Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21

Aktualności

Rok szkolny

DYŻUR WAKACYJNY - przypomnienie

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że  W MIESIĘCU SIERPNIU DYŻUR WAKACYJNY PEŁNIĆ BĘDĄ PRZEDSZKOLA :

-Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja21
-Publiczne Przedszkole Nr 4 Zespole Szkół  w Sędziszowie Małopolskim przy ul.Legionów Polskich ( os. Wolica Piaskowa)
-Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej
-Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim

Zapisy do tych przedszkoli będą odbywać się od dnia 30 maja od godziny 15.00 do 3 czerwca 2022r. z wykorzystaniem systemu elektronicznego Nabór PCSS.   

https://nabor.pcss.pl/sedziszowmalopolski/dyzurywakacyjne/

Wniosek należy wypełnić, wydrukować, podpisać i złożyć niezwłocznie w naszym przedszkolu.

Ogłoszenie



W dniu 2 czerwca (czwartek) Rada Rodziców zaprasza Wszystkich Przedszkolaków

na „PIKNIK” z okazji  Dnia Dziecka.
 

Stroje dowolne, modne, najważniejsze żeby były wygodne :)
 

 

Dzień Mamy


 

26 i 27 maja dzieci z grupy  „Biedronek”, „Żabek” oraz „Misiów” zaprezentowały swoim Mamom występy z okazji ich święta. Z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem, przedszkolaki śpiewały piosenki, recytowały wiersze, dziękowały za miłość, trud wychowania, troskę i cierpliwość. Po części artystycznej – zakończonej gromkimi brawami, dzieci wręczyły Mamom samodzielnie przygotowane upominki. Uroczystości przebiegały w ciepłej i miłej atmosferze. Nie obyło się także bez łez i wzruszeń.
 

Z okazji Dnia Matki pracownicy Przedszkola składają wszystkim Mamom serdeczne życzenia, wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wielu radosnych chwil w życiu.

Apel do Rodziców

Drodzy Rodzice,
uwaga i współprzeżywanie z dzieckiem jego występu jest dużo ważniejsze niż najpiękniejsze zdjęcie czy film. Pamietajcie, że dzieci występują dla Was, a nie dla waszych telefonów komórkowych. Zamiast trzymać smartfona uśmiechnij się do twojego malucha i BIJ MU BRAWO :)

OGŁOSZENIE

DYŻURU WAKACYJNY

 

Szanowni Rodzice,

w dniach od 25.05.2022r. do 30.05.2022r. do godziny 8.00 trwają zapisy na dyżur wakacyjny do naszego przedszkola, które czynne będzie od 1 lipca do 29 lipca 2022r.
 

Zainteresowani Rodzice proszeni są, aby w terminie do 30 maja  2022 r. do godz. 8.00 wypełnić kartę zgłoszenia na dyżur, która  dostępna jest  w przedszkolu.
 

W czasie dyżuru utworzone zostaną NOWE GRUPY  w zależności od ilości zgłoszeń. Od 1 sierpniu do 31 sierpnia  2022 r.  oddział PP1 przy ul. Legionów Polskich 17 BĘDZIE NIECZYNNY.

W MIESIĘCU SIERPNIU  DYŻUR PEŁNIĆ BĘDĄ INNE PRZEDSZKOLA  WSKAZANE W ZARZĄDZENIU BURMISTRZA  Nr 98/2022 z dnia 23 maja 2022. Zapisy do tych przedszkoli będą odbywać się elektronicznie od dnia 30 maja od godziny 15.00 do 3 czerwca.

 

W  miesiącu  lipcu  dyżur wakacyjny  pełni:
-Publiczne Przedszkole Nr 2 w Sędziszowie Małopolskim
-Oddział Publicznego  Przedszkola  Nr 1 przy ul. Legionów Polskich 17 w Sędziszowie Małopolskim
-Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej

W  miesiącu  sierpniu  dyżur  wakacyjny  pełni :
-Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja21
-Publiczne Przedszkole Nr 4 Zespole Szkół  w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich (os. Wolica Piaskowa)
-Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej
-Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim

Harmonogram zgodny jest z Zarządzeniem  Nr98/2022  Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 23 maja 2022r.

Zgodnie z art. 31 Konwencji o Prawach Dziecka rodzice/opiekunowie prawni powinni uwzględnić prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego poprzez zaplanowanie mu przerwy wakacyjnej. 

 

 

Wyjazd do Straży Pożarnej w Ropczycach

 

W dniu dzisiejszym grupa „Żabek”, „Misiów” i „Biedronek” z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej do Ropczyc .

Dzięki uprzejmości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć jak wygląda praca strażaka. Jako pierwsze odwiedziliśmy Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP, skąd, jak sama nazwa wskazuje, kieruje się akcjami ratowniczymi, odbiera się telefony i wydaje rożne dyspozycje. Następnie zwiedzaliśmy samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dzieci dowiedziały się dużo o ich trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Chętne przedszkolaki miały okazję położyć się na desce ratowniczej, przymierzyć strój strażaka, hełm oraz zwiedzić wóz strażacki w środku. Dzieci mogły również podziwiać zjazd strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie.

   Dużym zainteresowaniem cieszyło się lanie wodą z węża gaśniczego. Na szczęście pogoda nam sprzyjała więc było przy tym dużo zabawy i radości, a z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Składamy serdeczne podziękowania pracownikom PSP za to, że zechcieli nas gościć w swojej komendzie i umożliwienie dzieciom przybliżenia pracy strażaka. Tak zdobyta wiedza zostanie na długo w ich pamięci.

 

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. Z tej okazji w naszym przedszkolu przeprowadzone zostało wiele działań, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół, pokonywanie strachu przed tymi pożytecznymi owadami, ale również pomoc pszczołom w ich przetrwaniu.

KOMUNIKAT w sprawie dyżuru wakacyjnego

Zgodnie z przepisami przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.

W przypadku naszego przedszkola wnioskujemy, aby w miesiącu lipcu dyżur pełniło Przedszkole przy ul. Legionów Polskich 17, a w sierpniu Przedszkole przy ul. 3 Maja 21.

Harmonogram dyżurujących przedszkoli publicznych z terenu naszej gminy, do których rodzice/prawni opiekunowie będą mogli zapisać dziecko zawarty będzie w Zarządzeniu Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego. Zostanie ono opublikowane w najbliższych dniach.

Informacje dotyczące dyżuru wakacyjnego będą zamieszczane na stronie internetowej przedszkola w zakładce: AKTUALNOŚCI

Wycieczka do "Domowej Kuchni" i sklepu Jubilatka

W dniu wczorajszym dzieci z grupy „Misie”, w ramach zajęć edukacyjnych wybrały się z wizytą  do „Domowej Kuchni”- pobliskiej pierogarnii. Dzięki uprzejmości właścicielek mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób powstają tradycyjne pierogi, jak wygląda maszyna do wałkowania ciasta i zlepiania pierogów. Panie przygotowały wcześniej ciasto i farsz, a następnie dzieci z zaciekawieniem obserwowały produkcję pierogów krok po kroku. Na koniec gotowe pierożki trafiły do brzuszków naszych przedszkolaków. Dzieci zjadły je ze smakiem, a panie dodatkowo obdarowały je sokiem w kartoniku.

Po wyjściu z „Domowej kuchni” udaliśmy się do sklepu spożywczo-przemysłowego „Jubilatka”. Tam wyszła do nas jedna z pracownic sklepu i zaprosiła nas do środka. Zwiedzanie zaczęliśmy od magazynu, gdzie jako  klienci sklepu nie mamy wstępu. Dzieci mogły zajrzeć również do biura, w którym pracownica sklepu wyjaśniła skąd się biorą ceny na półkach. Mimo chłodu „Misie” z zainteresowaniem  zaglądały rówież do chłodni z mięsem i produktów spożywczych. Przedszkolaki miały okazję obserwować pracę ekspedientki, poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie. "Misie"  z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki, lodówki. Wizyta w sklepie była zarówno doskonałą lekcją pod względem właściwego zachowania się w miejscu użyteczności publicznej, jak również ogromną frajdą dokonania w nim wspólnego zakupu. Panie ekspedientki były tak miłe, i pozwoliły naszym podopiecznym spróbować nabić towar na kasie fiskalnej. Wczorajsza wizyta w pierogarnii i w sklepie była bardzo cennym do świadczeniem dla naszych podopiecznych, a dzieci wyszły bardzo zadowolone i pełne wrażeń.  

Serdecznie dziękujemy paniom, z obu odwiedzanych obiektów, które przyjęły nas z dużą sympatią i serdecznością.

 

TEATRZYK ZIELONY MELONIK


Dziś w naszym przedszkolu gościł teatrzyk Zielony Melonik ze spektaklem pt. „Zabawa to trudna sprawa”. Literacka fikcja w sposób przejrzysty i zrozumiały mówiła o budowaniu relacji, umiejętności konstruktywnej komunikacji i sposobach dojścia do kompromisu oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci żywiołowo reagowały na poszczególne sceny, podpowiadały jak prawidłowo należy się zachować. Aktorki włączyły dzieci do wspólnej zabawy, wyzwalając ich spontaniczność i kreatywność.

AUDYCJA MUZYCZNA


Dziś po raz ostatni, w tym roku przedszkolnym odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Tym razem dzieci miały okazję posłuchać najpiękniejszych walców świata. Próbowały nauczyć się kroku podstawowego walca. Dowiedziały się jaka najsłynniejsza wiedeńska rodzina przyczyniła się do popularności tego tańca. Poznały budowę i brzmienia oboju oraz klarnetu, dowiedziały się czym różnią się te instrumenty. Serdecznie dziękujemy muzykom  za tegoroczne audycje. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

MAJOWE ŚWIĘTA

  

   

Patriotyczne, majowe święta są okazją do rozmów o zawodach, o owocach ludzkiej pracy i szacunku do pracy. O symbolach narodowych, a w szczególności o biało czerwonej fladze. O Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, pierwszej w Europie, będącej wielkim osiągnięciem społeczno- prawnym. Jej znaczenie tłumaczymy dzieciom wierszem "Dzień majowy":

W pewien piękny dzień majowy zebrały się mądre głowy.
Bardzo długo rozmawiali, losy kraju omawiali
Chcieli by się lepiej żyło, by nic ludzi nie martwiło.
W końcu wszystko ustalili, jak Polacy będą żyli.
Spisano prawa i zasady, obowiązki ustalono,
a tym samym w naszym kraju, ład w narodzie wprowadzono.
Praw i zasad zbiór spisany Konstytucją nazywany.

W ten sposób rozwijamy poczucie przynależności narodowej, kształtujemy postawę szacunku do naszego kraju i wzbogacamy zasób wiedzy i słownictwa związanego z omawianym tematem.

 

 

AUDYCJA MUZYCZNA

W słoneczny, czwartkowy poranek, 28 kwietnia, instrumentaliści z Filharmonii Podkarpackiej zabrali dzieci w muzyczną podróż po Polsce i miastach, które w swojej symbolice posiadają hejnał. Przedszkolaki dowiedziały się czym on jest, na czym jest grany i jaką dawniej pełnił rolę. Okazało się, że prawie 60 miast ma swój hejnał, a wśród nich jest też Rzeszów, stolica naszego województwa. Najbardziej znanym wśród dzieci okazał się oczywiście krakowski hejnał mariacki, grany zwieży kościelnej co godzinę na trąbce. Dzieci podczas audycji poznały również budowę i brzmienie ukulele i gitary basowej oraz tańczyły przy piosenkach o chochlikach i zielonym zajączku, rozwijając swoje poczucie rytmu i czerpiąc radość ze wspólnej zabawy.

ROZSTRZYGNIĘCIE GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

                                                             

ROZSTRZYGNIĘCIE GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO NA „ SENSORYCZNĄ OZDOBĘ WIELKANOCNĄ”

Z przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs plastyczny  pt. „SENSORYCZNA OZDOBA WIELKANOCNA” został  rozstrzygnięty. Wykonane prace były bardzo ciekawe        i staranne. Dziękujemy za zaangażowanie!

I miejsce – Zuzanna Feret  (Odział Przedszkolny w Czarnej Sędziszowskiej)

I miejsce – Miłosz Grobelny (Publiczne Przedszkole nr. 4 w Sędziszowie Młp.)

II miejsce – Liliana Feret (Odział Przedszkolny w Czarnej Sędziszowskiej)

II miejsce – Zuzanna Kozek (Odział Przedszkolny w Zagorzycach Dolnych)

III miejsce – Oliwier Baster (Publiczne Przedszkole nr. 2 im J. Korczaka w Sędziszowie Młp.)

WYRÓŻNIENIA

Sebastian Kret (Odział Przedszkolny w Czarnej Sędziszowskiej)

Jakub Kozek (Odział Przedszkolny w Zagorzycach Dolnych)

Kamila Daniel (Odział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Szkodnej)

 
Gratulujemy!

 

Spektakl

W poniedziałek, 25 kwietnia przedszkolaki z grupy "Pszczółek" i "Biedronek" obejrzały przedstawienie "Pinokio", które odbyło się na scenie Miejskiego Domu Kultury. To teatralna adaptacja znanej na całym świecie książki Carlo Collodiego o tym samym tytule. Ta przepiękna, czasami pełna humoru a czasami wzruszająca opowieść o wystruganym z drewna pajacyku, który staje się prawdziwym chłopcem, uczy jak żyć w świecie pełnym pokus. Pinokio na własnych błędach uczy się jak odróżniać dobro od zła, jak słuchać swojego sumienia i co jest w życiu najważniejsze. Pełna zabawnych przygód historia niesie ponadczasowe wartości oraz naukę dla widzów. Spektakl rozwija umiejętności w zakresie percepcji wizualnej oraz uważnego słuchania tekstów interpretowanych artystycznie. A najważniejsze- kształtuje wrażliwość naszych pociech, dostarcza niezapomnianych wrażeń i przeżyć , budujących ich wewnętrzny system wartości, przekonuje, że w życiu warto być dobrym i uczciwym, a nauka, praca to nie jest zło konieczne, tylko wrota do odpowiedzialnego życia, pełnego miłości, przyjażni i troski o najbliższych.

Światowy Dzień Ziemi


W Światowy Dzień Ziemi- 22 kwietnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w zielony kolor, który wraz z niebieskim przedstawiany jest jako przyjazny naturze. Zajęcia rozpoczęły się od odczytania listu od Przyrody. Przedszkolaki odpowiadały na pytania zawarte w treści, oglądały film edukacyjny o tematyce proekologicznej, wspólnie wykonały plakat Przyjaciela Ziemi. W ogrodzie obserwowały budzącą się do życia przyrodę oraz wysiewały nasiona roślin ozdobnych w celu upiększenia przedszkolnego ogrodu. Światowy Dzień Ziemi to okazja do wprowadzania i utwalania wiedzy i umiejętności związanych z kształtowaniem postaw proekologicznych, poszanowania otaczającej przyrody, uświadamiania szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz wyjaśniania pojęcia ekologia.  

OGŁOSZENIE

W dniu 22 kwietnia (tj. piątek) obchodzić będziemy Światowy Dzień Ziemi

w związku z tym prosimy, by dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PTAKÓW

                               

1 kwietnia obchodzimy nie tylko pełen żartów Prima Aprilis, ale także Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. W tym dniu organizowane są zajęcia uświadamiające istotną rolę ptactwa w życiu człowieka oraz potrzebę ochrony zagrożonych gatunków. Z okazji Ich Święta dzieci oglądały filmiki i zdjęcia o ptakach, nazywały wybrane gatunki, poznawały ich budowę i charakterystyczne cechy: dziób, ciało pokryte piórami, znoszenie jajek. Zrozumiały również jak można ptakom pomagać budowaniem budek lęgowych, dokarmianiem i wystawianiem pojemników z wodą. Dzieci rysowały ptaszki, liczyły je, bawiły się  w ptaszki i śpiewały o nich. Największą nispodziankę zrobił nam dziadzio Igora z grupy' Pszczółek", który własnoręcznie zrobił nam nowiutką, drewnianą budkę lęgową dla skrzydlatych gości. Dziękujemy panie Marku! Nasz pan konserwator powiesi ją w ogrodzie w najbliższe, pogodne dni.

#szkolazwiatrem


Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków, którzy w ramach udziału w akcji #szkolazwiatrem zostali nagrodzeni dyplomem oraz drobnymi upominkami. 

Warsztaty ceramiczne

W dniu dzisiejszym przedszkolaki z grupy „Misie” i „Biedronki”, dzięki uprzejmości Pani Ani Czarnik, mamy jednego z przedszkolaków, wzięły aktywny udział w warsztatach ceramicznych. Pani Ania - artystka, ceramik- wprowadziła dzieci w niezwykły świat ceramiki, opowiedziała o właściwościach gliny, pokazała pracę z gliną, oraz omówiła etapy powstawania gotowego produktu. Artystka była bardzo dobrze przygotowana i zaprezentowała nam szereg narzędzi, dzięki którym mogliśmy formować nasze wytwory. Każdy przedszkolak dostał swój kawałek gliny do zgniatania, wałkowania i zdobienia. Ponieważ zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych, tematem naszych prac było wielkanocne jajo, jak również baranki lub inne figurki wg wyobraźni dzieci.

Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia dzieciom autentyczną frajdę! Nasze przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w warsztatach, a Pani Ania otrzymala od nas Dyplom Przyjaciela Przedszkola.

Światowy Dzień Wody

Wodę kochamy, więc ją oszczędzamy.

22 marca to Światowy Dzień Wody. W naszym przedszkolu tradycyjnie przyłączyliśmy się do świętowania. Na co dzień często zapominamy jak ważny dla nas jest ten płyn. Dlatego nasze przedszkolaki zapoznały się dzisiaj z rolą wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt. Badały i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor, odgłosy jakie wydaje woda, badały wodę za pomocą dotyku. Zgłębiały również swoją wiedzę dotycząca obiegu wody w przyrodzie, kształtowały umiejętności przewidywania i wnioskowania na podstawie obserwacji, doświadczeń. Poznały metody skutecznego oszczędzania wody. Wykonywały również prace plastyczne związane z tym tematem. Dzieci z zaciekawieniem włączały się w zajęcia i dzieliły się swoimi pomysłami i doświadczeniami z wodą.

 

I DZIEŃ WIOSNY

            

Dziś Pierwszy Dzień wiosny. Dla naszych najmłodszych odkrywców niezwykle ważne jest poznawanie otaczającego ich świata, a zabawy na Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu były dla nich idealnym pomysłem na wypełnienie czasu. Dzieci od rana były wprowadzane w wiosenny nastrój poprzez różnego rodzaju zabawy muzyczne, gry, rozmowy o pierwszych oznakach wiosny, tworzenie prac plastycznych, sadzenie roślinek , śpiewanie piosenek. Pogoda nam sprzyjała, więc nie omieszkaliśmy wyjść na świeże powietrze. Były spacery po okolicy przedszkola, a także zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Nasi najmłodsi mogli dziś doświadczyć,  jak świat nabiera kolorów, drzewa puszczają pierwsze liście, z ziemi wyrasta zielona trawa i pierwsze kwiatki wychodzą na powierzchnię.

21 marca, to również Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu, w ramach akcji społecznej Dzień Kolorowej Skarpetki, okazaliśmy naszą solidarność, akceptację i zrozumienie dla osób z Zespołem Downa. Poprzez włożenie dwóch, kolorowych skarpetek daliśmy czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Dzieci obejrzały także krótkie reportaże o osobach z Zespołem Downa, malowały kolorowe skarpetki i rozmawiały z wychowawcami  na ten temat.

Dzisiejszy dzień, w naszym przedszkolu, przebiegał w radosnej, barwnej i aktywnej atmosferze.

21 MARCA

21 MARCA

I DZIEŃ WIOSNY,

 

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI  ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

 

21 marca, to nie tylko I Dzień Wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa.

Dlatego nasze przedszkole przyłącza się do akcji. Zachęcamy wszystkie dzieci, aby w tym dniu (poniedziałek), założyły kolorowe skarpetki (dwie różne).

Okażemy w ten sposób Solidarność z osobami z Zespołem Downa.

Bądźmy razem, bądźmy kolorowi i weseli.

 

Podziękowanie

„Kimkolwiek jesteś, bądź dobry.”

Abraham Lincoln

 

                   

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom z naszego przedszkola za tak serdeczne włączenie się w akcję „Pomoc dla dzieci z Ukrainy”. Dzięki Państwa pomocy zebraliśmy dla dzieci z Ukrainy m. in.: bloki rysunkowe i kolorowe, kredki, farby, kolorowanki, flamastry, plasteliny, puzzle, gry, pluszowe przytulanki, różnego rodzaju zabawki dla chłopców i dziewczynek, plecak z całym wyposażeniem oraz artykuły higieniczne. Za każdy „dar serca” bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że w tak trudnym i smutnym czasie jaki nastał „dary serca” jakie Państwo przekazali  pomogą chociaż na chwilę zapomnieć dzieciom ukraińskim o tych strasznych wydarzeniach i wywołają uśmiech na ich twarzach.

Sędziszów Małopolski- 539 rocznica obchodów nadania praw miejskich

We wtorek starszaki zapoznały się z treścią i ilustracjami utworu Nikosia z grupy „Pszczółek”, napisanego wspólnie z mamą, laureata Konkursu Literacko-Plastycznego „Legenda o Sędziszowie Małopolskim. Jego dzieło przedstawia „Nie całkiem prawdziwą legendę” związaną z naszym miastem. Słuchacze docenili talent pisarski, wątki realistyczne i fantastyczne, okraszone dużą dozą humoru. Ilustracje do tekstu wykonał Nikoś samodzielnie. Jego praca została doceniona przez władze miasta i doczekała się publikacji w formie kolorowej broszurki.

Z okazji 539 rocznicy nadania praw miejskich dzieci utrwaliły swoją wiedzę o mieście , budując swoją tożsamość, poczucie przynależności i lokalny patriotyzm.

Obecnie wystawę prac konkursowych można podziwiać w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie z Filią w Sędziszowie Małopolskim. Serdecznie wszystkich zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Audycja muzyczna

 

W dniu dzisiejszym naszych najmłodszych słuchaczy po raz kolejny odwiedzili muzycy z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa z audycją zatytułowaną „Znów przyszła wiosna”. Wiosna maluje dźwiękami cudowne pejzaże w szaro-burym świecie. Przenosi nas w świat intrygujących efektów dźwiękonaśladowczych, a sprawne uszy mogą wychwycić w utworach między innymi odgłosy natury, zachodzące w niej zjawiska czy też dźwięki naśladujące, np. śpiew ptaków czy szczekanie psa. Wspólnym, radosnym śpiewem witaliśmy tę zbliżającą się porę roku. Sposób prezentacji instrumentów, jak również wykonane utwory spotkały się z bardzo miłym przyjęciem naszych przedszkolaków.

POMOC DLA UKRAINY

Zachęcamy Państwa do włączenia się w zbiórkę prowadzoną przez OSP Wolica Ługowa. Każdy z nas może pomóc!


Na obecną chwilę najbardziej potrzebne są:
Artykuły żywnościowe:
konserwy, produkty suche, dania w słoiczkach dla dzieci, mleko modyfikowane itp.

Artykuły medyczne i higieniczne:
opatrunki, chusteczki nawilżane, pampersy, szczoteczki do zębów, mydło, środki czystości, pasty do zębów itp.

Tekstylia: nowe pościele, ręczniki, koce, śpiwory itp.

Prosimy nie oddawać odzieży!

Zbiórka prowadzona jest:

28 lutego, 1- 4 marca w godzinach 10.00-12.00  i  13.00-16.00 oraz 5 marca (sobota) w godzinach 8.00-15.00.

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

 

Dziś 28 lutego  świętowaliśmy Dzień Niedźwiedzia Polarnego dzieci dowiedziały się dużo ciekawostek min;  że Niedźwiedzie polarne zamieszkują Arktykę, Grenlandie, oraz północne rejony Ameryki Północnej i Azji. Zwierzęta te są świetnie przystosowane do życia w lodowym środowisku Arktyki – ich biało- żółte futro jest bardzo grube i długie, co zapewnia ochronę przed zimnem. Wszyscy wspólnie tańczyli najpierw taniec” pingwina”, później „Stary niedźwiedź mocno śpi”. W rytm puszczonej muzyki dzieci naśladowały Niedźwiedzie podczas spaceru. Na zakończenie zajęć przedszkolaki przygotowywały pracę plastyczną „Niedźwiedzie ”. Wykazały się dużą kreatywnością i zdolnościami plastycznymi, prace można podziwiać  w przedszkolnym holu.

Czy i jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie ?

Wraz z atakiem Rosji na Ukrainę wszyscy odczuwamy niepokój i strach przed tym, co może przynieś kolejny dzień. Niestety te wszystkie lęki i niepokoje związane z obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą odbijają się bezpośrednio na dzieciach, które są doskonałymi obserwatorami. Maluchy nawet jak nie rozumieją, co się dzieje, to obcując ze zdenerwowanymi rodzicami, chłoną takie emocje.

Szanowni Rodzice stanęliśmy przed niezwykle trudnym i poważnym wyzwaniem – wytłumaczenia dzieciom, co się stało. Dlaczego ich beztroskie dzieciństwo jest zagrożone. Dlaczego w telewizji, internecie wszyscy pokazują straszne zdjęcia, filmy, mówią ze strachem o przyszłości. Nie możemy zostawić ich z tym problemem samych. Unikanie rozmowy na tak poważny temat może spowodować, że dziecko zacznie się bać, a po wszelkie informacje będzie sięgać do mediów społecznościowych i plotek rówieśników.

Jak przygotować się do rozmowy?

Najważniejsze jest, by dzieci dowiadywały się wszelkich wiadomości od rodziców, którzy zapewnią im bezpieczeństwo. Według psychologów przede wszystkim należy samodzielnie się uspokoić i ochłonąć. Zdenerwowanie nic tu nie pomoże, a może jedynie pogorszyć sytuację. Kiedy już rodzic wie, że jest w stanie porozmawiać na temat wojny na Ukrainie, powinien się zastanowić, jakie informacje są najistotniejsze i ile z nich należy przekazać dziecku.

Najważniejszą zasadą jest mówienie dzieciom prawdy. To jest podstawa. Druga ważna sprawa to odpowiadanie na pytania dzieci adekwatnie do ich wieku, czyli poziom szczegółowości musi być dostosowany do tego, ile mają lat.

Jeżeli istnieje jakaś obawa, że dana informacja jest za trudna dla dziecka, to można odpowiedzieć na jego pytanie na bardzo ogólnym poziomie. Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe, nie ma co epatować trudnymi emocjami, że ktoś cierpi, kogoś bardzo boli, bo to może je dodatkowo stymulować. Należy pokazać, że świat jest zróżnicowany i że są inni ludzie, którzy chcą tej wojnie zapobiec, że dbają o nasze bezpieczeństwo, że my też możemy pomóc. Poczucie bezpieczeństwa dziecka powinno być budowane o rzeczywiste przesłanki. Można powiedzieć, że jest ktoś taki na świecie, kto robi złe rzeczy, ale że tak nie można. Nie należy też zapominać o swoich emocjach i powiedzieć, że ludzie się boją i to jest normalne uczucie.

Psycholog zaznacza, że trzeba uważać, jakie informacje docierają do dziecka nie tylko z mediów, ale również od rówieśników, czy innych osób. Należy ograniczyć dostęp do różnych treści, które są pokazywane w mediach, tak żeby dziecko nie było ciągle stymulowane przez te informacje.

Jeśli dziecko zachowuje się normalnie, wykonuje swoje obowiązki, jest w pozytywnym nastroju, to nie ma takiej potrzeby, by samodzielnie rozpoczynać temat. Jeśli mamy świadomość, że dziecko mogło gdzieś się spotkać z takimi informacjami, możemy zapytać, co się działo, upewnić się, czy było świadkiem takich rozmów i ewentualnie wtedy zacząć temat. Natomiast, jeśli dziecko jest rozdrażnione, nerwowe, należy zapytać, co się dzieje. Powiedzieć, że widzimy, że jest przygnębione i czy chce w związku z tym porozmawiać. Trzeba dać mu sygnał, że akceptujemy jego emocje i jeśli tylko będzie chciało porozmawiać, zawsze może się do nas zwrócić.

Jak zredukować lęk u dzieci?  Można wykorzystać różne formy bajek, ćwiczenia relaksacyjne, treningi uważności, by skoncentrować dziecko na tym, co się wokół niego dzieje.

Bywa tak, że nie zawsze wiemy co przyniesie przyszłość. Dziecko musi mieć świadomość, że to wszystko kiedyś się skończy, po prostu minie.

 

Solidarni z Ukrainą

P O M O C  D L A  D Z I E C I 
Z   U K R A I N Y

W porozumieniu z Poradnią Psychologiczną – Pedagogiczną w Ropczycach od dziś w naszym przedszkolu będziemy prowadzić zbiórkę dla dzieci, które przybyły na nasz teren z Ukrainy. Zbieramy: kredki, bloki, ciastolinę, koraliki, gry, kolorowanki /prosimy by rzeczy były nowe/. Pierwsza odsłona zbiórki potrwa do piątku – 4 marca.

Podziel się 1%

 

Szanowni Rodzice

Z całego serca dziękujemy za dotychczasowa współpracę i życzliwość. Podobnie jak w latach ubiegłych zwracamy się do Was z prośbą przekazania 1% podatku na rzecz naszego przedszkola. Darowizna zgromadzona na naszym koncie zostanie wykorzystana w całości na cele przedszkolne takie jak dofinansowanie wycieczek, organizację uroczystości (dzień przedszkolaka, bal karnawałowy, dzień dziecka) , zakup dodatkowych pomocy dydaktycznych, zabawek. 

Odzyskajcie w całości kwotę z 1% podatku i sprawcie, żeby wróciła prosto do Waszych dzieci.

 

Wystarczy do zeznania PIT 36 i PIT 37  wpisać  następujące informacje:  

Cel: PP 1 SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI 6359,  KRS 0000270261

 

Za okazaną pomoc z góry serdecznie dziękujemy !

EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE

    

WYZWANIE III- Hotel dla owadów                        WYZWANIE IV- Ptasi bar

 

                

Bardzo dziękujemy Panu Robertowi za materiał, a Panu Grzegorzowi za wykonanie pięknej i solidnej konstrukcji "hotelu dla owadów". Oczywiście nasi milusińscy mieli swój wkład w realizację tego zadania. Podczas zajęć w ramach programu "Dzieci mają wychodne" przedszkolaki systematycznie zbierały elementy do wykończenia domu tj. korę, szyszki, suche trawy itp.

#szkolazwiatrem

  
„Szkoła z Wiatrem 2021” - to właśnie w tą akcję zaangażowały się straszaki z naszego przedszkola. Akcja zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Akcja #szkolazwiatrem ma na celu promowanie odnawialnych źródeł energii, w szczególności lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Dzieci poprzez udział w obserwacjach, doświadczeniach, eksperymentach oraz zabawach dowiedziały się: czym jest energia i skąd się ją czerpie, czym są odnawialne i nieodnawialne źródła energii. Ponadto obejrzały film edukacyjny „Niech wieje wiatr” który w znacznym stopniu usystematyzował ich zasób wiedzy. Na zakończenie wykonały wiatraki przy pomocy których poszukiwali miejsc w terenie oraz określały gdzie wiatr wieje najsilniej. Tego rodzaju zajęcia przyczyniły się w istotnym stopniu do rozwinięcia świadomości ekologicznej związanej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
 
  
 
  

Zbieraj - nie wyrzucaj!

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do Akcji Ekologicznej polegającej na zbiórce zużytych baterii.

W tym roku szkolnym po raz kolejny nasze przedszkole weźmie udział w tym programie, którego jednym z elementów jest zbiórka zużytych baterii i telefonów komórkowych. Przez cały rok szkolny  tj. od września do maja  będziemy zbierać  zużyte baterie oraz telefony komórkowe do pojemnika (w  kształcie baterii) wystawionego w przedsionku przedszkola.  

 Każda bateria ma znaczenie! Akcja ma wymiar ogólnopolskiego konkursu i od liczby zebranych baterii zależy czy nasze przedszkole otrzyma atrakcyjną nagrodę!

Audycja muzyczna

Nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili artyści z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa. Podczas audycji muzycznej w miesiącu lutym dzieci poznały genezę sceniczną form wokalno – instrumentalnych takich jak opera, operetka i musical. Dzieci dowiedziały się także jakie sławne nazwiska miały wpływ na ich powstawanie i rozwój. Kontakt z operetką czy musicalem wnosi wartości w życie młodych ludzi, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość estetyczną oraz umiłowanie piękna.Dzieci z wielką radością i zainteresowaniem uczestniczyły w audycji muzycznej.

WYRÓŻNIENIA

W grudniu 2021r. chętne przedszkolaki z najstarszych grup wzięły udział w konkursie na kartkę świąteczną Orszak Trzech Króli - organizowanym przez Bibliotekę Publiczną oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Jest nam bardzo miło poinformować, że komisja konkursowa wyróżniła kilka prac naszych podopiecznych.

BAL KARNAWAŁOWY

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele dni. Nic więc dziwnego, że już od samego rana do naszego przedszkola przybywały piękne królewny, rycerze, super bohaterowie, biedronki, czarownice i wszelkiego rodzaju zwierzątka. Dzieci z radością prezentowały przepiękne kostiumy.

Zaraz po śniadaniu rozpoczął się bal. Dzieci świetnie się bawiły tańcząc i uczestnicząc w różnych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło,a uśmiech nie znikał z twarzy nawet mimo chwilowego zmęczenia. Po krótkiej przerwie i pysznym poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. No cóż… następny taki bal dopiero za rok.

 

  

PODZIĘKOWANIE

 „Bogatym nie jest ten, kto posiada,
lecz ten, kto daje.” – św. Jan Paweł II

            „HERBATKA DLA BABCI I DZIADKA”-swoje babcie i dziadków kochamy              o innych, samotnych też pamiętamy.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, dzieciom i sympatykom naszego przedszkola za włączenie się w akcję „Herbatka dla babci i dziadka”, której celem było zorganizowanie upominków dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Rudzie .

Zbierane drobiazgi i słodkości sprawiły wielką radość samotnym seniorom, którzy Dnia Babci i Dziadka nie mogą obchodzić w gronie najbliższych.

Do upominków przedszkolaki dołączyły własnoręcznie przygotowane laurki z życzeniami, babeczki i domowe wypieki.

Serdecznie dziękujemy za Państwa życzliwość i wsparcie, które jak zwykle przerosło nasze najśmielsze oczekiwania :)

 

Poniżej podziękowanie jakie DPS w Rudzie zamieścił na swojej stronie www.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 i 22 stycznia to dni, w któryczh szczególnie pamiętamy o najbliższych naszym sercom- Dziadkach.  Przedszkolaki dla swoich babć i dziadków przygotowały wyjątkowe laurki , które wręczą wraz z piosenkami i wierszykami.

Wszystki Babciom i Dzidzusiom naszych przedszkolaków składamy najserdeczniejsze życzenia: Dużo czasu wolnego, samych przyjemności, Jak najmniej kłopotów i wiele radości! Niech te dni będą dla Państwa pełne ciepła, radości, przeświadczenia o wartości jaką jesteście dla swoich najbliższych. 


 

DZIEŃ WIEDZY O PINGWINACH

20 stycznia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Jak sama nazwa wskazuje, celem święta jest propagowanie wiedzy o tych sympatycznych ptakach.  W czwartkowy poranek przenieśliśmy się zatem na Antarktydę, by lepiej poznać naszych eleganckich przyjaciół. Przedszkolaki korzystając z przygotowanych pomocy- zdjęć, książek, atasów przyrodniczych, filmów edukacyjnych- poznały miejsce występowania, wygląd i  cechy chatakterystyczne tych zwierząt. Dowiedziały się, że wszystkie pingwiny są objęte ochroną i znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ciekawostki  o pingwinach  przeplatane elementami zabawy, tańca i zajęciami pastycznymi na pewno na długo zostaną w pamięci dzieci. 

ŚWIEĆ z ENERGĄ

Zaczynamy wielką rozgrywkę!!!

Rozpoczął się ogólnopolski finał plebiscytu Święć się z Energą, w którym Sędziszów Małopolski reprezentuje Podkarpacie.

Dzięki głosom mieszkańców i wszystkich, którym podoba się tegoroczna iluminacja, nasze miasto wygrało I etap konkursu.

Teraz walczymy w wielkim finale. Zachęcamy wszystkich do głosowania.

Wystarczy zalogować się na stronie i codziennie oddawać 10 darmowych głosów

https://polskatimes.pl/p/kandydaci/1011541?fbclid=IwAR0RfVlYDcpOHsqG5IdY0BXULW5Cv_E8qqaRy2rqASFk78ToR8XJWyKqMKo

Nasze miasto ma szanse na tytuł Świetlnej Stolicy Polski, a nagrodą główną jest sprzęt AGD dla potrzebujących rodzin.

Głosowanie trwa do 25 stycznia 2022 r. do godz. 12.00.

Pozdrawiamy i dziękujemy za głosy :)

KONKURS PRZEDSZKOLNY TRWA

ZAPRASZAMY DZIECI I RODZICÓW 

DO UDZIAŁU W PRZEDSZKOLNYM KONKURSIE

"LEGENDA  O SĘDZISZOWIE MAŁOPOLSKIM"

 

Stwórzcie mini książeczkę o naszym mieście Sędziszowie Małopolskim. Zamknijcie między okładkami  legendę o rycerzu Sędziszu. Wymyślcie tekst i obrazki.

(minimum 5 kartek w formacie A4 lub A5 - forma płaska bez żadnych sypkich, brudzących( np. plastelina) materiałów).

Termin składania prac 31 stycznia 2022r.

Szczegóły konkursu na stronie internetowej przedszkola Aktualności z dnia 3 grudnia 2021 oraz w przedszkolu.

PIĘKNE NAGRODY ufundowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021/2025 CZEKAJĄ !!!

PIERWSZY DZIEŃ ZIMY


21 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Jego celem było przybliżenie dzieciom informacji dotyczących ,,zimowych” zmian w przyrodzie, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu, wzbogacenie ich wiedzy na temat zwierząt zamieszkujących krainy lodu, a przede wszystkim wspólna zabawa przy zimowych, radosnych piosenkach. Śnieżna aura stała się także doskonałą okazją do obserwacji przyrodniczych, eksperymentów oraz zabaw na śniegu. 

Wigilia 2021

Dziś w naszym przedszkolu zapanowała niezwykła atmosfera. Od samego rana trwały przygotowania do Wigilii. Każda grupa nakryła stoły białymi obrusami, ułożyła stroiki i Wigilijne sianko. Przy dźwiękach kolęd dzieci łamały się opłatkiem i składały sobie świąteczne życzenia. Przedszkolna Wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

CODZIENNE CZYTANIE - ROZWOJU WSPIERANIE

CODZIENNE CZYTANIE – ROZWOJU WSPIERANIE

Czytaj dziecku codziennie, przynajmniej 20 minut – z tym hasłem spotkaliśmy się już nie raz. Dlaczego tak naprawdę warto? Co sprawia, że czytanie powinno być tak istotne? Odpowiedzi na to pytanie jest mnóstwo. Przede wszystkim dlatego, gdyż głośne czytanie uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię, przynosi wzorce właściwych zachowań, jest jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy. Czytając kilkulatkowi, pomagasz mu zrozumieć siebie samego i świat, który go otacza, a także pogłębiasz więź, jaka was łączy – podczas wspólnej lektury maluch czuje się ważny i kochany. Dzięki sięganiu po różnorodną literaturę, dziecko mimowolnie pochłania wszelki druk, a co za tym idzie, staje się specjalistą wielu dziedzin. Co to oznacza? Dzięki literackiej różnorodności ma szerszą wiedzę, zwykle podejmuje lepsze decyzje, więcej zarabia, żyje zdrowiej i dłużej, lepiej wychowuje dzieci. Nie daje sobą manipulować, jest bardziej samodzielny, twórczy i szczęśliwszy niż nieczytający rodacy. Wynika to z faktu, że czytanie pozwala na lepsze rozumienie zjawisk, procesów społecznych i mechanizmów psychologicznych, co daje poczucie wiary w siebie i kompetencji, w trudnych sytuacjach przynosi potrzebne odpowiedzi, jest zdrową ucieczką przed frustracją i nudą. I to wszystko na własnych warunkach: w wygodnym dla siebie czasie, w doborowym towarzystwie wybranych przez siebie, często wybitnych i niedostępnych inaczej osób – pisarzy, polityków, artystów, filozofów... także tych, którzy już nie żyją.

Życiodajna szczepionka

Jeśli chcemy zaszczepić u dzieci potrzebę i radość czytania, trzeba zrobić wszystko, by uwielbiały książki i znajdowały w nich sens. Dzieci znajdują go, gdy ktoś im czyta, ponieważ łatwiej wtedy rozumieją lub domyślają się znaczenia słów z kontekstu, mają też kogo zapytać, gdy coś jest niejasne. Książki są również pokarmem dla umysłu i duszy dziecka. Przy ich pomocy pomagamy dziecku zbudować obraz świata i stosunek do niego. Dlatego ważne jest, co czytamy – czy są to lektury wartościowe, które podnoszą poziom kultury dziecka i rozwijają jego najlepsze cechy, czy ogłupiają, demoralizują i straszą. Pamiętajmy, by najpierw samemu poznać treść, podobnie jak przed podaniem dziecku jedzenia sprawdzamy jego smak i temperaturę.

 

Jak czytać?

Najlepiej codziennie, z zaangażowaniem, z przekonaniem i radością, że dajemy dzieciom znakomity kapitał na całe życie! Nie przestawaj! Wręcz przeciwnie - czytaj dziecku dopóki chce słuchać!

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Składamy serdeczne podziękowania Swiętemu Mikołajowi, który odwiedził dzieci w naszym przedszkolu już w piątek, 3 grudnia. Wiedząc, że nasi podopieczni są wyjątkowi pod każdym względem- mili, madrzy, grzeczni i dobrzy, przywiózł im zasłuzone prezenty i poświęcił swój cenny czas na chwilę wyjatkowej rozmowy. Obejrzał z przyjemnością taneczne występy, wysłuchał wierszy i piosenek. Ekscytujace i niecodzienne spotkanie ze świętym Mikołajem zostało uwiecznione na pamiatkowych zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii!

Niezależny Niedźwiedź

 

Akcja NIEZALEŻNY NIEDŹWIEDŹ - zakończona. Zamieszczamy certyfikat i treść podziękowań z WWF (tłum. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody)

Witaj, Publiczne Przedszkole nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
z Oddziałem przy ul. Legionów Polskich!

Dziękujemy Ci za to, że opiekujesz się Niezależnym Niedźwiedziem i innymi niedźwiedziami. Z Twoją pomocą możemy skuteczniej chronić wszystkie zwierzęta z Bandy Pandy i zadbać o ich bezpieczną przyszłość. Dziękujemy Ci z całego serca!

Dziękujemy

Kochani Rodzice i Sympatycy naszego Przedszkola

DZIĘKUJEMY

za każdy oddany głos w plebiscycie Przedszkole Roku 2021.

DZIĘKUJEMY

za ogrom życzliwości, sympatii i zaangażowania z Waszej strony.

Wspólnymi siłami udało nam się zdobyć
I miejsce w naszej gminie,
i II w powiecie.

Sama nominacja do konkursu była dla nas wyróżnieniem i niespodzianką. 418 oddanych głosów to dla naszego Przedszkola ogromny zaszczyt oraz zobowiązanie…
Zobowiązanie -  które dodaje skrzydeł i utwierdza w przekonaniu, że w grupie siła.  
A Grupa to MY – dzieci, pracownicy i WY Rodzice i Sympatycy.

DZIĘKUJEMY

KONKURS PLASTYCZNO - LITERACKI

„Legenda o Sędziszowie Małopolskim”   

 

O konkursie


       Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje książka? Zalążek historii rozwija się i rośnie w umyśle autora. Po jakimś czasie dołączają obrazy, to ilustrator wplata w opowieść swoją wizję, nadając formę temu co dotąd tylko wyobrażone. Dlaczego po niektóre książki sięgamy z radością i ciekawością, a po przeczytaniu ustawiamy z dumą na regałach? I co to znaczy, że książka jest pięknie wydana?

Zapraszamy Was do konkursu, spróbujcie swoich sił w tworzeniu własnej książeczki o naszym mieście Sędziszowie Małopolskim. Zamknijcie między okładkami  legendę o rycerzu Sędziszu. Wymyślcie tekst i obraz- stwórzcie materialną rzecz- książkę, po którą sięgniemy z radością i ciekawością, a po przeczytaniu ustawimy z dumą na przedszkolnych regałach.

Organizator: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim ul.3 Maja 21
  z Oddziałem przy ul. Legionów Polskich 17.

Cele konkursu:

  1. Rozwijanie uzdolnień plastycznych  i zainteresowań literackich dzieci.
  2. Rozbudzanie postawy patriotycznej związanej z tożsamością kultury regionalnej.
  3. Upowszechnianie kultury żywego słowa.
  4. Skierowanie uwagi dzieci i rodziców  na ponadczasowy przekaz wartości zawartych
     w legendach.
  5. Rozbudzanie fantazji oraz wyobraźni  twórczej.
  6. Doskonalenie możliwości twórczych poprzez działania literackie i plastyczne.
  7. Budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi.
  8. Wdrażanie do współzawodnictwa i godnej rywalizacji.

Zasady i tryb prowadzenia konkursu:

  1. Konkurs adresowany jest do dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych oraz ich rodziców /opiekunów/. 
  2. Przedmiotem konkursu jest wykonanie książeczki z własnym tekstem wraz
    z ilustracjami na podstawie legendy o naszym mieście- Sędziszowie Małopolskim.
  3. Książeczka powinna zawierać co najmniej 5 kartek o formacie A5 lub A4.
  4. Praca powinna mieć formę płaską (nie uwzględnia się prac wykonanych z plasteliny, materiałów sypkich, nietrwałych, odpadających; możliwość wykorzystania programu Word i PowerPoint).
  5. Prace należy przedłożyć w przedszkolu do 31.01.2022r.
     (po tym terminie prace nie będą podlegały ocenie).
  6. Dziecko może zgłosić na konkurs tylko jedną pracę,
  7. Prace powinny spełniać wymogi estetyczne.
  8. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z zezwoleniem na udostępnienie danych dziecka oraz jego wizerunku w celach konkursowych.
  9. Każda praca powinna zawierać kartę zgłoszenia do konkursu (imię i nazwisko autora, imię i nazwisko rodzica/opiekuna dziecka z pomocą którego praca została wykonana, nazwę grupy). Karta zgłoszenia do pobrania w przedszkolu.
  10. Pracę oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora. Przy ocenie prac Komisja będzie brała pod uwagę: pomysłowość, oryginalność, estetykę. 
  11. Spośród  złożonych książeczek Komisja Konkursowa wyłoni I, II i III miejsce,
     a także trzy wyróżnienia.

Nagrody zostały ufundowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021/2025.

I miejsce – nagroda o wartości 90 zł

II miejsce – nagroda o wartości 70 zł

III miejsce – nagroda o wartości 50 zł

3 wyróżnienia -nagrody o wartości 30 zł

  1.  Lista laureatów zostanie opublikowana w Przedszkolu oraz na stronie internetowej Przedszkola, w terminie do 05.02.2022 r.
  2. Wykonane  prace pozostają do dyspozycji organizatorów konkursu. 

Koordynator konkursu:
Monika Skwirut  -wychowawczyni grupy Misie 

Przewidziana jest wystawa pokonkursowa w MGOK w Sędziszowie oraz Bibliotece Publicznej .

Zapraszamy do udziału. Życzymy miłej zabawy.

                                  

 

 

Audycja muzyczna

Są takie utwory, które dobrze brzmią tylko wtedy gdy za oknem pojawią się sprzyjające warunki atmosferyczne. Dzieje się tak chociażby z muzyką o tematyce zimowej. Ale czy można "usłyszeć" zimę w muzyce? Tego oraz innych muzycznych ciekawostek dowiedziały się przedszkolaki w czwartek, 2 grudnia podczas audycji muzycznej w wykonaniu instrumentalistów i wokalistów Filharmonii Podkarpackiej "Zima w muzyce, a może muzyka w zimie?". Oprócz wysłuchania standardów zimowej, światowej muzyki rozrywkowej, dzieci śpiewały najbardziej znane polskie kolędy, poznały budowę i brzmienie klarnetu- dętego instrumentu drewnianego. W ten sposób przedszkolaki poszerzają swoje doświadczenia, rozwijają zainteresowania i zaspokajają potrzebę obcowania ze sztuką.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

                                                                                 Święty Mikołaj

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W czwartek, 25 listopada do przedszkola wraz z dziećmi przyszły ich misie aby świętować 120 rocznicę powstania zabawki. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 roku. Dzieci przedstawiały własne pluszaki, rozmawiały o innych misiach znanych z literatury dziecięcej oraz produkcji telewizyjnych, śpiewały o misiach, ćwiczyły, tańczyły i bawiły się z pluszakami, poznały też historię brunatnego niedźwiedzia Wojtka adoptowanego przez żołnierzy 22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa, który w stopniu kaprala brał udział w bitwie o Monte Cassino. Z tej okazji postanowiliśmy przyłączyć się do akcji Światowego Funduszu na rzecz Przyrody WWF i także zaadoptować niedźwiedzia brunatnego a tym samym wspomóc działania WWF, zmierzajace do odbudowy populacji tego gatunku.

TY TEŻ MOŻESZ POMÓC PRZYŁĄCZAJĄC SIĘ DO ZBIÓRKI I WRZUCAJĄC DO PUSZKI SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ.

CHROŃ PRZYRODĘ RAZEM Z NAMI I FUNDACJĄ WWF!

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 2021

Pasowanie to pierwsza tak ważna uroczystość przedszkolna dla dzieci z grupy "Żabek"  i  nowych "Misiów". Od tego dnia maluszki stały się oficjalnie przedszkolakami. Dzieci zaprezentowały specjalnie przygotowane na ten dzień wierszyki, piosenki i zatańczyły przy dźwiękach poleczki. Po uroczystym ślubowaniu pani dyrektor za pomocą "czardziejskiego ołówka" pasowała wszystkie dzieci na wzorowych przedszkolaków. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy maluch otrzymał dyplom, książkę i drobny upominek.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

  

20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka- najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom, 30 lat temu ratyfikowanego przez nasz kraj. Ze względu na to, że w tym roku wypada w sobotę, nasze przedszkole obchodziło ten dzień w piątek, 19 listopada. W wielu placówkach dzieci podejmują mnóstwo wspólnych działań, aktywności i inicjatyw, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków, media. Świętując Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF, w symbolicznych, niebieskich strojach wyrażaliśmy naszą solidarność z dziećmi na całym świecie. Przedszkolaki oglądały filmy edukacyjne o swoich prawach, bawiły się przy piosenkach związanych z tematem, wykonywały prace plastyczne wyrażające ich kształtującą się świadomość i wrażliwość na prawa i potrzeby własne oraz innych ludzi. "Dziecka prawa to nie zabawa, dziecka prawa to ważna sprawa".

BohaterOn- włącz historię

W czwartek, 18 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia upamiętniajace bohaterów Powstania Warszawskiego w ramach projektu BohaterOn. Dzieci uważnie oglądały spektakl "Niebajka o Powstaniu Warszawskim", którego celem jest dostarczenie wiedzy i podniesienie świadomości o wydarzeniach wojennych w naszej stolicy. Poruszony został temat istnienia Szarych Szeregów, Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego i akcji "Burza". Rozmowa dotyczyła treści teatrzyku, roli harcerzy w Powstaniu, wyjaśnienia niezrozumiałych słów i zwrotów, określenia cech charakteryzujacych uczestników walk. Przedszkolaki dowiedziały się czym był patriotyzm w czasie wojny a czym jest dziś. Podawały sposoby okazywania miłości do Ojczyzny w czasach pokoju, dbania o Jej rozwój i pracy dla wspólnego dobra. Z przejęciem słuchały pieśni "Dziewczyna spod parasola", maszerowały do jej rytmu, oglądały teledysk "Czas honoru:Powstanie". Dzieci poznały symbol Polski Walczącej i rysowały znak na wzorze ceglanego muru. Sposobem okazania wdzięczności i podsumowaniem zajęć było wysłanie Brazowej kartki online bohaterom Powstania Warszawskiego. Ten drobny gest jest znakiem podtrzymywania dialogu pokoleń i pomocą finansową dla seniorów weteranów, w limicie 25 słów, jaki obowiązywał w powstańczej korespondencji. Dziękujemy i nie zapominamy!

Nominacja Przedszkole Roku 2021

Rzeszów, 3 listopada 2021 r.

PRZEDSZKOLE ROKU 2021

NOMINACJA

Niniejszym

Publiczne Przedszkole nr 1
w Sędziszowie Małopolskim

otrzymuje nominację do nagrody dla przedszkola przyjaznego podopiecznym i ich rodzicom w plebiscycie Przedszkole Roku 2021.

 

To kolejna edycja największego w Polsce plebiscytu edukacyjnego, w którym najlepsze przedszkola zostaną wybrane w głosowaniu najpierw w każdym mieście i powiecie, później w skali województwa, a następnie  w ogólnopolskim finale. Czekają na nie nagrody, a dyrektorzy przedszkoli, które w każdym województwie zdobędą najwięcej głosów, odbiorą główne nagrody podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. 

 

Drodzy Rodzice i Sympatycy Naszego Przedszkola. 

Dziękujemy za zaufanie i nominację. Głosowanie już się rozpoczęło i będzie trwało
do czwartku, 2 grudnia do godz. 20.30

Żeby zagłosować wystarczy wysłać  SMS na numer 72355 o treści  TRZ.301

Aby oddać głos na nasze przedszkole wystarczy wejść tutaj: Publiczne Przedszkole nr 1 - PRZEDSZKOLE NA MEDAL (nowiny24.pl)

Narodowe Święto Niepodległości

W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem NIepodległości 11 Listopada o symbolicznej godzinie 11:11 nasze przedszkole przystąpiło do akcji "Szkoła do hymnu" na zaproszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzieci wraz z nauczycielkami wspólnie odśpiewały w postawie " na baczność" wszystkie cztery zwrotki hymnu narodowego "Mazurek Dąbrowskiego" już po raz czwarty.W ten sposób Ministerstwo chce włączyć wszystkie społeczności szkolne i przedszkolne we wspólne świętowanie i przeżywanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem akcji jest także kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych, rozwijanie świadomości i postaw patriotycznych.

Urodziny kapitana Franciszka Macha


Od momentu wmurowania pamiątkowej tablicy ku czci bohatera walk o wolną i niepodległą Polskę, co roku nasza placówka uroczyście obchodzi rocznicę urodzin kapitana Franciszka Macha, który postanowił zostać żołnierzem i służyć naszej Ojczyźnie. Obchody rozpoczęto hymnem Polski "Mazurkiem Dąbrowskiego". Potem nastąpiła recytacja wierszy o tych co zmarli za Ojczyznę i o naszym bohaterze, dialog przybliżający jego sylwetkę i dzieje oraz przynależność do Legionów Polskich. Starszaki z grupy Pszczółek zaśpiewały wojskową pieśń "Szara piechota" i z symbolami patriotycznego, listopadowego święta zatańczyły do piosenki "Serce dla Polski". Na znak naszej pamięci i wdzięczności dzieci złożyły pod tablicą biało- czerwone kwiaty i zapaliły znicze. Uroczystość ta wpisuje się w tradycję naszej placówki i będzie powtarzana przez kolejne roczniki przedszkolaków kształtując ich postawę patriotyczną, poczucie przynależności i tożsamości narodowej.

Szkoła Pamięta

Już po raz kolejny nasze Przedszkole wzięło udział w tegorocznej edycji akcji MEiN „Szkoła pamięta” do której zgłosiło blisko 11 tys. placówek (10 784). W inicjatywę łącznie zaangażowało się ponad 1 451 mln uczniów oraz prawie 128 tys. nauczycieli. W ramach akcji nasze przedszkolaki uczciły Kapitana Franciszka Macha- lokalnego bohatera i patriotę . Przygotowały montaż słowno-muzyczny z okazji rocznicy jego urodzin oraz złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą pamiętkową. „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia

8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Dzień zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. Nasze przedszkolaki odbyły warsztaty "Piramida zdrowia" na których układały naturalne produkty spożywcze w piętra zgodnie z zaleceniami. W podstawie znalazły się produkty, które powinny być spożywane najczęściej, 4-5 razy w ciagu dnia czyli owoce i warzywa, następnie pełnoziarniste produkty zbożowe, potem nabiał pod różnymi postaciami, produkty dostarczające kwasów tłuszczowych czyli rośliny strączkowe, ryby, jaja i chude mięso, na szczycie znalazły się dobre tłuszcze roślinne i orzechy. Produkty te muszą być uzupełniane czystą wodą w ilości 1,5 litra dziennie dla dziecka. Podstawą zdrowia jest aktywność fizyczna, zabawy i sporty na świeżym powietrzu. Wielcy nieobecni, którzy powinni z diety być eliminowani to cukier i słodycze oraz sól. Nadwaga powoduje problemy ze zdowiem, takie jak cukrzyca i schorzenia wątroby. W dorosłym życiu dzieci z nadwagą narażone są na choroby serca, raka, nadciśnienie, udar mózgu i depresję. Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to profilaktyka chorób, inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka, w związku z czym nasi wychowankowie po zajęciach ochoczo zabrali się do chrupania jabłuszek i marcheweczek. Na zdrowie!

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

                   

Ogłoszenie 

 

W związku z obchodami Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, które w naszym przedszkolu odbędą się w dniu 10 listopada (środa), prosimy Rodziców o ubranie dzieci:
- z grup: „Żabki”, „Misie”, „Biedronki” w strój biało-czerwony,
-z grupy „Pszczółki” w strój galowy.


 

Dziękujemy

Audycja muzyczna

Kolejne spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej nosiło tytuł "Melodia polskiego oręża" i nawiązywało do listopadowego Narodowego Święta Niepodległości. Listopad przenosi nas w bolesne, ale i pełne chwały okresy naszej polskiej historii. Od rycerstwa spod Grunwaldu do Legionów Polskich we Włoszech, od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni o tematyce wojskowej i patriotycznej, poznawaliśmy znaczenie słów patriota i niepodległość. Instrumentem przewodnim, którego budowę i brzmienie zaprezentowano nam była trąbka. Po utrwaleniu nazw naszych symboli narodowych mogliśmy wysłuchać Poloneza A-mol "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki audycji urozmaicono i wzbogacono wychowanie patriotyczne w naszym przedszkolu.

VI Edycja projektu Biblioteka przedszkolaka

29 października , w piątek w naszym przedszkolu miały miejsce warsztaty inauguracyjne projektu „Biblioteka przedszkolaka” – dofinansowanego ze środków Ministra Kultury „Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu  Województwa Podkarpackiego. Spotkanie poprowadził Łukasz Dębski – pisarz autor książek dla dzieci , m.in. ”Wierszownika z podróży”. Warsztaty składały się z trzech części. W pierwszej autor zapoznał dzieci z projektem oraz zaprezentował książki z kuferka czytelniczego omawiając ich tematykę i treści. W drugiej dzieci wybierały książkowy przebój, który najbardziej ich zainteresował   do czytania na spotkaniu. Trzecia część poświęcona była rozmowie i wypełnieniu karty pracy dedykowanej wybranej pozycji książkowej z kuferka. Prowadzący zapowiedział, że pozostałe 9 książek zostanie wraz z kuferkiem w przedszkolu celem promocji czytelnictwa i zainteresowania literaturą w śród najmłodszych. Pomysłodawcą projektu „Biblioteka przedszkolaka" jest Fundacja burza Mózgów i będzie on kontynuowany  w placówce na przestrzeni kolejnych trzech miesięcy. Efektem działań będzie spersonalizowana książka złożona z kart pracy każdego starszaka.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

iło nam poinformować iż nasze przedszkole znalazło się w gronie 326 placówek, którym przyznano wsparcie finansowe w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Decyzję o udzieleniu wsparcia organom prowadzącym, podjął Wojewoda Podkarpacki wskazując tym samym szkoły, przedszkola i biblioteki pedagogiczne które zostały zakwalifikowane do udziału w Programie, wraz z wysokością przyznanego im wsparcia finansowego. Łączna kwota wsparcia to 1 604 280, 00 zł. Dzięki temu już niedługo nasza przedszkolna biblioteka wzbogaci sie o nowe pozycje  ksiązkowe.

Code Week

                                                                               

W dniu 18 – 22października w naszym przedszkolu organizowanie były zabawy  z Kodowaniem w ramach programu „CodeWeek”. Uczymy dzieci programować. Głównym celem podjętych działań i aktywności było rozwijanie u dzieci analitycznego i logicznego myślenia, rozumienie umownych znaków i symboli kształtowanie kreatywności, samodzielności w myśleniu, umiejętności współdziałania w zespole. Dzieci do wykonanych zadań wykorzystywały matę do kodowania oraz różnorodne pomoce dydaktyczne takie jak kolorowe kubki, klocki, karty do pracy, plansze „Master Mind -  Mistrz intelektu” wraz z grzybkami i pionkami do kodowania informacji i programowały roboty za pomocą zestawu  kart Cody Roby. Udział w programie pokazał nam, że nauka kodowania nie musi być trudna, nieciekawa  czy przeprowadzana wyłącznie przed komputerem, może promować umiejętności cyfrowe i przygotowywać do programowania w ciekawy i interesujący sposób.

Udostępniamy również kod uczestnictwa w Tygodniu kodowania: cw21-sSS5g 

 

EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE - wyzwanie I -

W roku szkolnym 2021/2022 nasza placówka berze udział w ekologicznym projekcie "Ekokulturalne przedszkole" . Pierwszym- wrześniowym wyzwaniem była "Zielona sala" .
Chętne przedszkolaki miały przynieść do swoich sal małą zieloną roślinkę w doniczce.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za liczne włącznie się w realizację działań projektowych!!! 

 

 

Spotkanie z pisarzem

W naszym przedszkolu gościliśmy Pana Wojciecha Ulmana – pisarza , fotografa , poetę  i malarza. Pan Wojciech to z zawodu ogrodnik z zamiłowania zaś pisarz, poeta i fotograf. W swoim dorobku ma wiele wierszy dla dorosłych  i bajek dla dzieci  m.in. „Smok rzeszowski”, „Stara Lokomotywa”, „Dziadek Franek”, „Moje zwierzaki”, „Ufoludki”, „Małe piękne światy”, „Bajki rzeszowskie”. Podczas spotkania pisarz opowiadał o swojej pasji pisania, fotografowania i malowania. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały oraz odpowiadały na pytania zadawane w formie rymowanek.

Informacja !

W poniedziałek 11.10. 2021 r. o godzinie 10.00  odbędzie się

SPOTKANIE Z AUTOREM KSIĄŻEK WOJCIECHEM ULMANEM.

Każde dziecko otrzyma bajkę o Smoku Rzeszowskim. 

Koszt to 5zł. 

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

8 października 2021 r.  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz zasad dbania o środowisko i kształtowanie prawidłowych postaw wobec przyrody. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, jak ważna jest rola drzew w ekosystemie i życiu człowieka. Utrwalaliśmy więc wiadomości o poznanych drzewach liściastych i iglastych. Dopasowywaliśmy do liści i igieł owoce tych drzew. W ogrodzie przedszkolnym obserwowaliśmy drzewa w jesiennej odsłonie. Na koniec wykonaliśmy jesienne drzewka różnymi technikami plastycznymi. Wszyscy świetnie się bawili co można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

 

 

 

Audycja muzyczna

                                                          

Choć ojczyzną cymbałów jest Persja, dziś instrument ten popularny jest na całym świecie, także w Polsce. Na cymbałach dawniej chętnie grywali Cyganie i Żydzi – o czym wszyscy wiemy dzięki poezji Adama Mickiewicza, bo wszak „cymbalistów było wielu…”od tych słów zaczęła się dzisiejsza  audycja muzyczna.  Prowadzący dokładnie omówił z czego zbudowane są cymbały, w jaki sposób powstaje dźwięk, oraz jak można się nauczyć grać na tym instrumencie. W czasie trwania audycji muzycznej dzieci  usłyszały wiele pięknych melodii. Dziękujemy za wspaniałą lekcje muzyki. 

 

 

Dzień Chłopaka

30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Chłopców :) 

W tym dniu we wszystkich  grupach dziewczynki wręczały chłopcom upominki oraz składały życzenia szczęścia, zdrowia i radości.

 

 

Spotkanie z policjantem

 

28 września  na zaproszenie  dzieci i nauczycieli przybył do naszego przedszkola pan dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Sędziszowie Małopolskim. Tego dnia dzieci z wszystkich grup wiekowych zgromadziły się w salach, aby powitać niecodziennego gościa. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna  jest  praca policjanta. Przypomniały sobie również o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas podroży samochodem, poruszania się podczas spacerów, wzywania pomocy w niebezpiecznych sytuacjach. Dzieci mogły również zobaczyć z bliska radiowóz policyjny i poczuć się jak prawdziwi policjanci. Na zakończenie wręczyliśmy naszemu dzielnicowemu Dyplom Przyjaciela Przedszkola.

Pierwszy dzień jesieni

"Z wielkim koszem idzie Jesień po lesie,
co w tym koszu, Pani Jesień nam niesie...?"


                                                                                                                   

Zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu powitaliśmy kalendarzową Panią Jesień, która przygotowała dla naszych przedszkolaków moc niespodzianek. Szukaliśmy jej śladów w przedszkolnym ogrodzie, zastanawiając się gdzie też się przed nami schowała. Nie mogło zabraknąć gier, zabaw i zagadek dotyczących tej wyjątkowo pięknej pory roku. Dziękujemy naszym przedszkolakom a przede wszystkim Rodzicom - za wspaniale jesienne kolory, które dzięki ubraniom dzieci, gościły dziś szczególnie - w naszym przedszkolu.

EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE

EKOKULTURALNE  PRZEDSZKOLE –

II edycja projektu ekologicznego dla przedszkoli 
 

W tegorocznej edycji (2021/2022) skupimy się na podejmowaniu różnorodnych akcji na rzecz naszej planety, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach chęć do działania i pokazać, że każdy ma wpływ na kondycję Ziemi i jest za nią odpowiedzialny.

Cele główne:

-poszerzanie świadomości ekologicznej;
-kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego;
-rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska;
-rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych;
-zapoznanie z ideą życia bez odpadów – zero waste; 
-kształtowanie postawy społecznej świadomego i odpowiedzialnego konsumenta;
-nawiązywanie współpracy ze środowiskiem lokalnym.

WYZWANIE NA WRZESIEŃ - " ZIELONA SALA"

 

By dobrze rozpocząć nowy rok przedszkolny, stwórzmy od samego początku przyjazne środowisku otoczenie. Prosimy chętnych przedszkolaków, aby przynieśli do swojej sali jedną roślinę doniczkową – nie musi być duża! W sali od razu zrobi się zielono! Chętne dzieci mogą opisać swoje rośliny ich nazwą gatunkową np. poprzez umieszczenie wizytówki na patyczku. 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - 20 września 2021

 

Dzień Przedszkolaka to ważna data.
Nie tylko dla dzieci, lecz dla całego świata.
Dzieci są ważne, każdy to powie
Z nich kiedyś wyrośnie dorosły człowiek.
Więc wszystkim dzieciom małym i dużym
życzyć dziś chcemy długich podróży,
spełnienia marzeń, cudownych wrażeń,
mnóstwo radości i samych słodkości.

 

      

 

AUDYCJA MUZYCZNA

9 września, po długiej przerwie, w nasze progi zawitali muzycy z Filharmoni Podkarpckiej w Rzeszowie. Tegoroczny cykl audycji rozpoaczęli od przybliżenia dzieciom  "Barokowych tańców dworskich". Przedszkolaki dowiedziały się przy jakiej muzyce bawiono się na dworach włoskich, francuskich i angielskich,  poznały instrumenty na których przygrywano w ówczecznych czasach do tańca- fagot i klawesyn, miały okazję zobaczyc pokaz tańca- francuskiego menueta.

Nowy rok szkolny 2021/2022

UPRZEJMIE INFORMUJJEMY, ŻE ZAJĘCIA

W PRZEDSZKOLU ROZPOCZYNAJĄ SIĘ

OD 1. 09. 2021 r. (środa)

 

PRZEDSZKOLE CZYNNE JEST OD 6.30 DO 16.00

Ze względu na nadal obowiązujące procedury bezpieczeństwa dotyczące COVID-19 podobnie jak i w tamtym roku szkolnym, również teraz obwiązywać będą następujące zasady:

  1. Dzieci nowo przyjęte w miesiącu wrześniu wchodzą do przedszkola razem z rodzicami. Rodzic zobowiązany jest do zasłonięcia nosa i ust oraz zdezynfekowania rąk. Po przebraniu dziecka w szatni oddaje dziecko pod opiekę Pani z obsługi dyżurującej na szatni przedszkolnej, która odprowadza dziecko do sali zajęć.
  2. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci z przedszkola może odbywać się wyłącznie przez osoby zdrowe.
  3. Rodzic zachowuje dystans do pracowników, innych rodziców oraz innych dzieci nie mniejszy niż 1,5 m.
  4. Dzieci ze starszych grup odbierane są przez Panią z obsługi w drzwiach do szatni i pod jej opieką przebierają się w szatni oraz odprowadzane są do sali zajęć.
  5. W pierwszym dniu, podczas przyprowadzania albo odbierania dziecka z przedszkola, wychowawcy grup przekażą Rodzicom dokumenty do wypełnienia. Proszę o dokładne ich przeczytanie, uzupełnienie oraz podpisanie przez oboje rodziców, a następnie oddanie do rąk wychowawcy lub Pani   z obsługi dyżurującej na szatni.

Liczba dzieci w oddziale wynosić będzie max. 25 .
 

W roku szkolnym 2021/2022 funkcjonować będą 4 oddziały:

Grupa Pszczółki ( 6 latki) wychowawcy: Tamara Hadyś , Agata Pałęcka

Grupa Biedronki (6-5 latki) wychowawca: Anna Ochał

Grupa Misie (4 latki) wychowawca: Monika Skwirut

Grupa Żabki (3 latki) wychowawca : Sabina Gibała

 

PRZYPROWADZANIE DZIECI DO PRZEDSZKOLA

Dzieci należy przyprowadzić do przedszkola do godziny 8:15 (w wyjątkowych sytuacjach do 8:30) - o 8:30 przedszkole zostaje zamknięte i rozpoczynają się czynności dezynfekcji ciągów komunikacyjnych - nie ma możliwości przyprowadzania dziecka o późniejszej porze.
 

ODBIERANIE DZIECI Z PRZEDSZKOLA

1. Odbieranie dzieci z przedszkola rozpoczyna się nie wcześniej niż o godzinie 12:00 (do tej godziny przedszkole będzie zamknięte).

2. Przy odbieraniu dzieci z przedszkola obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa i zachowania, jak przy przyprowadzaniu.

W celu zminimalizowania zagrożenia zalecamy Rodzicom stosowanie się do wprowadzonych procedur, rozwiązań organizacyjnych i  wytycznych.

 

Rodzicu pamiętaj!

  • Do przedszkola mogą przychodzić tylko zdrowe dzieci (bez podwyższonej temperatury, kaszlu, kataru, biegunki, wysypki) z dobrym samopoczuciem - w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych Rodzicu zostaniesz wezwany po odbiór dziecka.
  • Masz obowiązek stosować się do szybkiego sposobu komunikacji tj. do odbioru połączenia z przedszkola, dokonanego na wskazany przez Ciebie numer telefonu umożliwiający szybkie, skuteczne przekazanie ważnych informacji dotyczących  zdrowia dziecka.  Pamiętaj, że w przypadku zagrożenia liczy się każda minuta!
  • Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno Ci przyprowadzać dziecka do przedszkola.
  • Nie pozwalaj dziecku zabrać do przedszkola żadnych zabawek/sprzętów/książeczek ORAZ JEDZENIA! To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dzieci uczulonych na niektóre produkty. Przed wejściem do przedszkola sprawdź kieszenie odzieży swojego dziecka i w razie czego wyciągnij wszelkie cukierki, gumy, lizaki itp. Dbasz w ten sposób nie tylko o bezpieczeństwo swojego dziecka, ale również innych.
  • Współpracuj z przedszkolem z zakresie kształtowania bezpiecznych nawyków higienicznych np. zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas nieoczekiwanego kichania, czy kasłania, częste mycie rąk.

Mamy nadzieję że ten nowy rok szkolny, dzięki wzajemnie współpracy, zrozumieniu i otwartości z Państwa strony pozwoli nam stworzyć optymalne warunki rozwoju dla Waszych Pociech.


 

1.Buty (pantofle) na zmianę, łatwe do samodzielnego zakładania- zapinane na rzepy lub gumkę

2.Odzież na zmianę ( komplet ubranek w szafce)

3.Chusteczki higieniczne w dużym pudełku (3 opakowania)

4.Chusteczki nawilżane-mokre (1 opakowanie)

5.Bidon z WODĄ

6.Strój gimnastyczny (biała koszulka + granatowe/czarne spodenki) w woreczku materiałowym ( 4, 5 i 6 latki)

7.Pasta i szczoteczka do zębów (4, 5 i 6 latki)

WSZYSTKIE RZECZY DZIECKA (buty, ubrania, chusteczki, bidon, worek ze strojem, pastę i szczoteczkę) PROSZĘ PODPISAĆ.


 

Wprawka Plastyczna

Kwestia wyprawki plastycznej i kart pracy zostanie ustalona z wychowawcami poszczególnych grup podczas pierwszego spotkania z rodzicami.

 

Ubezpieczenie dziecka

Informuję, że w roku szkolnym 2021/2022 podobnie jak w roku ubiegłym Przedszkole nie będzie ubezpieczało dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przepisy ustawy Prawo oświatowe nie upoważniają dyrektora przedszkola, jak również innych organów przedszkola (w tym Rady Rodziców) do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz dzieci uczęszczających do przedszkola.

Każdy Rodzic podejmuje samodzielnie wszelkie decyzje dotyczące ubezpieczenia jego dziecka. Sam dokonuje wyboru firmy ubezpieczeniowej i wariantu ubezpieczenia. Przedszkole nie prowadzi ubezpieczenia dzieci.

W ostatnim tygodniu czerwca zajęcia dydaktyczne poświęcone zostały temetyce bezpieczeństwa. Przedszkolaki wzięły udział w akcji "Bezpieczne Lato" , której celem było zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie. Dzieci dowiedzą się jak być bezpiecznym w domu/ przedszkolu, w ruchu drogowym, korzystając z internetu czy podczas wakacyjnego wypoczynku.

 

Podsumowanie Międzynarodowego Projektu Czytelniczego Magiczna moc bajek

„Bajka jest magicznym lustrem

pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,

co wydaje się trudne i nie do pokonania”

Maria Molicka

Za nami bajkowy, magiczny czas, otulony wartościami, które są dla nas ważne i cenne. Po drodze było mnóstwo drogowskazów, dzięki którym, przekazaliśmy najmłodszym, co w życiu jest najcenniejsze.

Uczestnictwo w projekcie było  odpowiedzią na realizację kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2020/2021 tj. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych oraz założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Działania projektowe polegały na realizacji comiesięcznych modułów począwszy od października 2020 r do maja 2021 r. opartych na najważniejszych wartościach moralnych.

Opierając się na wynikach przeprowadzonej ewaluacji z dumą możemy stwierdzić, że cel projektu został osiągnięty. Czytane bajki, baśnie stały się niejako „narzędziem” do rozwoju, kształcenia, zgłębiania wiedzy, doświadczania. Podejmowane działania wpłynęły na kształtowanie pożądanych postaw społecznych i wartości już od najmłodszych lat. W trakcie słuchania bajek i wykonywania zadań projektowych dzieci zdobywały wiedzę, rozwijały swoją wyobraźnię i logiczne myślenie. Dzieliły się swoją wiedzą i przemyśleniami. Losy bohaterów prowokowały najmłodszych do zadawania pytań (często niełatwych) i budowania dłuższych wypowiedzi. Dzięki udziałowi w Projekcie dzieci chętnie sięgają po książki, częściej wykazują empatię i oswoiły się z niepełnosprawnością innych osób. Bez wątpienia realizacja poszczególnych modułów wyzwalała sporą dawkę pozytywnych emocji, takich jak radość, szczęście czy nawet poczucie bezpieczeństwa.

Dziękujemy za zaufanie, za działania, kreatywność, poświecenie i Wielkie zaangażowanie. Pamiętajcie Kochani, dzięki wartościom człowiek staje się lepszy. Nieustannie dąży do doskonałości. Czyni świat piękniejszym i milszym oraz potrafi odróżniać dobro od zła.

Podążajmy zatem nadal tą Drogą, która jest wyznacznikiem do szczęśliwego życia!

Pożegnanie "Motylków"

 

24 czerwca był w naszym przedszkolu wyjątkowo uroczysty, radosny i jednocześnie wzruszający. W tym dniu pożegnaliśmy kolejne pokolenie wspaniałych dzieci, które z bagażem przedszkolnych doświadczeń "wyruszy w szkolny świat ". Spędzone u nas lata to czas wspólnej pracy, zabawy, nawiązywania przyjaźni, rozwijania pasji i zainteresowań.

"Motylki " zaprezentowały przygotowany na tę okazję program artystyczny. Nie zabrakło podziekowań dla pani dyrektor, wychowawców i wszystkich pracowników przedszkola. Na zakończenie absolwenci otrzymali pamiątkowe dyplomy, albumy, książki i drobne upominki.

Dziękujemy dzieciom za miłe chwile, za radość i uśmiech każdego dnia, dziękujemy rodzicom za ciężką pracę zdalną, za miłe słowa, za zaangażowanie w życie przedszkola i naszej grupy. Drodzy rodzice gratulujemy wam tak wspaniałych dzieci. Życzymy wam pociechy i zadowolenia z waszych dzieci w przyszłości, a wam drogie dzieci życzymy wielu sukcesów w szkole. 

House of English w przedszkolu

W środę, 23 czerwca nasze przedszkole odwiedziły lektorki języka angielskiego ze szkoły języków obcych House of English. Uśmiechnięte panie w towarzystwie swej maskotki- Wielkiej Myszy przeprowadziły lekcję pokazową, na której proponowały różnorodne zabawy ruchowe i muzyczno- ruchowe, utrwalające poznane wiadomości z języka angielskiego. Podczas wesołych zabaw "Hot patatos', "Water", "Body" i "Wash mouse" powtarzały wyrazy i zwroty z zakresu części ciała i czynności, pogody i pór roku, zwierząt i własności przedmiotów. Dzieci z przyjemnością przyjęły miłych gości i radośnie bawiły się przy muzyce, łapały bańki mydlane, czyściły maskotkę. Serdecznie dziękujemy organizatorom za urozmaicenie tego dnia!

DZIEŃ TATY 23 czerwca 2021

Na Dzień Taty ślę życzenia,

bo to nie jest bez znaczenia.

Jesteś dobry dla mnie Tato,

chcę Ci podziękować za to.

Wspierasz mnie od urodzenia,

więc się nigdy już nie zmieniaj!

Podziękowanie

W imieniu organizatorów konkursu  "Ziemia-planeta marzeń"  dziękujemy za wszystkie otrzymane prace, w które uczestnicy włożyli dużo serca. Każdy biorący udział powinien być z siebie dumny, bo zaangażował się w walkę o lepszą przyszłość dla naszej planety. Cieszymy się, że świadomość ekologiczna wśród najmłodszych jest tak duża.

Wszystkim rodzicom oraz dzieciom zgłaszającym prace serdecznie dziękujemy!

Program edukacyjny: "Skąd się biorą produkty ekologiczne" - część VI

Kontynuując nasze podróże ekologiczne dotarliśmy do bardzo ważnego tematu związanego z pracą rolnika. W związku z powyższym nasze przedszkolaki wybrały się na spacer i podziwiały okoliczne ogródki warzywne, rozmawiały z ich właścicielami na temat obowiązków wynikających z pracy na roli i w gospodarstwie. Swoją wiedzę usystematyzowały podczas praktycznych zajęć polegających na założeniu najpierw grupowego,a później przedszkolnego ogródka z ekologicznymi warzywami i ziołami. Oglądały również prezentację multimedialną dotyczącą pracy na roli.

Program edukacyjny: "Skąd się biorą produkty ekologiczne" - część V

Podczas kolejnych zajęć dotyczących zdrowej żywności, przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę na temat uprawy i pielęgnacji warzyw i owoców krajowych. Dowiedziały się w których miesiącach zbierane są poszczególne owoce i warzywa oraz co można z nich zrobić. Najprzyjemniejszą częścią zajęć było kosztowanie owoców i warzyw oraz rozpoznawanie za pomocą zmysłu smaku z jakich owoców zostały zrobione przetwory owocowe, a także z jakich warzyw składał się ich dzisiejszy obiad. Dzieci poznały rodzaje nasion i dowiedziały się w jaki sposób je posiać, i jak należy o nie zadbać, aby chciały dobrze rosnąć.  Przedszkolaki dowiedziały się również, że w  „Piramidzie zdrowego stylu życia” owoce i warzywa zajmują obok aktywności ruchowej najważniejsze miejsce. Należy więc pamiętać o codziennym ich spożywaniu, gdyż zwierają one wiele cennych witamin.

 

Wesoła ciężarówka

W tym roku nasi milusińscy dwa razy obchodzili Dzień Dziecka:

  26 maja (piknik w ogrodzie) i 1 czerwca. 

1 czerwca  od rana w przedszkolu rządy przejęły dzieci. Zabawom i sportowym rywalizacjiom nie było końca. Nie zabrakło też słodkich  niespodzianek- lodów i muffinek.

W tym szczególnym dniu nasze przedszkole odwiedziała WESOŁA CIĘŻARÓWKA, będąca inicjatywą Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, pełna atrakcji i niespodzianek dla wszystkich dzieci.

W rytm skocznej muzyki przedszkolaki tańczły i spiewały razem z różnymi postaciami z bajek: Spongebobem, Olafem, Elmo i Minionkiem. 

Zabawa zakończyła się  "z hukiem" - wystrzałami z cukierkowej armaty .

 

Dzień Dziecka

26 maja dzieci z niecierpliwością czekały na atrakcje przygotowane dla nich z okazji DNIA DZIECKA w ogrodzie przedszkolnym. Zaraz po śniadaniu rozpoczęły się wspaniałe zabawy prowadzone przez wesołą Tosię z firmy „Animinek”. Przedszkolaki wesoło bawiły się z chustą animacyjną, piłkami, tańczyły oraz śpiewały znane piosenki. Wielką radością dla dzieci było łapanie baniek mydlanych oraz spadającego sztucznego śniegu, który się topił. Podczas zabawy nie mogło zabraknąć pysznego popcornu oraz niespodzianki w postaci kolorowych balonów.