Audycja muzyczna

20 dni temu

Kolejna audycja muzyczna Filharmoników Rzeszowskich miała miejsce w poniedziałek, 15 kwietnia i dotyczyła wielkiej piątki polskich tańców narodowych. Termin "tańce narodowe" wystepuje w polskiej tradycji od co najmniej XVI wieku. Przedszkolaki dowiedziały się, że do tej grupy należą: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek. Obejrzały też najczęściej spotykane stroje, takie jak, ułański, kontusz, krakowski czy łowicki. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych przykładów kompozycji. Okazało się, że pomimo tego, iż wywodzą się one z tańców ludowych i były tańczone przez najniższe warstwy społeczne, to jednak stały się też własnością tak zwanych "wyższych sfer" i odgrywały niejednokrotnie ważną rolę w dziejach naszego narodu.