:
Maja Siewierska
(Publiczne Przedszkole pod Buczyną w Górze Ropczyckiej)
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne prace a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, a także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym dniu dzieci brały udział w grach i zabawach związanych z wiosną, wszyscy bawili się doskonale! Dzieci były ubrane w kolorowe spodnie, bluzeczki, sukienki oraz skarpety nie do pary na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Dzieci z wszystkich grup oglądały i opowiadały o swoich kolorowych skarpetkach, uważnie wysłuchały co to jest za dzień i dlaczego jest obchodzony, bawiły się kolorami. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały wiosenne zagadki, rozpoznawały i układały według kodów – kwiaty, zwiastuny wiosny. Nie zabrakło również kreatywnych zajęć plastycznych. Jednak największą atrakcją dla przedszkolaków był spacer po najbliższej okolicy. Wszystkie dzieci wyruszyły barwnym korowodem, trzymając w rękach wiosenne symbole. Podczas przemarszu bacznie obserwowały piękno budzącej się do życia przyrody, wypatrywały pączków na drzewach i pierwszych kwiatów. Przywoływały wiosnę głośnymi okrzykami i piosenkami. Ten dzień z pewnością był dla każdego przedszkolaka radosnym i niezapomnianym wydarzeniem.
Dnia 18 marca gościliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk Zielony Melonik, który przybliżył dzieciom kilka kwestii na temat bakterii i wirusów. „Pod lupą” to opowieść o wędrówce zarazków. Ciekawa świata Marta docieka prawdy na temat wirusów i bakterii. Z odpowiedzią na nurtujące Martę pytania przychodzi tata, który wciela się w rolę szalonego naukowca. Ten w ciekawy sposób rozjaśnia niejednokrotnie trudne zagadnienia. W parze z nim działają: szkło powiększające, lupa, mikroskop, a także światło ultrafioletowe. Jest to prawdziwa uczta dla zmysłów: wzroku i dotyku. Dzieci wraz z głównymi bohaterami naturalnie mogły doświadczać różnic między bakteriami, a wirusami. Wszystko to w zabawny sposób po to, by nauka zabrała strach i pozwoliła oswoić się z zarazkami, które przecież są z nami na co dzień od zarania świata.
Dziękujemy za piękne przedstawienie, które wywołało wśród naszych przedszkolaków duże zaciekawienie oraz sprawiło wiele radości i uśmiechu na twarzach małych widzów.
Dnia 13.03.2024 r. w ramach uczestnictwa w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Dzieci na scenie” oraz programie "Z kulturą osobistą za pan brat, przedszkolaki idą w świat" odbyła się wycieczka do Teatru „Maska” w Rzeszowie. Dzieci z najstarszych grup miały okazję obejrzeć spektakl pt. „Jeż i cień”. Była to historia jeża która, ukazywała ważne życiowe wartości np.; że zgromadzone skarby nie dadzą nikomu szczęcia, a najważniejsze są dobre, pozytywne relacje z innymi ludźmi. Po spektaklu odbyła się lekcja teatralna prowadzona przez pracowników teatru, podczas której przedszkolaki utrwaliły wiedzę o teatrze omawianą na zajęciach w poprzednim tygodniu. Dzieci pełne nowych wrażeń i doświadczeń z uśmiechami na twarzach wróciły do przedszkola.
6 marca 2024 r. w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej odbył się etap finałowy II edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Logopedia w wierszu” , którego organizatorem była Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ropczycach. Celem konkursu było m.in. uwrażliwienie na piękno języka ojczystego, kształtowanie umiejętności świadomego odbioru tekstu, jak również rozwijanie u dzieci zainteresowń ćwiczeniami logopedycznymi. Z naszego przedszkola do finału konkursu zakwalifikowała się Lenka z grupy "Żabki", która zajęła I miejsce w kategorii wiekowej 3-5 lat. Konkursowy wierszyk przygotowała z Lenką pani logopeda Dorota Wójtowicz-Rodzoń. Małej artystce serecznie gratulujemy wspaniałego występu.
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Chłopcy postanowi uczcić to święto i w tym szczególnym dniu przygotować dla dziewczynek własnoręcznie wykonane laurki i medale. Wszystkie kobietki (te małe i duże) dziękują chłopcom za pamięć i życzenia.
W poniedziałek, do naszego przedszkola zawitali seniorzy z Klubu Seniora w Sędziszowie Małopolskim. Nasi goście zaprezentowali przedstawienie dla naszych przedszkolaków. W repertuarze były znane bajki Jana Brzechwy takie jak: "Na straganie", "Stefek Burczymucha", "Abecadło", "Kaczka Dziwaczka" i wiele innych. Dzieci z zaciekawieniem oglądały występ i wykazały się znajomością wierszy dołączając się do recytacji.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy Klubowi Seniorów za piękny występ,
który był miłą niespodzianką dla przedszkolaków.
Dzieci z grupy "Motylki" poznały kolejną bohaterkę projektu "WITAMINKI" - paprykę Polę i wykonały paprykowe wyzwania. Tego dnia dzieic mogły oglądać papryki, wąchać je i smakować. Poznały różne rodzaje papryk, przyjrzały się im dokładnie, zbadały co mają w środku. Poznały walory tego warzywa za pomocą zmysłu węchu, dotyku, wzroku oraz smaku. Dowiedziały się jak uprawiać paprykę, a także jakie potrawy można z niej przygotować. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały kwiaty z "paprykowych stempelków". Było kolorowo, smacznie i zdrowo!
W lutym o naszym mieście pamiętają nawet najmłodsi jego mieszkańcy. 28 lutego 2024 r. przypada 541 rocznica nadania praw miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego. Dziś we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których przedszkolaki oglądały albumy o Sędziszowie, poznały jego herb, słuchały legend z nim związanych. „Urodziny” naszego miasta są doskonałą okazją do budowania w dzieciach postawy patriotycznej i tożsamości regionalnej.
W naszym małym miasteczku tak jak w dużym jest wszystko:
sklep w rynku, apteka, do przedszkola też blisko.
Jest plac zabaw, boisko, straż pożarna, mostek nad rzeczką.
Przyjedź do nas polubisz nasze małe miasteczko.
H. Łochocka
Dziś w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna pt. "Miłość w muzyce klasycznej". Dzieci dowiedziały się, że od zarania dziejów ludzie wykorzystywali muzykę do wyrażania swoich uczuć, dlatego wielu kompozytorów posługiwało się dźwiękami aby wyrazić swoje uczucia do ukochanej osoby. Przedszkolaki dowiedziały się również, że nie inaczej było z twórczością naszego największego polskiego kompozytora- Fryderyka Chopina oraz innych twórców epoki romantyzmu.
Ogon, tułów, szyja, głowa...
Postać prawie już gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli...
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego? BO wymarły!
mam na myśli- DINOZAURY !
Drodzy Rodzice, Sympatycy naszego przedszkola
zwracamy się z ogromną prośbą o przekazanie 1,5% podatku na rzecz naszej placówki. W poprzednich latach Państwa wsparcie pomogło nam doposażyć sale w podłogę interaktywną oraz pomoce edukacyjne wykorzystywane w codziennej pracy z dziećmi.
Prosimy o rozpropagowanie naszej akcji wśród znajomych i przekazanie chetnym osobom danych do wypełnienia deklaracji podatkowych.
Liczymy na Państwa wsparcie:)
Początek 2024r. rozpoczął się dla nas bardzo szczęśliwie. Z dumą możemy chwalić się osiągnięciami naszych zdolnych przedszkolaków. Tym razem na najwyższym podium ogólnopolskiego konkursu "English Talent Show" stanęła Maja z grupy "Misiów". Zaprezentowała utwór "Five little elves". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Starania i zaangażowanie naszych starszaków zostały zauważone i nagrodzone przez organizatorów anglojęzycznego konkursu "Let's sing - edycja IV". Grupa "Misiów" z naszego przedszkola zdobyła II miejsce. Brawo!
Bardzo miło jest nam poinformować, iż nasze przedszkole zdobyło III miejsce w ogólnopolskim konkursie wokalnym "Winter song I can sing" . Takie wyróżnienie motywuje nas do dlaszej pracy i udziału w innych konkursach. Jesteśmy dumni z zaangażowania naszych przedszkolaków w to przedsięwzięcie.
Z wielką przyjemnością infromujemy, iż Zuzi z grupy "Misiów" udało się wygrać ogólnopolski konkurs "Let's sing - edycja II". Zuzia pokonała kilkudziesięciu uczestników z całej Polski. Zaśpiewała w języku angielskim piosenkę pt. "Little snowflake", do której nagrany został również teledysk. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
14 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Miłości. W tym dniu prowadzone były z dziećmi rozmowy na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Przedszkolaki dowiedziały się, że Walnetynki można świętować niezależnie od wieku i w różny sposób, a tym, co jest najważniejsze, to życzliwość i szacunek okazywany drugiej osobie.
REKRUTACJA
2024/2025
I. DEKLARACJE O KONTYNUOWANIU dla dzieci uczęszczających do naszego przedszkola
DEKLARACJĘ O KONTYNUOWANIU z wykorzystaniem systemu elektronicznego Nabór PCSS wypełniają Rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Wypełnioną deklarację należy pobrać z systemu, wydrukować, podpisać i złożyć w przedszkolu w terminie od 12 do 16 lutego 2024r. (do godz. 15.00).
Przypominamy , że złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w dotychczasowym przedszkolu uniemożliwia wzięcie udziału w rekrutacji do innego przedszkola.
II. WNIOSEK O PRZYJĘCIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
WNIOSEK O PRZYJĘCIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA z wykorzystaniem systemu elektronicznego Nabór PCSS wypełniają Rodzice dzieci, którzy chcą zapisać dziecko do przedszkola na rok szkolny 2024/2025.
Wniosek można składać elektronicznie w terminie od 21 lutego od godziny 12.00 do 6 marca 2024r. do godziny 20.00.
Wypełniony wniosek należy pobrać z systemu, wydrukować, podpisać i złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru w wersji papierowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów rekrutacyjnych w terminie od 21 lutego do 7 marca 2024r. (do godz. 15.00).
W rekrutacji biorą udział dzieci urodzone w latach 2018 - 2021.
SZCZEGÓŁY REKRUTACJI W ZAKŁADCE Rekrutacja 2024/ 2025
Nasza bajkowa wyprawa dobiegła końca. Podczas pierwszego semestru grupa Żabki poznała siedem bajek z zakresu literatury klasycznej. W trakcie trwania projektu dzieci systematycznie poznawały nowych bohaterów i ich historie. Grupa brała udział w aktywnym słuchaniu opowiadań wykonując rozmaite zadania w trakcie poznawania bajek. Żabki uczyły się współpracy podczas bajkowych wyzwań oraz doskonaliły umiejętności komunikowania się, posługiwania się pełnymi zdaniami. Obcowanie ze światem baśni pozwoliło na rozbudzanie wyobraźni, kreatywności oraz twórczego myślenia u wychowanków. Poznawanie nowych bajek było również wspólnym poszukiwaniem morału, zastanawianiem się nad dobrymi oraz niewłaściwymi postawami bohaterów, kształtowaniem postaw ukierunkowanych na dobro, prawdę i piękno. W trakcie trwania projektu przedszkolaki rozwiązywały zagadki, zadania matematyczne, tworzyły piękne prace plastyczne, brały udział w eksperymentach a także zadaniach ruchowych.
Mała Syrenka
Księżniczka na ziarnku grochu
Lampa Alladyna
Śpiąca Królewna
Piekna i Bestia
Złotowłosa i trzy misie
Brzydkie kaczątko
W piątek, 26 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadzia. Grupa Żabki przygotowała z tej okazji występ. Przedszkolaki wcieliły się w rolę króla i królowej, gdyż w dniu tego wyjątkowego święta każda babcia i dziadek powinni nosić korony! Dzieci zorganizowały spotkanie z lornetkami, by dowiedzieć się czy ich babcie i dziadkowie są czarodziejami, podejrzewając, że ich bliscy znają rózne "magiczne sztuczki"... babcia potrafi tak ugotować obiadek, że nawet nielubiane potrawy smakują i "ograć komputer w karty", a dziadziu jednym słówkiem potrafi otrzeć wszystkie łzy i sprawić, że zepsuty rower po chwili działa bez szwanku! Po długich i wnikliwych obserwacjach dzieci stwierdziły, że "to żadne magiczne sztuczki, lecz miłość do wnuka i miłość do wnuczki!" sprawia, że świat staje się lepszy. Żabki radośnie zaśpiewały piosenki dla swych gości, zatańczyły z pomponami, złożyły serdeczne życzenia oraz wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty.
Drogie Babcie i drodzy Dziadziowie, w dniu Waszego święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia:
zdrowia, pogody ducha, radości i spełnienia marzeń!
Pięknie dziękujemy za liczne przybycie.
Grupa „Motylki” w roku szkolnym 2023/2024 realizuje program „Świat wartości przedszkolaka w klasyce literatury dziecięcej”. Celem programu jest umożliwienie dzieciom dobrowolnego i spontanicznego udziału w zabawach z tekstem oraz częstego kontaktu z książką, poznanie wybranych utworów literatury dziecięcej oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez różnorodne formy aktywności. Serdecznie dziękujemy rodzicom za włączenie się w realizacji programu.
Jest nam niezwykle miło poinformować o wyróżnieniu, które otrzymał Aleksander Siewierski z grupy "Misie" w gminnym konkursie plastycznym pt. „Orszak Trzech Króli. Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Nagroda przyznana została w kategorii wiekowej klasy 0 – III Szkół Podstawowych i Przedszkoli. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Grupa starszaków w tym roku zafundowała swoim Babciom i Dziadkom powrót do przeszłości, nie tak dalekiej, a jak bardzo innej. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności w przedstawieniu, którego akcja działa się w czasach, gdzie na półkach królował ocet, w sklepie zakupy mogliśmy zrobić na kartki, a końca kolejki nie było widać. Na wakacje wyruszaliśmy Fiatem 126p, popularnym „maluchem”, w którym, jak pamiętamy, mieściło się wszystko. W telewizji królował Teleranek, Dziennik i oczywiście „Czterdziestolatek”. W kryształowych wazonach stały goździki, a pranie robiono w niezawodnej pralce Frani. W takich okolicznościach rozkwitała miłość Dziadka do Babci. Inscenizacja przepełniona była dużą dawką humoru i sentymentalnym powrotem do czasów młodości naszych dziadków. Wspólnie odbyliśmy wyjątkową podróż, pełną uśmiechu, radości i wzruszenia. Poniżej link z pierwszej częsci uroczystości.
https://www.youtube.com/watch?v=sKs-mjBfXDg
Jeszcze raz życzymy babciom oraz dziadkom dużo zdrowia, szczęścia i samych pomyślnych dni.
Dnia 18 styczna dzieci z grupy „Misiów” wraz z rówieśnikami z drugiego oddziału naszego przedszkola, zaraz po śniadaniu udały się na wycieczkę autokarową do Rzeszowa. Przedszkolaki odkrywały kosmos uczestnicząc w interaktywnej wystawie i warsztatach zorganizowanych przez "Kosmopark - kosmiczna wystawa przygoda" w Millenium Hall. Podczas tej wyjątkowej podróży dzieci poznały historię lotów w kosmos oraz zobaczyły prawdziwe kombinezony astronautów. Ta interaktywna wyprawa pozwoliła nam na spacer po Jowiszu, dzieci mogły wysłać głos na inna planetę, uczestniczyć w szkole lotników, dowiedzieć się ile ważą na innej planecie, a także poczuć energię kosmosu. Dzięki licznym atrakcjom przedszkolaki poznały nieodkryte tajemnice wszechświata oraz odkryły przestrzeń kosmiczną. Wystawa ta była doskonałym źródłem wiedzy, niezapomnianych wrażeń i pozwoliła nam na chwilę oderwać się od ziemi.
Z przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs fotograficzny „Moje ulubione miejsce w Sędziszowie Małopolskim” został rozstrzygnięty. Na konkurs zgłoszonych zostało 17 prac. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom wraz z rodzicami za udział w konkursie. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące prace:
I miejsce Antoni Feret
II miejsce Tymon Feret
III miejsce Adam Ziobro
Wyróżnienia:
Nadia Kot
Szymon Kielar
Kornelia Zapart
Wykonane zdjęcia można oglądać w holu naszego przedszkola .
Wszyscy uczestnicy konkursu oprócz nagród, pamiątkowych dyplomów otrzymali kalendarze, magnesy i odblaski przekazane przez Urząd Miejski w Sędziszowie Małopolskim.
„Motylki” zrealizowały kolejne wyzwanie w ramach realizacji projektu edukacyjnego WITAMINKI. Tym razem bohaterem dnia był brokuł Borys, który zaproponował dzieciom wiele ciekawych zadań. Przedszkolaki poznały wartości odżywcze tego warzywa. Wymieniały potrawy, które można przyrządzić z brokułów. Samodzielnie przygotowały i degustowały sałatkę brokułową. Założyły hodowle kiełków brokułowych na przedszkolnym parapecie. Dzięki zabawie z zielona tarczą odpornościową dowiedziały się, że spożywanie zielonych warzyw wzmacnia naszą odporność w walce z wirusami i bakteriami.
Brokułowe wyzwanie sprawiło dużo radości wszystkim dzieciom.
Kolorowe stroje, odświętny wystrój i skoczna muzyka – tak wyglądał bal karnawałowy w naszym przedszkolu. Dzieci z dumą prezentowały bajeczne stroje, z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach i zabawach. W przerwie balu na wszystkie dzieci czekał poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie oraz przygotowanie pięknych przebrań karnawałowych.
W poniedziałkowe przedpołudnie po raz kolejny zawitali do naszego przedszkola muzycy Filharmonii Podkarpackiej z audycją muzyczną pt. „W rytmach samby”. Wspólnie z naszymi gośćmi przenieśliśmy się do gorącej Brazylii, gdzie jak wiemy króluje taniec o nazwie samba. Dowiedzieliśmy się gdzie powstał karnawał i jakie jest jego znaczenie. Zatańczyliśmy sambę przy akompaniamencie instrumentów, które w trakcie najsłynniejszego na świecie karnawału odgrywają kluczową rolę.
Zapraszamy wszystkie dzieci na BAL KARNAWAŁOWY, który odbędzie się w naszym przedszkolu przy ul. Legionów Polskich dnia 19 stycznia (piątek).
Zabawa karnawałowa to doskonała okazja do wcielenia się przez dzieci w ulubione postacie, dlatego prosimy Rodziców o przygotowanie swoim pociechom kostiumów karnawałowych.
W dniu 12 stycznia 2024r. w grupie "Motylki" odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Zajęcia otwarte to jedna z form współpracy przedszkola z Rodzicami, w czasie której mają oni okazję zapoznać się między innymi ze sposobami pracy dydaktyczno - wychowawczej oraz przekonać się, jak wiele ich pociechy już potrafią.
Rodzicom dziękujemy za liczne przybycie.
Dnia 9 styczna dzieci z grupy „Żabki” wraz z rówieśnikami z naszego przedszkola przy ul.3 Maja udały się na wycieczkę autokarową do Rzeszowa do Millenium Hall na wystawę kosmosu.
KOSMOPARK to unikalna interaktywna wystawa, podczas zwiedzania której przedszkolaki poczuły się jak prawdziwi astronauci eksplorujący inne planety Układu Słonecznego. Oprócz poznania postaci polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego dzieci zobaczyły fragmenty kosmicznych skał, modele rakiet, "spacerowały" po Jowiszu i przeniosły się do kosmicznej wirtualnej rzeczywistości. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem i ekscytacją wzięły udział w wycieczce po stacji kosmicznej, zwiedziły salę plazmową, odwiedziły planetarium, miały możliwość sprawdzenia swojej wagi na różnych planetach oraz wysyłania swojego głosu na inną planetę. Dzięki interaktywnej wystawie dzieci aktywnie zaangażowały się w odkrywanie tajemnic kosmosu. Wycieczka dostarczyła przedszkolakom wiele ciekawych i niezapomnianych przeżyć oraz wzbogaciła ich wiedzę na temat przestrzeni pozaziemskiej.