Bycie eko jest w modzie
„UCZYMY PRZEDSZKOLAKÓW PRZECIWDZIAŁAĆ ZMIANOM KLIMATU” to nazwa projektu realizowanego w naszym przedszkolu. Wszystko za sprawą IV edycji wygranego przez placówkę konkursu „Małe granty dla zrównoważonego rozwoju” organizowanego przez Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia-„Fundusz Małych Grantów”.
Realizacja projektu rozpoczęła się w listopadzie, a zakończona została końcem stycznia. Przedszkole otrzymało grant w wysokości 1500zł. Główną ideą przedsięwzięcia było promowanie dobrych praktyk przeciwdziałających zmianom klimatu wśród całej społeczności przedszkolnej i lokalnej.
Przez kilka miesięcy podczas zajęć w przedszkolu realizowano szereg działań, dzięki którym dzieci uczyły się m.in. jak segregować odpady i ograniczyć ich produkcję na „własnym podwórku”, co to jest globalne ocieplenie i czym jest spowodowane, jak chronić klimat i planetę już od najmłodszych lat.
Wiedza pociągnęła za sobą praktykę. W listopadzie na terenie przedszkola przeprowadzono akcję „Moje miasto bez elektrośmieci” czyli zbiórkę zużytego sprzętu. Przedsięwzięcie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Każde dziecko które wzięło w nim udział przywożąc wraz z rodzicami zużyty sprzęt, nagrodzono medalem „Pogromcy elektrośmieci” i dyplomem, a dla tych, którzy wykazali się największą ilością elektrośmieci - czekały nagrody rzeczowe.
Wśród zrealizowanych działań nie mogło zabraknąć wycieczki. Przedszkolaki odwiedziły Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w Paszczynie k. Dębicy. Podczas wycieczki dyrektor zakładu PGO zapoznał dzieci z wyglądem i sposobem działania sortowni odpadów (miejscami składowania poszczególnych odpadów tj. papier , szkoło białe, kolorowe, plastik itp.), procesem przemiału stłuczki szklanej, koniecznością odkręcania i zgniatania butelek plastikowych przed wrzuceniem ich do odpowiedniego tj. żółtego worka. Dzieci na własne oczy przekonały się w jaki sposób plastiki są mielone, jak magnes wyłapuje metale i jak inne niepożądane dodatki wytrącają się w wodzie podczas procesu mycia i suszenia. Mogły zobaczyć także jak zmielone tworzywo jest przetapiane na tzw. regranulat, do którego dodaje się różne barwniki i w jaki sposób tak przetworzone plastiki zamieniają się w małe kolorowe formy przypominające próbówki.
Do projektu zaproszono także inne przedszkola. Wszystko za sprawą Powiatowego konkursu plastyczno-technicznego pod nazwą „Stworek Śmieciorek”. Jego ideą było rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej, kształtowanie u dzieci poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą, promowanie zachowań mających na celu ochronę przyrody.
Kolejnym ważnym działaniem było spotkanie seniorów z strażakiem pracującym w Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Ropczycach. Prelekcja dotyczyła negatywnych skutków wiosennego wypalania traw oraz niebezpieczeństw związanych ze spalaniem śmieci w przydomowych piecach i grożących sankcjach karnych związanych z nieprzestrzeganiem powyższego zakazu. Zaproszony gość wspomniał również o zagrożeniach związanych z emisją tlenku węgla i wręczył zebranym broszury informacyjne z instruktażem dotyczącym przepisów przeciwpożarowych, numerów alarmowych oraz objawów wskazujących na zatrucie tlenkiem węgla.
Bycie eko to dziś bardzo modne słowa. Ważne by nie zakończyły się one na modzie, ale by stały się nawykiem. To czym „żywimy” nasze umysły kształtuje osobowość i cechy charakteru. Ważne zatem by od najmłodszych lat wpajać dzieciom, że przyroda jest częścią nas samych, a nasza „moc sprawcza” sprawia, jaka ona będzie za kilkadziesiąt lat.