Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21

JEDYNKA LOKALNYM CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ

ponad 8 lat temu

14 listopada w Krakowie miał miejsce XIV Regionalny Zjazd Szkół dla Ekorozwoju. Tego dnia, podczas uroczystej gali zostały wręczone międzynarodowe certyfikaty. Wśród nagrodzonych znalazło się Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej. Kapituła Programu Szkół dla Ekorozwoju, zatwierdziła aplikacje o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej tylko 22 placówkom w kraju.

Program Szkoły dla Ekorozwoju realizowany  jest w Polsce od 2001 roku przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Skierowany jest on do szkół, przedszkoli i społeczności lokalnych w całej Polsce. W celu otrzymania certyfikatu, placówki  oświatowe  opracowują ciekawy projekt dotyczący ochrony środowiska i propagowania postaw proekologicznych, a następnie sumiennie go realizują.

Aplikując o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności, nasze przedszkolne spełniło tzw. siedem kroków. Nauczyciele wspólnie stworzyli projekt. Następnie w przedszkolu przeprowadzony został audyt, który miał na celu wykazać jak wyglądała sytuacja ekologiczna przed przystąpieniem do realizacji projektu. Aby ocenić skuteczność podjętych działań, audyt powtarzany jest tuż po wdrożeniu projektu. Przez cały czas jego realizacji placówki są monitorowane, poddawane ocenie ekspertów, także pod kątem integracji z programem nauczania oraz włączenia w działania społeczności lokalnej.

Projekt realizowano w trakcie roku szkolnego 2015/2016.  Działań wspólnie podjętych przez dzieci i nauczycieli było wiele, a wśród nich znalazły się m.in.: zbiórka baterii, makulatury, nakrętek, elektrośmieci, organizacja konkursów ekologicznych dla dzieci i rodziców, stworzenie eko-kodeksu, prelekcje o sposobie segregacji śmieci przedstawiciela firmy „Dezako” z Dębicy, zakup filmu edukacyjnego „Kropelka”, udział w akcji „Mamo, tato wolę wodę”, realizacja programu własnego „Mali przyrodnicy”, zajęcia otwarte dla rodziców o roli wody w życiu człowieka. Podsumowaniem projektu był Lokalny Dzień Akcji, który miał miejsce w ogrodzie przedszkolnym Oddziału Zamiejscowego  naszego przedszkola.

Ubieganie się naszej placówki o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej umożliwiło otrzymanie grantu w wysokości 1500 zł  w ramach Kampanii Litter Less – Śmieci mniej! Pozyskane fundusze zostały przeznaczone na sfinansowanie wyjazdu edukacyjnego do Paszczyny - Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami, wykonanie ekologicznych toreb dla każdej mamy, zakup książek o tematyce ekologiczno-przyrodniczej do przedszkolnej biblioteczki. Z pozyskanej dotacji sfinansowano wodę do picia dla dzieci oraz zakupiono stroje do występów. Niewielką cześć dotacji przeznaczono na organizację imprez i nagrody dla dzieci i ich rodziców.

Dzięki takim działaniom nasze przedszkole ma szansę nie tylko wpłynąć na edukację dzieci, ale również na wzrost świadomości ekologicznej wśród dorosłych. Wiemy przecież, że to rodzinny dom, we współpracy ze szkołą, kształtuje młodego człowieka. Współpraca rodziców przy realizacji projektu, zapewnia przenoszenie pozytywnych rozwiązań do domów przedszkolaków, a następnie - na całą okolicę. Zapewnia to możliwie najszerszy efekt, jaki mogą dać małe projekty realizowane w lokalnej skali. Dzięki takim małym krokom podejmowanym na rzecz ekologii, możliwa jest zmiana społecznych zachowań.