Dzień Praw Dziecka

rok temu

Co roku UNICEF zaprasza aby w kolorze niebieskim podejmować różne działania w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Niebieski symbolizuje solidarność ze wszystkimi  dziećmi, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem przeciwdziałania dyskryminacji. W związku z tym na zajęciach we wszystkich grupach wykorzystano scenariusze i materiały przygotowane przez UNICEF, oglądano film edukacyjny, śpiewano piosenkę związaną z tematyką dnia. Na wspólnym spotkaniu pani Sabinka i pani Agatka przedstawiły zebranym przedszkolakom postać dobrego doktora, Janusza Korczka, orędownika praw dziecka i wielkiego przyjaciela najmłodszych, który swoje życie poświęcił w przenośni i dosłownie swoim wychowankom. "Sławni Polacy, których powinni znać przedszkolacy" to innowacja pedagogiczna realizowana w naszym przedszkolu. W ramach tego projektu obchody Dnia Praw Dziecka odbyły się pod hasłem "Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka". Na spotkaniu przedszkolaków pojawił się sam Król Maciuś I i przypomniał im najważniejsze z praw : do radości, wyrażnia swoich myśli i uczuć, do szacunku, do nauki i zabawy, do niepowodzeń i lez, do własności, niewiedzy, tajemnicy, upadków i bycia sobą. Swoje aktywności zakończyliśmy błękitnym marszem  śpiewając:

Dziecka prawa, dziecka prawa to nie zabawa, to nie zabawa!

Dziecka prawa, dziecka prawa to ważna sprawa, to ważna sprawa!

"Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, którym należa się brawa, chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla was mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać. Tak się w wiersze paukładały prawa dla dzieci na całym świecie, byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej, jak umiecie.""