Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada to wyjątkowa data- rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasze przedszkole włączyło się aktywnie w obchody MIędzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie. Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei najmłodszym pozwala uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Daje możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. W ramach tego dnia staraliśmy się przyjść ubrani na niebiesko, w kolorze UNICEF, prowadziliśmy zajęcia w oparciu o scenariusze UNICEF, ogladaliśmy animację o prawach dziecka, przygotowaliśmy przestrzeń na wykonane prace plastyczne na ten temat. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem!